Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Peradarstvo Japanske prepelice
Peradarstvo Sve o grani stočarstva koja se bavi uzgojem pernatih životinja sa ciljem dobijanja mesa, perja i jaja.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 11-08-11, 21:46   #11
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Član foruma od: 14.12.2010
Hrvach će uskoro postati poznat
Početno

Pozdrav ljudi! Dobio sam priliku da nasadim 30 prepeličjih jaja za sebe,a nemam nikakva iskustva u držanju tih životinja. Svu perad sam držao i imam iskustva s tim pa me zanima na šta treba paziti kod prepelice, kakva je ishrana i kakva su vaša iskustva u njihovom držanju. Još me zanimaju gajbe. Imam drvene kutije od 5mm šperploče dimenzija 50*47*35 koje bi htio preurediti u gajbice za prepelice pa me zanima kolko bi prepelica stalo unutra. Dignu sam temu iz mrtvih nakon više od godinu dana,al se nadam da ćete mi pomoći.

Nepročitano 11-08-11, 23:44   #12
Voicee
Regularni Član

Član foruma od: 27.10.2010
Voicee je na dobrom putu
Početno

Mislim da bu to malo teže išlo na ovom forumu....

Posljednje uređivanje od Hrvach : 12-08-11 at 00:19 Razlog: Reklama drugog foruma
Voicee je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-08-11, 00:21   #13
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Već sam pročitao na tom forumu,ali sam htio čut iskustva "domaćih" ljudi s ovog foruma. Muči me ovo sa svijetlom, neću valjda morati ugrađivati rasvjetu u gajbe. Ili da im dam baterije pa si nek sam svijetle kad im treba.
Nepročitano 12-08-11, 01:10   #14
Voicee
Regularni Član

Član foruma od: 27.10.2010
Voicee je na dobrom putu
Početno

Ja ih nemam ali sam od kolega čuo da im je temperatura i svijetlo važno.Mislim da po noći trebaju imati neko slabo svijetlo da budu mirne....

Posljednje uređivanje od daniels : 31-12-15 at 13:36
Voicee je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-08-11, 11:24   #15
pero11
Početnik

Član foruma od: 09.08.2011
pero11 je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Hrvach Vidi poruku
Pozdrav ljudi! Dobio sam priliku da nasadim 30 prepeličjih jaja za sebe,a nemam nikakva iskustva u držanju tih životinja. Svu perad sam držao i imam iskustva s tim pa me zanima na šta treba paziti kod prepelice, kakva je ishrana i kakva su vaša iskustva u njihovom držanju. Još me zanimaju gajbe. Imam drvene kutije od 5mm šperploče dimenzija 50*47*35 koje bi htio preurediti u gajbice za prepelice pa me zanima kolko bi prepelica stalo unutra. Dignu sam temu iz mrtvih nakon više od godinu dana,al se nadam da ćete mi pomoći.
Iz mojeg iskustva prepelice su jako jednostavne životinjice za držati, ne traže puno, a puno daju
Mi smo napravili gajbe od drvenih letvi i žice, dimenzija 150x60x100 i otprilike u svaku gajbu nam stane 60-ak komada s tim da još imaju mjesta za trčkaranje uokolo i nije im tijesno, tako da mislim da bi u ovu tvoju gajbu bez problema stalo 30 prepelica. Što se tiče uvjeta, važno je da kao i svaka životinja imaju dostupnu svježu vodu i hranu, a osvjetljenje bi trebali imati po principu 23h dan, 1h noć. Obzirom da su naše prepelice u zatvorenijem prostoru mi smo dali ugraditi na plafon dvije lampe koje imitiraju danju svjetlost, a u svakoj gajbi se još nalazi i žarulja (manje prepelice 150W, odrasle 60W) koja im svijetli po noći kad su i temperature niže. Optimalna temperatura je između 18-22 stupnja. Što se tiče ishrane, ista je kao i kod kokica, znači čisti šrot sa dodatkom koncentrata za odrasle, dok malene hranimo smjesom za piliće Čakovec jer se pokazala najkvalitetnijom. Slobodno im se doda svježe travice ili djeteline pa si one to malo čupkaju za gušt.

nadam se da sam pomogla!
pero11 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-08-11, 15:40   #16
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Puno hvala na pomoći! U nedelju idem po jaja, naručio sam 30 komada za nasad pa ću staviti u inkubator. Koliki je neki normalni omjer muški-ženski. Neko kaže 1:3, neko 1:5. Zanima me jel sam čuo da se muški tuku do smrti ako nemaju dosta ženkica. Zanima me kako vam ide prodaja jaja i mladih prepelica i koje su cijene ako nije tajna.
Nepročitano 12-08-11, 22:04   #17
pero11
Početnik

pero11 je na dobrom putu
Početno

Što se tiče omjera, svi govore da je omjer 1:3 najoptimalniji. Nama su svi ti mužjaci koje imamo (15) pomiješani sa ženkicama (40) u jatu tako da ne dolazi do sukoba jer svaki dečko ima svoju curu (neki čak i po 2, 3 Imamo i mlado jato gdje je omjer 15:15 tako da uskoro, prije nego porastu trebamo nabaviti još barem 15-20 ženkica. Što se tiče naše prodaje jaja i prepelica, mogu reći da smo i mi još početnici u svemu tome, pošto smo uzeli mlade prepelice morali smo čekati da pronesu tako da sada imamo jaja tek za svoje potrebe, a kroz mjesec-dva bi mogli govoriti o nekim konkretnim cijenama jaja i podmlatka kojeg ćemo ako sve bude po planu imati. Ovo što smo do sada razmišljali o cijenama, jaja bi bila po 80lp-1kn, a prepelice po nekim standardima (ženke-25kn, mužjaci-15kn, mali pilići-5kn/kom).

Posljednje uređivanje od daniels : 31-12-15 at 13:35
Nepročitano 12-08-11, 22:30   #18
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Mi smo prije uzimali jaja od gosp. Ivice Perečinca i isto je bila takva cijena. Tu u mojem kraju je cijena jaja 2kn/kom,a piliće i prepelice niko ne prodaje jel ljudi nemaju inkubatore pa tu vidim svoju prednost jel mislim da će mi bolje ići prodaja živih prepelica nego prodaja jaja. Inače se bavim i uzgojem kunića pa znam da je najgore na početku naći kupce,a kasnije kad se taj dio riješi sve ostalo je mačji kašalj.
Još me nešto zanima, napisali ste:Mi smo napravili gajbe od drvenih letvi i žice, dimenzija 150x60x100 i otprilike u svaku gajbu nam stane 60-ak komada s tim da još imaju mjesta za trčkaranje uokolo i nije im tijesno, tako da mislim da bi u ovu tvoju gajbu bez problema stalo 30 prepelica.
Kaj nije malo previše 30 prepelica za gajbu 50*50, imao sam priliku vidjeti prepelice ali mi se ne čini da bi ih baš toliko stalo, barem ne odraslih.
Nepročitano 13-08-11, 08:35   #19
pero11
Početnik

pero11 je na dobrom putu
Početno

Sorry, moja greška, nisam se dovoljno dobro izrazila. Mislila sam da pitate za početak kad se izlegnu pilići. Što se tiče malenih, njima je to kao hotel sa 5*, ali kad odrastu definitivno bi im bilo pretijesno. Ali do tada se stigne napraviti nešto veće ;)

Posljednje uređivanje od daniels : 31-12-15 at 13:35
Nepročitano 13-08-11, 19:41   #20
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Nemoj(te) mi govoriti vi jel sam premlad za to, tek nepunih 20g.... U vezi gajbi, imam 15 takvih kutija tak da od svake mogu napraviti gajbicu. Čitao sam negdje da na gajbu 40*40 ide 6-8 prepelica, to znači da bi u ovu moju išlo 8-10 bez problema. Htio bi imat neki normalan broj prepelica po gajbi da ih nemam raspoređene bez veze u 4 gajbe ako stanu u 2, ali opet da im bude ugodno i da im ne bude tijesno. Zanima me još svijetlo za koje sam pročitao da je dobro za poboljšanje nesivosti. Jel je dovoljno jako svijetlo od solarne lampe za vrt, mislim raskopati lampu i čeliju staviti na krov nastambe u kojoj bi bile smještene,a lampicu povući do prepelica i tako u svaku gajbu po jednu lampicu. Znam da nije neko jako svijetlo,ali im je opet dosta da vide jesti, problem mi je jel još nemam povučenu struju do te nastambe di su mi kunići i di će bit prepelice.

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
japanske prepelice Gala007 Peradarstvo 8 04-12-13 09:24
Japanske prepelice piikniik Peradarstvo 3 29-04-13 23:09

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 20:33.