Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Peći, na drva
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 11-05-11, 16:48   #21
MOCO
Uvaženi Član

MOCO avatar

Član foruma od: 23.02.2010
MOCO je na dobrom putu
Početno

ajd dobro,kupit ću novu peć mislim od 25kw da može dimnjak to sve popušit:mrgreen:
MOCO je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 11-05-11, 19:51   #22
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od hrvoje01 Vidi poruku
i moj savjet je centrometal jer je imamo i ja i stari moj radi bez greške a bolje uzeti jaču pa zagušiti nego slabiju koju nećeš moći odvrnuti ako bude potrebno
Ovo ti je najgora stvar koju možeš reći.
Peći se dimenzioniraju na temperaturi -15C, a koliko je takvih dana?
Moco, koliko kuća ima m2, kak su visoke prostorije, kakvi su prozori, kakva je termička izolacija?
Kad odgovoriš na ova pitanja, izabireš peć. Prigušivanjem peći imaš loše izgaranje, smoljenje peći i dimnjaka, puno ugljičnog monoksida...
Nebi se htio miješati u tvoj izbor peći, no da bi ti Centrometalova trajala, moraš imati kontroliranu temperaturu povratnog voda i dobro ju "hajcati". Naravno, suha drva od najmanje godinu dana su ti glavni uvjet.
Kupi limenu peć a nemoj gusnu, jer simaju mali stupanj iskoristivosti i jako ih je teško čistiti.
Dakle, na izbor ti je Centrometal, Defro (Vodotehna), WVterm (TAM Stadler), Jukers Supraclass S...
Ako te zanima više o ovoj tematici, pročitaj OVDJE. Prava rasprava ti počinje oko 50-te stranice, ali vrijedi pročitati cijelu temu.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-05-11, 09:44   #23
MOCO
Uvaženi Član

MOCO avatar

Član foruma od: 23.02.2010
MOCO je na dobrom putu
Početno

prošle sam godine stavio novu pvc stolariju 8komornu, nova fasada baumit s izolacijom 8cm i 10cm sa sjevera, pod tavana izoliran stakl.vunom(još nije sređen za stanovanje)ispod cijele kuće podrum za stanovanje (al nitko ne stanuje) pa ću tu smjestiti peć. Površina tlocrta stana je 80 m2 i visina klasična 2,8.
mene brine jedino to što bi peć trebala na stari dimnjak koji je zidan u unutrašnjem zidu kuće promjera 15cm, pa se bojim da nije premali, inaće ide od temelja do gore (kroz cijelu visinu kuće) pa bi grijao i taj zid. Zato mislim da neću imati skoro nikakvih gubitaka topline, a i izolacija je dobra pa mi netreba neka jako jaka peć.

A totalno sam zbunjen, jer susjed zida već 3. dimnjak ni jedan mu kao nevalja jer ne vuće,dimi nazad i tako svašta a u kući baš i nije toplo. Kod kuma opet stalno curi ter po dimnjaku pa ga mora paliti 2x preko zime!?
Lega je napravio uz kuću neki limeni koji mu je skoro kuću zapalio...-.ma jbt. ništ kako treba.
MOCO je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-05-11, 10:50   #24
Gustavo
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.12.2008
Gustavo će uskoro postati poznat
Početno

Centralno guta drvo, ovi koje znam bez 40 metara drva ne prolaze, ja imam običnu peć na drvo od Plamena i grije mi 50 kvadrata bez problema i na -20 uz potrošnju 20 metara drva za zimu, dakle duplo manje, a gori neprekidno.
Gustavo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-05-11, 16:30   #25
hrvoje01
Super Uvaženi Član

hrvoje01 avatar

Član foruma od: 07.12.2010
hrvoje01 će uskoro postati poznat
Početno

ali ja sa 40 metara drva grijem 200m3 i imam toplu vodu
Nepročitano 12-05-11, 16:40   #26
seljačić
Super Uvaženi Član

seljačić avatar

Član foruma od: 08.02.2009
seljačić će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od MOCO Vidi poruku
prošle sam godine stavio novu pvc stolariju 8komornu, nova fasada baumit s izolacijom 8cm i 10cm sa sjevera, pod tavana izoliran stakl.vunom(još nije sređen za stanovanje)ispod cijele kuće podrum za stanovanje (al nitko ne stanuje) pa ću tu smjestiti peć. Površina tlocrta stana je 80 m2 i visina klasična 2,8.
mene brine jedino to što bi peć trebala na stari dimnjak koji je zidan u unutrašnjem zidu kuće promjera 15cm, pa se bojim da nije premali, inaće ide od temelja do gore (kroz cijelu visinu kuće) pa bi grijao i taj zid. Zato mislim da neću imati skoro nikakvih gubitaka topline, a i izolacija je dobra pa mi netreba neka jako jaka peć.

A totalno sam zbunjen, jer susjed zida već 3. dimnjak ni jedan mu kao nevalja jer ne vuće,dimi nazad i tako svašta a u kući baš i nije toplo. Kod kuma opet stalno curi ter po dimnjaku pa ga mora paliti 2x preko zime!?
Lega je napravio uz kuću neki limeni koji mu je skoro kuću zapalio...-.ma jbt. ništ kako treba.
kupi šidelov dimnjak min promjera 20 cm i nećeš se pokajati. to curenje je kondenzacija jer je dimnjak slabo izoliran pa se hladi.

Citiraj:
Prvotno napisano od Gustavo Vidi poruku
Centralno guta drvo, ovi koje znam bez 40 metara drva ne prolaze, ja imam običnu peć na drvo od Plamena i grije mi 50 kvadrata bez problema i na -20 uz potrošnju 20 metara drva za zimu, dakle duplo manje, a gori neprekidno.
ja grijem novouseljenu kuću sa 250 metara kvadratnih površine.visina prostorija mi je 2,55m i nisam ovu zimu potrošio 20 kubika drveta.sve preko toga je nenormalno puno.a još nemam ni toplotnu fasadu jer čekam da se preko ljeta isuše zidovi i beton.
Nepročitano 12-05-11, 18:18   #27
ZJ
Super Moderator

Član foruma od: 22.06.2007
ZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacijeZJ ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Moco, koliko ti je visok dimnjak od priključka do vrha kuće?
Promjer i visina dimnjaka imaju korelaciju.
Ovo kaj ti je Puknuti rekel je točno: preveliki dimnjak itekak može zadavati glavobolje.
Susjed ima nekih 5m dimnjaka fi160 i kuri peć snage 25...30kW (naravno prigušenu). Nikad problema nije imal niti s cugom, a niti s curenjem (previše). Naravno, govorimo o dimnjaku s keramičkom cijevi.
Fi 160 (max fi 180) ti tjera do 40 kW.

Pročitaj na onom linku prije, bil je izračunat maseni protok dima, pa je pokazano da je fi 160 više nego dovoljan.
Najvažnije je da je dimnjak dobro toplinski izoliran, a onda se nemre kondenzirati.
ZJ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-05-11, 21:50   #28
hrvoje999
Uvaženi Član

hrvoje999 avatar

Član foruma od: 20.12.2009
hrvoje999 je na dobrom putu
Početno

Za kamine od 5-7 kW smo mi koristili fi 160 mm,to je bilo dovoljno,za veće snage je bilo min 200 mm,a nekad i 250 mm,al to za kaminske uloške snage iznad 14 kW.Ali 14 kW kod kamina ili peći za centralno tipa Centrometal je različito.
hrvoje999 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-05-11, 18:24   #29
Gustavo
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.12.2008
Gustavo će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od seljačić Vidi poruku
kupi šidelov dimnjak min promjera 20 cm i nećeš se pokajati. to curenje je kondenzacija jer je dimnjak slabo izoliran pa se hladi.

ja grijem novouseljenu kuću sa 250 metara kvadratnih površine.visina prostorija mi je 2,55m i nisam ovu zimu potrošio 20 kubika drveta.sve preko toga je nenormalno puno.a još nemam ni toplotnu fasadu jer čekam da se preko ljeta isuše zidovi i beton.
Jel to s centralnim na drva griješ s 20 metara drva, ne mogu vjerovat jer ovi koje znam troše 40-50 metara i naviše.
Gustavo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-05-11, 21:06   #30
hrvoje01
Super Uvaženi Član

hrvoje01 avatar

Član foruma od: 07.12.2010
hrvoje01 će uskoro postati poznat
Početno

bio sam ja kod tih što griju sa 20 m drva 250m3 ali sjede u deki.Ja grijem 180m3 potrošim 30-35m u kući je između 25-26 stupnjeva nekad i više(nova je kuću useljeno prije 2 god dakle nova pvc stolarija,stiropor u podu pod glazurom,vanjska izolacija 8cm)

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Kalači drva zoki Šumarstvo 3505 13-06-17 06:11
banzek za piljenje drva stjepan168 Ostali priključci 118 23-05-17 14:21
Svojstva drva gpugelni Šumarstvo 26 19-03-13 10:46
K:Drva za ogrijev hitno Loncin Potražnja 0 18-03-13 13:39

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 04:01.