Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ostale grane poljoprivrede Otkup ljekovitog bilja
Ostale grane poljoprivrede Ostale grane poljoprivrede koje nisu obuhvaćene postojećim kategorijama.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 14-04-12, 19:48   #21
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 09.11.2011
DARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mraku
Početno

preporučeni sklop sadnje bijelog sljeza je 40 000 biljaka na hektar, dakle za 500 kvadrata treba 2000 komada...
najpametnije je to napraviti u 10 kontejnera od stiropora, i presaditi kad za to dođe vrijeme...
inače ove godine radim prijesadnice sljeza čovjeku za jedan hektar pa imam te podatke, a isto tak mogu reći da je za hektar trebalo skoro POLA kile sjemena...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Nepročitano 14-04-12, 20:40   #22
Aubergine
Početnik

Član foruma od: 05.03.2012
Aubergine je na dobrom putu
Početno

A je li jednako za crni i bijeli sljez što se tiče količine sjemenja? Mi razgovaramo o crnom...ne znam da li postoji razlika u veličini sjemenki i razmaka kod sadnje?
Aubergine je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-04-12, 23:17   #23
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

DARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mrakuDARIJUS je svjetionik u mraku
Početno

ne vjerujem da je neka velika razlika u veličini sjemena, ali iskreno nisam vidio sjeme crnog sljeza, tako da nisam tu ni kompetentan...
fora je u tome što s razvijenom presadnicom izbjegavate borbu s korovima od samog starta, većina ih je puno brža u startu od sljeza...
i klijavost mu je dosta upitna, u idealnim uvjetima je oko 80 posto, a na oranici će to biti daleko manje i vremenski jako rastegnuto...
Nepročitano 15-04-12, 10:36   #24
Aubergine
Početnik

Početno

Hvala na savjetu, nisam imala živaca ni uvjeta za presadnice ovih dana pa sa samo direktno posijala. Sjeme je inače dosta sitno, a sijala sam dosta preko preporučenih 2-3 sjemenke u kućicu jer se jednostavno neda uhvatiti prstima tako malo. Dakle, sijala sam dosta rasipno na preporučeni razmak 50x80 cm i svejedno nisam potrošila ni pola kile po 1000 m2, tako da me izrazito zanima zašto dotični Franjo tvrdi da ide čak 1 kg na 500 m2, možda sam ja nešto krivo radila :scratch
Nepročitano 15-04-12, 12:23   #25
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Početno

ajde, konktretno sjemena je za hektar presadnica bila dovoljna ona flašica od hipp sokova za djecu, budem ga slikao pa stavim slike ovdi da vidite jel krupniji bijeli od crnog sljeza...
kod bijelog sljeza je važan krupan korijen, a za crni zaista neznam, tako da je možda i sjetvena norma veća, makar 50x80 je čini mi se sklop od 25 000 na hektar ako sam dobro računao, pa po tom ispadne još i rijeđa sadnja nego kod bijelog sljeza....
Nepročitano 15-04-12, 16:06   #26
zvona
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.12.2006
zvona je na dobrom putu
Početno

Kao što Aubergine reče na 100m2 uz navedeni razmak ne potroši se ni pola kg,također i ja sam ga sijo u kučice negdje je bilo i po nekoliko biljčica.
Gospodo ne zavaravajte se večim količinama od 100m2 ukoliko nemate dovoljno radne snage, u protivnom ako ne stignete i ostane vam za sutra dolazi do stvaranja sjemenjaka sa time dolazi i do smanjenja cvijeta i prinosa.Iduća berba je i otkidnje sjemenjaka i branje cvjeta. Osobno iskustvo je 100m2 za 3-4 radne osobe.

Ej da mogo vrjeme vratit ja,bila bi mi danas suđena
letjeli bi među zvjezdama,eh da mogu vrijeme vratit ja
zvona je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 17-04-12, 09:52   #27
Aubergine
Početnik

Početno

Čekaj malo, 100 m2 ili 1000 m2 za 3-4 radne osobe? Jer ako misliš na 100 m2 - onda mi svoje nećemo nikad ubrati

Još bih te molila tvoje mišljenje o isplativosti cijele te ideje sa sljezom na nekoj prosječnoj manjoj površini (hajde, recimo 500 m2), samo vlastiti rad, sušenje na mrežama, bez nekih dodatnih kerefeka i otkupnu cijenu od kojih 70-ak kuna. Vjerujem da to mene, kao i sve ostale koji traže informacije o uzgoju sljeza na netu najviše zanima.
Nepročitano 17-04-12, 13:14   #28
GrofDracula
Polako se zagrijava

GrofDracula avatar

GrofDracula je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Aubergine Vidi poruku
Čekaj malo, 100 m2 ili 1000 m2 za 3-4 radne osobe? Jer ako misliš na 100 m2 - onda mi svoje nećemo nikad ubrati

Još bih te molila tvoje mišljenje o isplativosti cijele te ideje sa sljezom na nekoj prosječnoj manjoj površini (hajde, recimo 500 m2), samo vlastiti rad, sušenje na mrežama, bez nekih dodatnih kerefeka i otkupnu cijenu od kojih 70-ak kuna. Vjerujem da to mene, kao i sve ostale koji traže informacije o uzgoju sljeza na netu najviše zanima.
misli na 100 m2. ja sadim oko 400 m2 i vec me sad strah al ok, bitno da ulozeno vratim a snage imam. Isplativost je ako ne ideš na veliku površinu jer moras imat ljude koje ćeš platiti a tu već gubiš lagano. znači bolje manju površinu koju ćeš brati ti i eventualno još jedan ukućan i onda je ok.
GrofDracula je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 17-04-12, 22:03   #29
GrofDracula
Polako se zagrijava

GrofDracula avatar

GrofDracula je na dobrom putu
Početno

evo ja danas posadio oko 400 m2 ispalo je 22 reda, potrošio sam pola kg, s time da sam stavljao mnogo više nego piše jer nisam mogao prebirat po 3-4 zrna. budem poslikao sutra pa stavim da vidite.
GrofDracula je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-04-12, 18:42   #30
zvona
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.12.2006
zvona je na dobrom putu
Početno

Aubergine radi se o 100m2, Grofe pozlit če ti na tih 400m2 kada krene puna cvatnja.Isplativost pa recimo ja sam imao nekih 2500kn na tih 100m2 a tada je bila cjena od 50kn/kg suhoga cvjeta.Ako imate mogučnost navodnjavanja obavezno iskoristiti,povečava se prinos.Iskustvo u berbi je bilo ovako ujutro je to mama brala počela čim nestane rose i brala dobrano i do 12-13h.Poslje podnevna berba je počela oko 17 pa 19 pa i nešto više.Poslje podne smo nas troje brali,sušenje je bilo u potkrovlju kuče,napravljeno improvizirano od letava i one zelene mrežice protiv komaraca.Kod sušenja obavezno više puta dnevno okretat cvijet i odvajat ga,zna se poljepiti međusobno.Kada se cvijet osuši pakuje se u jutene vreče,treba se paziti i na vlažnost zraka jer suhi cvjet je hidroskopan.Zna povuči vlage iz zraka u sebe.

Ej da mogo vrjeme vratit ja,bila bi mi danas suđena
letjeli bi među zvjezdama,eh da mogu vrijeme vratit ja
zvona je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Sadnice povrća i ljekovitog bilja Ivan01 Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 6 19-04-13 09:37
Lijekovita bilja Zagi82 Povrtlarstvo 3 28-03-13 21:17
Sadnice povrća i ljekovitog bilja Ivan01 Ponuda 2 18-03-13 13:40
Neregistrovana sredstva za zaštitu bilja. denisv Povrtlarstvo 36 15-11-12 18:27
uzgoj ljekovitog bilja na komercijalnoj bazi dmeter Ostale grane poljoprivrede 6 16-06-09 08:07

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 19:12.