Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo > Kuničarstvo Profesionalno kunićarstvo

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 14-03-12, 21:04   #1
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Član foruma od: 14.12.2010
Hrvach će uskoro postati poznat
Početno Profesionalno kunićarstvo

Ovdje možete raspravljati o profesionalnom uzgoju, genetici, pripremama za izložbe i dr. Pošto vidim da ima dosta kunićara koji se bave time otvorio sam temu da se rastereti već postojeća tema Kunićarstvo!

Nepročitano 14-03-12, 21:29   #2
kastav.kunić
Regularni Član

kastav.kunić avatar

Član foruma od: 23.05.2011
kastav.kunić je na dobrom putu
Početno

Bravo!:gitarist:
kastav.kunić je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 14-03-12, 22:35   #3
DUKS II
Regularni Član

Član foruma od: 20.02.2012
DUKS II je na dobrom putu
Početno

bilo je i vrijeme nadam se da će nas biti puno i da će mo pokušati pomagati jedan drugom

Hvala
DUKS II je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-03-12, 22:33   #4
DUKS II
Regularni Član

Početno Havana kunić

Pasmina nastala u Nizozemskoj davne 1900 godine .

Dlaka mu je kratka , gusta i sjajna i smeđe boje .
Oči su mu smeđe sa crvenkastim sjajem.
Nokti moraju biti tamni .
Kod Havane kunića mladi tek u dobi od osam tjedana mijenjaju boju , pa se dobivaju svjetlije i tamnije nijanse koje se kasnije izjednačavaju.
Kod daljnje prerade krzna , krzno lagano blijedi pa se za rasplod biraju tamnije jedinke kako bi obradom ostalo boja istovjetna stvarnoj nijansi kunića .
Tijelo kod Havana kunića je zbijeno i valjkastog oblika , nježne građe kostura ali širokih prsa . Na truplu ima jako lijepo raspoređenu mišićnu masu .
Tako da posjeduje jako veliku mesnu jedinicu ( velika iskoristivost ).
U uzgoji su se radila selekcija pa se u ovom trenutku mogu dobiti i uzorci oko 4,5kg , dok se u startnom trenutku nastajanj pasmine masa iznosila 2,5-3 kg .

Što se tiče plodnosti kod Havdobre kunića mužjaci su najčešće jako potentni , ženke su dobre majke i u prosjeku kote oko 6 mladih ( imaju dobru mlječnost ).
Krzno kod Havane kunića je vrlo privlačno i traženo kod krznara kod kojih se postiže dobra cijena .
Zbog svojeg krzna su veoma atraktivni i na izložbama .

Evo sada i aktualnog standarda Havana Kunića

Genotip boja : AABBccDDgg Havana boja

1. tip i oblik tijela 20 bodova ( pošto ima nježno građeni kostur mora imati ujednačene mišiće koji drže kostur kunića . Leđna linija lijepo zaobljena . Duljina ušiju između 10-12 cm )
2. težina 10 bodova ( do 2,5 kg (8bodova) 3 kg (9 bodova) 3,25-4,0kg (10bodova ) )
3. Krzno 20 bodova ( gusto meko i nježno )
4. Glava i uši 15 bodova ( Glava je široka nježna i okrugla , uši su male i kratke usko usađena stoje uspravno i spojeno , oči velike i izražene )
5. pokrovna boja i sjaj 15 bodova ( Mora biti tamnosmeđa , ujednačena , sjajna i topla u tonu . Na stopalima je zagasita , oči su smeđe , lagano crvenoprozirne , nokti tamni rožnate boje )
6. Donja boja 15 bodova ( donja boja sivoplava )
7. Njega i zdravlje 5 bodova ( opći uvjeti )

Slike nemam ali ako treba mogu je nabaviti
Nadam se da sam bar malo pomogao nekome i objasnio o ovoj pasmini koja nije baš zastupljena i to je jedan od razloga radi čega je ljudi ne drže
Nepročitano 16-03-12, 20:05   #5
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Hmm... Zanimljivo... Jel znate nekog dobrog uzgajivača Havana kunića? Vidim da se ta pasmina može iskoristiti za meso. Dosta je rijetka kod nas ali mi se čini nezahtjevna za držanje i prigodna za izložbe
Nepročitano 16-03-12, 22:59   #6
DUKS II
Regularni Član

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Hrvach Vidi poruku
Hmm... Zanimljivo... Jel znate nekog dobrog uzgajivača Havana kunića? Vidim da se ta pasmina može iskoristiti za meso. Dosta je rijetka kod nas ali mi se čini nezahtjevna za držanje i prigodna za izložbe
Petar Milošević K.Tomislava 234 Suhopolje 033/787337
Koliko ja znam jedini možda ima još neko ali stvarno znam samo za Petra
Ako sam ti pomogao biće mi drago:axe:
Nepročitano 16-03-12, 23:16   #7
smoki
Aktivni Član

Član foruma od: 02.01.2012
smoki je na dobrom putu
Početno

samo Pero ima u Hrv ili ako je netko uzeo od njega ali sve su od njegovih potomci...
smoki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 17-03-12, 20:27   #8
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Puno hvala duks!! Zvat ću ga ove dane da vidim kaj možemo riješiti.. Prvo moram srediti gajbe jer mi se trebaju kotiti ovnolike pa će biti malo mjesta za havanu dok ne složim još 2 gajbe. Jel on ima tetovirane kuniće?
Nepročitano 18-03-12, 09:46   #9
DUKS II
Regularni Član

Početno

da svakako pitaj jer izlaže na državnoj gdje sam ih vidio ove godine su bili vrlodobri vidi se uspon

čovječe koliko ti pasmina imaš do sada
pa daj pusti koju sliku da iscuri da ih vidimo i napiši malo o svom iskustvu

Posljednje uređivanje od DUKS II : 18-03-12 at 10:48
Nepročitano 18-03-12, 16:02   #10
Hrvach
Uvaženi Član

Hrvach avatar

Početno

Trenutno imam samo ovnolike, jednu hylla ženku i mužjaka orijaša. Nemam puno, trenutno samo 5-6 rasplodnih,ali nabavljam još u skladu s mogućnostima smještaja. Imao sam do sada dosta pasmina, šarce, orijaše, mješance, hyllu.... Ali ja sam takav da se uvijek tražim u uzgoju i stalno isprobavam nekaj novo. To ne znači da se brzo zasitim neke pasmine nego tražim nešta najpogodnije meni za uzgoj. Slike će biti uskoro...

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Kunićarstvo kunicar Kuničarstvo 9444 Danas 22:53
P:Gajbe za kuniće Orsic Ponuda 1 23-06-14 21:28
P: Kunići Nikola99 Ponuda 0 11-11-13 23:14
Gajbe za tov kunića Orsic Ponuda 0 23-09-12 20:25
Bečki plavi kunići maras969 Ponuda 0 31-07-12 15:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 23:39.