Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo Obrada zapuštenog zemljišta
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 18-05-12, 22:53   #1
izzygk
Početnik

Član foruma od: 14.05.2012
izzygk je na dobrom putu
Početno Obrada zapuštenog zemljišta

bok dečki. Imam još 1,5ha oranice koja nije bila obrađivana 3 godine. Pa bi trebal savjet za pripremu sjetve za jesen, ali nemogu je ostaviti do jeseni u travi.kaj da ju izorem, pošpricam sa total-om,zasijem neku travu kao zelenu gnojidbu?
izzygk je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 18-05-12, 23:07   #2
farmervg
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 07.06.2010
farmervg je nebrušeni draguljfarmervg je nebrušeni draguljfarmervg je nebrušeni dragulj
Početno

Evo ti jedno moje iskustvo prošle godine sam oral jedan komad od rali koji nije obrađivan 10 godina rasla trava i počeo rasti jasen ja to redovito kosio i palio od susjeda je zemlja na jesen pokušal orati zemlja suha pa sam morao jednobraznim plugom jedva i nikako poslje sam potanjurao i opet izorao dvobraznim plugom preko zime se nešta premrzlo ali se nije dalo potanjurati za sjetvu sve sami grumeni trave tak da se moralo frezati i mogu ti reči nikak a i kokuruz nije tu baš nešta bajan tak da je najbolje da odma to izoreš dok ima vlage pa pomogučnosti još koji puta ako je loša brazda ...
farmervg je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 18-05-12, 23:34   #3
izzygk
Početnik

izzygk je na dobrom putu
Početno

Imat ću i tvoj savjet u vidu. Dečki može još koj savjet?
Nepročitano 19-05-12, 22:27   #4
BAGERISTA
Gost

Početno

Izori i ostavi neka stoji,,,,do prve kiše,,i čim budeš moga unutra istanjuraj,,,,.i onda je dobro izori u zimi,,,nema,,morat češ par puta orat,,i da dobro promrzne,,ako če šta bit..bit če gadno,,,,,,,,ali treba je okrenut par puta,,,dok se malo zemlja ne rasme..i onda gnjoja,gnjoja,,,i gnjoja......
  Odgovori s citatom
Nepročitano 19-05-12, 22:39   #5
Žuti org
Regularni Član

Član foruma od: 19.05.2012
Žuti org je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od izzygk Vidi poruku
bok dečki. Imam još 1,5ha oranice koja nije bila obrađivana 3 godine. Pa bi trebal savjet za pripremu sjetve za jesen, ali nemogu je ostaviti do jeseni u travi.kaj da ju izorem, pošpricam sa total-om,zasijem neku travu kao zelenu gnojidbu?
imal sam i sam takvih problema na dvije njive koje nisu nikad orane muka isusova je bila za obradit najbolje pospricaj sa cidakorom pa kad sve uvene onda tanjurace i tek onda oranje
Žuti org je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-05-12, 23:33   #6
izzygk
Početnik

izzygk je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Žuti org Vidi poruku
imal sam i sam takvih problema na dvije njive koje nisu nikad orane muka isusova je bila za obradit najbolje pospricaj sa cidakorom pa kad sve uvene onda tanjurace i tek onda oranje
Ali ima problem trava je na mjestima visoka 40 cm i to suha od prošle godine.
Nepročitano 19-05-12, 23:42   #7
Žuti org
Regularni Član

Početno

Zapali ju ak je moguce suha bi trebala goreti
Nepročitano 21-05-12, 09:09   #8
turki
Regularni Član

turki avatar

Član foruma od: 30.03.2011
turki je na dobrom putu
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od izzygk Vidi poruku
Ali ima problem trava je na mjestima visoka 40 cm i to suha od prošle godine.
Bilo bi najbolje i najkorisnije da travu dadeš prije pomalčirt,šteta ju je zapalit
kad može biti u zemlji korisnija.
turki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-05-12, 10:25   #9
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

Imam jako puno iskustva sa zaraslim njivama... Obavezno malciranje i bacanje UREE oko 70kg/kj i zaoravanje prvom prilikom.

Paljenje NIKAKO. I kad se poore, odmah tanjuraj isti dan da se ne spekne, jer sad nema dosta vlage u zemlji i tanjuranje ide u 3-4 traga da se trava isjece. Naravno, oranje ne ide do koljena, samo toliko da podrezes korjenje korova i da ih bacis pod zemlju skupa s UREOM da prije strunu. tanjuranje ide da se sve to usitni sto vise i onda na jesen krkanje sto dublje mozes, da sve ovo odozgor bacis dolje, a gore ti ostane fina zemlja...

Posto ides na jesensku sjetvu, mozda ce ti prvi usjev biti malo gori... Ja uvijek na takve njive idem s proljetnom sjetvom. Soja ili kukuruz ili proljetna zob...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-05-12, 20:21   #10
Žuti org
Regularni Član

Početno

kod mene je tanjuraca bila bespomocna u dva prolaza njedva da se vidla razlika korjenje je bilo ko sajle pa potom dva prolaza sa frezom i opet nije bajno
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Rezidba zapuštenih voćaka petar1 Agrotehnika u voćarstvu 231 04-05-14 20:06
Obrada metala powershift Ostale grane poljoprivrede 11 08-03-14 22:38
obrada ledine kils Povrtlarstvo 20 12-03-13 22:28
Krčenje šikare, zapuštenog voćnjaka, na velikim padinama profnekbiol1 Ostale grane poljoprivrede 54 25-11-11 08:33
Reducirana obrada tla KRESO Svaštara 21 16-04-08 00:42

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 23:37.