Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Vinarstvo Tudum
Vinarstvo Tehnologije vrenja i čuvanja vina, podrumarstvo, vinsko posuđe i oprema

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 19-09-13, 22:04   #21
imbro
Aktivni Član

imbro avatar

Član foruma od: 01.07.2010
imbro će uskoro postati poznat
Početno Re: Tudum

Deca od kak su " inoxice" došle ,napravili ste nauku od drvenih sudov.Naravno da je lakše baratat i održavat limenku,ali nije ni sa drvenom bačvom problem ako se " ne zapusti" . Oprat na vrijeme, pravilno pospremit praznu, i nema nikakvih problema.Ako vrata i njihov dosjed nisu oštečeni , ne treba se bojati ni loja kao sredstva za dihtanje , jer ga ne treba puno nanosit i ne može utjecat mirisom na vino ( mošt), dapaće lijepše je vidjet da na čavlu u podrumu visi kotač loja nego tuba nečega kaj ni sam ne znaš kaj je .Znam da je ovo smiješno za "velike" podrumare ,ali za kleti i obične muže to je normalno.Nisam nikoga imao namjeru zezat ,al ovo kod mene funkcionira dobro već jako dugo.
imbro je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 20-09-13, 21:02   #22
jurek
Regularni Član

Član foruma od: 06.07.2013
jurek će uskoro postati poznat

Slažem se s kolegom imbrom. Jedino je problem kaj se noja redi z vodom. Kad bi čistu slagali, bila bi tak gusta kaj nebi scurela ni kroz prst debeli rešek (pukotina).
Nepročitano 20-09-13, 22:34   #23
gradskikauboj
Polako se zagrijava

Član foruma od: 14.01.2010
gradskikauboj je na dobrom putu

Ne veli se zabadav "Cepa fali, direktora sadi". Svak slaže po svom omjeru vode i šećera i u tome i je čar pravog direktora iliti tuduma.
Evo još jedne tehnike: nabere se i zbrožda grožđe u lagev i doda se šećera i vode kak ko zna.Onda se otoči lit npr 100 litri u bačvu od 150 litri. Na to se zbrožda još dve korpe graševine i ostavi da vrije trop od graševine i direktorova lit, Kad odkipi, otoči se mošt i pusti da sazrije do kraja. Vino ima okus po čistom cijepu, a u stvari piješ tuduma. Dobra pijača, isprobano.
gradskikauboj je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 20-09-13, 22:40   #24
hodor
Super Uvaženi Član

hodor avatar

Član foruma od: 22.01.2013
hodor je zaista zgodanhodor je zaista zgodanhodor je zaista zgodanhodor je zaista zgodanhodor je zaista zgodan

Hehe, alkemičari, dobro da ne živimo u srednjem vjeku, svi bi na lomači završili, ili vam je to Isusov recept.
Nepročitano 21-09-13, 15:47   #25
jurek
Regularni Član

Član foruma od: 06.07.2013
jurek će uskoro postati poznat

To je još svjetlosnim godinama daleko od kemijanja s cijepom. Počev od špricanja pa do kemijanja s kvascima, gljivicama i inim sredstvima za postizanje vrenja i kvalitete vina uopće. Sve je to ok dok ne zahebeš, pa predugo ostaviš kvasce pa ti vino smrdi na trula jajca. Meni je dobro vinčeko na prvom mestu. Bil to cijep ili direktor, svejedno. Glavno da je vino dobro.
Nepročitano 22-09-13, 21:04   #26
imbro
Aktivni Član

imbro avatar

Citiraj:
Prvotno napisano od hodor Vidi poruku
Hehe, alkemičari, dobro da ne živimo u srednjem vjeku, svi bi na lomači završili, ili vam je to Isusov recept.
E moj hodor , kaj je Isus taložil otrove kod svog čina ( kad već spominješ Njegovo ime) ?
Nepročitano 23-09-13, 17:59   #27
joža54
Početnik

Član foruma od: 24.01.2013
joža54 je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od imbro Vidi poruku
E moj hodor , kaj je Isus taložil otrove kod svog čina ( kad već spominješ Njegovo ime) ?
pomozi boze delo i tezake ! i onda nekak ,sledi pitajne:ostavla li se izabela na tropu? onak par dan da dobi boju?
joža54 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-09-13, 07:53   #28
imbro
Aktivni Član

imbro avatar

Ostavi , baš zbog boje;)
Nepročitano 24-09-13, 08:25   #29
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

čim više tim bolje
Nepročitano 29-09-13, 12:29   #30
bedak
Početnik

Član foruma od: 29.09.2013
bedak je na dobrom putu

Pozdrav!

Da'l je tudum samo direktor ili pod tudum spadaju i izabela, francuz i dr.

Bil sam uvjeren da sva "nesortna" grožđa spadaju u tudum, al' me punica uvjerava da je to samo direktor!
bedak je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 17:33.