Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 12-01-17, 11:11   #231
Haskappu
Polako se zagrijava

Član foruma od: 11.05.2015
Haskappu je na dobrom putu
Početno Re: Lonicera caerulea (Haskap)

Bilo bi dobro da se uzgajivači povežu i da se zajedno nastupi prema tržištu, ali bez fige u džepu. Koliko je to moguće trebali bismo prvo svi razgovarati i upoznati se, bez razmišljanja o biznisu.
Haskappu je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 13-01-17, 10:21   #232
Staki
Početnik

Član foruma od: 04.05.2016
Staki je na dobrom putu

Bojim se da ce biti problema zbog sorti...koliko vidim i citam kod nas je posadeno 10 i vise vrsti...i poljske i kanadske i ruske...a jedne su kisele jedne gorke jedne slatke itd itd...ja sam posadio kanadske al dok ne dođe plod ni sam sebi ne vjerujem kakac ce bit i dali ce ga trziste prihvatit...
Udruzivanje za prodaju apsolutno,ali morali bi u buducnosti forsirat iste sorte
Staki je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-01-17, 11:06   #233
Deltach
Početnik

Član foruma od: 23.11.2015
Deltach je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Staki Vidi poruku
Bojim se da ce biti problema zbog sorti...koliko vidim i citam kod nas je posadeno 10 i vise vrsti...i poljske i kanadske i ruske...a jedne su kisele jedne gorke jedne slatke itd itd...ja sam posadio kanadske al dok ne dođe plod ni sam sebi ne vjerujem kakac ce bit i dali ce ga trziste prihvatit...
Udruzivanje za prodaju apsolutno,ali morali bi u buducnosti forsirat iste sorte
Uzalud je forsirat sorte u ovom slučaju. Nikad nećeš moć prodavat ovu borovnicu pod nazivom sorte. Prvo zato jer ih moraš imati nekoliko da bi nasad uopće rodio. Znači automatski se plod križa.Tako da to ne igra neku ulogu..
Sorte koje su slađe možda treba birati za prodati direktno, ali borovnica sama po sebi ne može dugo stajati, tako da treba preradu planirati..
Deltach je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-01-17, 18:00   #234
Crow
Početnik

Član foruma od: 23.02.2016
Crow je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Deltach Vidi poruku
Uzalud je forsirat sorte u ovom slučaju. Nikad nećeš moć prodavat ovu borovnicu pod nazivom sorte. Prvo zato jer ih moraš imati nekoliko da bi nasad uopće rodio. Znači automatski se plod križa.Tako da to ne igra neku ulogu..
Sorte koje su slađe možda treba birati za prodati direktno, ali borovnica sama po sebi ne može dugo stajati, tako da treba preradu planirati..
I protom se mora voditi računa da se uzmu sorte koje u isto vrijeme cvjetaju, jer postoje ranije i kasnije sorte. Ja sam uzeo iz Poljske sadnice ali sam uzeo sve 4 koje imaju sibirske certifikate i sve 4 bi trebale cvjetati i sazrijevati u slično vrijeme.

http://in-vitro.pl/pdfy/zestawienie_...15-07-2015.pdf
Crow je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-01-17, 00:45   #235
zoks
Početnik

Član foruma od: 08.01.2017
zoks je na dobrom putu

Hvala svima na korisnim informacijama.
Evo na tom linku je ono što sam spominjao o haskap projektu u Hrv i o kooperaciji:

http://www.ekopoduzetnik.com/tekstov...vatskoj-19098/

Lp
zoks je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-01-17, 11:23   #236
Deltach
Početnik

Citiraj:
Prvotno napisano od zoks Vidi poruku
Hvala svima na korisnim informacijama.
Evo na tom linku je ono što sam spominjao o haskap projektu u Hrv i o kooperaciji:

http://www.ekopoduzetnik.com/tekstov...vatskoj-19098/

Lp
Cijena jedne sadnice, ovisno o odabranoj sorti, kreće se od 4 do 5 eura, Ok je ekipa :D :D, kada te udave to je to slijedećih 10 godina :D
Nepročitano 20-01-17, 01:01   #237
zoks
Početnik

Član foruma od: 08.01.2017
zoks je na dobrom putu

Meni je isto jasno da je to velika cijena po sadnici...
Ali gledam na sljedeći način;

1200 sadnica na 3000m
4kg/sadnici puna rodnost
4 ili 5 eura otkupna cijena ploda
1200x4x4e=19 200 eura

zagarantiran otkup kompletne berbe.
Neznam kako i po kojoj cijeni ide prodaja ploda tu u Hrvatskoj, i na koji način prodaju proizvođači na ovom forumu?
Zato sam baš namjerno postavio link da vidim mišljenja ljudi, čudno mi je da nigdje nitko ne spominje ovaj projekt.

Nadam se da ne davim, samo sam malo znatiželjan, neznam kakvo je tržište haskapa, cijena plodova...?

Lp
zoks je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 20-01-17, 09:22   #238
Hele
Super Uvaženi Član

Hele avatar

Član foruma od: 06.01.2013
Hele ima spektakularnu auruHele ima spektakularnu auru

Nema tržišta kada nema ni plodova. Dobronamjeran savjet, gledaj kulture koje uspijevaju kod, pusti haskap. Čovjeku u Gorskom kotaru dobivaju biljke ožegotine od temperature i sunca, a šta ćeš ti u Rovinju.
Hele je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 20-01-17, 12:14   #239
Deltach
Početnik

Citiraj:
Prvotno napisano od Hele Vidi poruku
Nema tržišta kada nema ni plodova. Dobronamjeran savjet, gledaj kulture koje uspijevaju kod, pusti haskap. Čovjeku u Gorskom kotaru dobivaju biljke ožegotine od temperature i sunca, a šta ćeš ti u Rovinju.
Istina. Prijateljski savjet je da se ovu godinu sada posadi ne znam 10 kom idealno 3 godišnjih na mjestu gdje bi bio nasad, ako prežive onda se može ići na više.. Vidjeti koliko posla i zaljevanja će oko njih biti i pomnožiti sa količinom. iako to ne znači puno za plod kasnije , barem će se doznati da li mogu opstat na određenom području.
Reći ću to kako su meni iskusniji ljudi rekli za lješnjake, a na području Rovinja se možda to moglo čuti i za masline. Dođi na područje gdje misliš posaditi i pogledaj okolicu, ako nema lješnjaka/maslina posađenih ili prirodnih okolo ne sadi.
U ovom slučaju najbolje je testirat, jer ako već nekome nije radi gubitka novaca onda je barem da se vrijeme ne izgubi, a bome i živci..
Nepročitano 20-02-17, 20:32   #240
Branimir84
Početnik

Član foruma od: 23.11.2016
Branimir84 je na dobrom putu

Pozdrav svima,

neki dan sam pročitao da Haskap nije na listi voća za komercijalnu prodaju u Europi. Šta to uopće znaći?

Linkovi:
http://www.freshplaza.com/article/16...aded-in-Europe
http://www.freshfruitportal.com/news...-doesnt-exist/

Da li je uopće tko već prodao veće količine (više od 200kg npr..) Haskapa? Ako je, za kolko kn kg? Kako uopće doći u kontakt sa ljudima koji otkupljuju Haskap?

Svi govorite, nema problema sa otkupom, ali koji su to ljudi, po kojoj cijeni se prodaje?

Vidio sam da se na globalnoj razini, kg prodaje po 40kn.
http://www.lovehoneyberry.com/price-of-honeyberries/
Što je po meni ok cijena. Mišljenja, iskustva?

Da li netko vodi statistku koji je imao prosječan prinos bobica po biljci? Pošto našao sam dijagram koji kaže da je prinos 1-2kg po biljci.
Branimir84 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 03:28.