Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ratarstvo Hajdina - heljda
Ratarstvo Ratarska proizvodnja od sjetve do žetve. Mehanizacija, poticaji, zaštita, gnojidba ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 16-06-09, 19:36   #1
profnekbiol1
Polako se zagrijava

Član foruma od: 09.05.2009
profnekbiol1 je na dobrom putu
Početno HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

IMA LI TKO SJEME HELJDE, NAIME U ZG SAM ALI HTIO BIH POSIJATI KAO POSTRNO NEKIH 800 M2 HELJDE ZA PROBU.
JEL NETKO ZNA NEŠTO VIŠE O KULTIVIRANJU, KAD SE SIJE, .....I TRAŽIM SJEME...JAVITE SE
profnekbiol1 je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 01-07-09, 22:06   #2
profnekbiol1
Polako se zagrijava

Početno Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

ej, ima li tko da zna tko prodaje ili ima heljdino, tj. hajdino sjeme..jer još par dana se može sijat
Nepročitano 02-06-11, 21:53   #3
karlo.bozic
Uvaženi Član

Član foruma od: 27.05.2011
karlo.bozic će uskoro postati poznatkarlo.bozic će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od profnekbiol1 Vidi poruku
IMA LI TKO SJEME HELJDE, NAIME U ZG SAM ALI HTIO BIH POSIJATI KAO POSTRNO NEKIH 800 M2 HELJDE ZA PROBU.
JEL NETKO ZNA NEŠTO VIŠE O KULTIVIRANJU, KAD SE SIJE, .....I TRAŽIM SJEME...JAVITE SE
Imam sjeme hajdine i pocinje se sijati sad, ako ste zainteresirani javite se na mail: jbozic91@gmail.com
karlo.bozic je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-06-11, 19:57   #4
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od karlo.bozic Vidi poruku
Imam sjeme hajdine i pocinje se sijati sad, ako ste zainteresirani javite se na mail: jbozic91@gmail.com
A kak se pobira? Z kombajnom za žito ili?
Jel treba još neka dorada da se dobija takva kakva je v dućanu?

Znam da sam naporan, sorry, ali se me zanima.
iwanho je prisutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 04-06-11, 11:46   #5
karlo.bozic
Uvaženi Član

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od iwanho Vidi poruku
A kak se pobira? Z kombajnom za žito ili?
Jel treba još neka dorada da se dobija takva kakva je v dućanu?

Znam da sam naporan, sorry, ali se me zanima.
Zanje se ko i ostalo zito, kombajnom za zito, al kad se pozanje onda je u ljuskicama i potrebna je posebna obrada da se dobi cista hajdina kasa kao iz ducana.
Nepročitano 05-06-11, 21:20   #6
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe
Početno

Citiraj:
Zanje se ko i ostalo zito, kombajnom za zito, al kad se pozanje onda je u ljuskicama i potrebna je posebna obrada da se dobi cista hajdina kasa kao iz ducana.
Fala Karlo.
Znaš li možda kakva je dorada, kojim strojem i jel isplativo samo za svoje potrebe?
Možda netko radi doradu iz usluge?
iwanho je prisutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-06-11, 18:26   #7
profnekbiol1
Polako se zagrijava

Početno

Hvala, javim se na mail, upitati ću <vas i o tehnologiji.

Citiraj:
Nepročitano 31-03-12, 19:39   #8
motohod
Uvaženi Član

motohod avatar

Član foruma od: 12.03.2009
motohod je nebrušeni draguljmotohod je nebrušeni draguljmotohod je nebrušeni dragulj
Početno Hajdina - heljda

Čuli ste za nju? Kupili u trgovini precijenjenu ukrainsku ili bjelorusku kašu koju naši trgovci kupuju na veliko i prepakiravaju na kilu.... cijena oko 30 kn za kg,povremeno se pojavi i ispod 20 kn no to brzo ljudi razgrabe. Naravno,ne piše zemlja porijekla - pogledajte drugu sliku na ovom linku i sve bu vam jasno zašto ne piše: http://hr.wikipedia.org/wiki/Černobilska_katastrofa ...ne bi to kupil da znam da je raslo u tom kraju. OK,Černobil je bil prije 25 godina,no držim se onoga: "ako si bliže peći,toplije je".

U Podravini i Međimurju su prije 20 godina polja bila puna hajdine. Nakon pokošenog ječma posijala se hajdina koja bi do pojave prvih mrazeva dozrela i time bi ljudi dobili 2 žetve na jednoj površini te riješili problem korova jer je odlična za tu primjenu... u prva 2-3 tjedna sliči zelju,razvije široke listove kojima zatvori sklop i zamrači tlo pa korovi ne mogu rasti. Bilo je uslužnih mlinova po selima.

Uvozom gotove kaše prestala se sijati kod nas,lakše je uvesti kašu za (onda) 6 kn po kili na polici trgovine nego se zajebavati s uzgojem... tako je bilo i s češnjakom.... mrkvom.... i dok ljudi prestanu sijati skoči cijena. Želiš li to jesti? Plati. Ili posijaj (ah... nitko nema sjeme,nitko ne zna čime se sije,sadi,kosi,melje).

Da razjasnim neke stvari: od parcele-dvije heljde se ne budete obogatili. Više sjemena sam podijelil nego prodal (ok,budem kombajniral tu heljdu tak da to nije baš tak loše - još jedna žetva ). Da nebi sad netko računal : kupim 15 kg sjemena i dobijem 400 kg kaše za prodaju ili za sjeme. Uuuu... vidi love!
Hajdinu sam posijal prvenstveno zbog domaće kaše,pa zbog brašna a koliko čujem od pčelara odlično medi (jer jako dugo cvate). Tražio sam sjeme 2 godine,nitko ga nije mogao nabaviti... pitao Savjetodavnu službu,poljoapoteke,uvoznike sjemena...
Znam da neću prodati neke velike količine sjemena (niti ih nemam) no ovime želim pomoći ljudima da ne lutaju,tko treba za svoje potrebe da sazna nešto o toj biljci i da si nabavi nekoliko kg sjemena.

Ima dosta literature po netu,ima i rasprava po raznim forumima no pravila ovog ne dopuštaju linkove na "slične" forume. Potražite i pogledajte.
Nekoliko linkova na publikacije i stručne članke:

http://www.komora.hr/?page=savjeti,13,191

http://www.gospodarski.hr/Publicatio...budunosti/7460

http://poljoprivredaiselo.com/2010/0...nska-zitarica/

Link na Googleov prijevod engleske stranice Wikipedije,ako znate engleski ili neki drugi jezik imate izbornik s lijeve strane pa kliknite. Ne pokušavajte na hrvatski -samo je nekoliko rečenica.
http://translate.google.hr/translate...ki%2FBuckwheat

Kratki opis je gotov,uzgoj i prerada u sljedećim postovima. (Da... i mlin za kašu ;) )

Posljednje uređivanje od motohod : 01-04-12 at 18:59 Razlog: dodani linkovi,i bude ih još...
motohod je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 31-03-12, 19:50   #9
karlo.bozic
Uvaženi Član

Početno

Evo, da se i ja ukljucim u tu temu. Mi sijemo heljdu svake godine iza zita, cca. od 800 do 2000 cetvornih hvati, zavisi kako koju godinu. Mnogi ni ne znaju sta je to, pa pitaju sta je to posijano. Prekrasno izgleda parcela kad hajdina pocne cvijetati i prosle godine bilo pcela da se sve zujalo. Nazalost, ona treba vlage u tocno odredjenim momentima, kad treba stabljika porast i kad se treba ozrniti. Prosle godine nije bas uspjela kod mene jer nije bilo padalina kroz ljeto kad je trebalo. Nikla je van i dugo dugo bila veoma niska, vec smo je mislili pretanjurati, onda je pala neka kisica i ona rasla ko gljiva poslije kise. Iza toga opet nije bilo padalina kad se trebala ozrniti i rezultat toga je bila zetva praznih ljusaka. Ako nema vlage u pojedinim periodima njenog razvitka, ili sjetva propada ili je prinos smanjeni i to dosta.
Nepročitano 31-03-12, 20:05   #10
motohod
Uvaženi Član

motohod avatar

Član foruma od: 12.03.2009
motohod je nebrušeni draguljmotohod je nebrušeni draguljmotohod je nebrušeni dragulj
Početno

Ja sam posijal nakon ječma,isto je bila jaka suša ali je nakon dva tjedna palo malo kiše i iznikla je. Kao i sve kulture treba vlagu no s obzirom kakva je bila prošla godina zadovoljan sam s prinosom i kvalitetom zrnja. Bilo je praznih no te sam riješio još u kombajnu - s pojačanim vjetrom.

Par dana prije košnje sam nasumce isčupao jednu biljku,istresao zrnje s nje u kantu,prebrojao i bilo je 118 sjemenki na njoj.... od toga 30 praznih,baš zbog suše.
motohod je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Oznake
hajdina, heljda, sjeme

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Hajdina (Heljda) i ječam karlo.bozic Ponuda 3 30-08-15 11:13
P: Hajdina kaša (heljda) karlo.bozic Ponuda 1 12-09-13 09:19
Heljda - hajdina karlo.bozic Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 6 31-03-12 19:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 11:59.