Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Voćarstvo i maslinarstvo > Obrada tla i podizanje voćnjaka Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 01-06-09, 15:38   #1
larisarubia
Gost

Početno Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

Bok svima!!!

Ja sam potpuno nova u poljoprivredi i skupljam po internetu informacije i savjete kako bih zasadila svoj prvi vocnjak na parceli koji su ma kupila.
Imam 1 ha zemlje i trebala bih kupiti gnojivo te laksu mehanizaciju (za oranje, rasprsivanje gnojiva). Ima li tko kakav savjet gdje i koje gnojivo i mehanizacija je najpovoljnije i najpouzdanije.
Isto tako moje vocke trebaju dosta vlage i cula sam da je AGROGEL dobro dodati uz sadnju. Ima tko iskustva s njime? Koliko ga je potrebno dodati i koliko dugo drzi?

Hvala svima unaprijed! Pozdrav

Lara
  Odgovori s citatom

Nepročitano 01-06-09, 16:17   #2
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat
Početno Re: sadnja vocnjaka

Da Vam je netko i poklonio 1 Ha zemlje i da Vam može još nešto uslužno odraditi, to je i dalje robija.

Prvo koji vam je cilj? Što želite? Onda ćemo dalje...
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-06-09, 18:56   #3
cipiripi1967
Regularni Član

cipiripi1967 avatar

Član foruma od: 02.11.2008
cipiripi1967 je na dobrom putu

pozdrav!
Naravno najprije nam reci koje bi vočke posadila ili si več posadila , naravno to je najbitnije.

Dali želiš nešto poput kupina,malina jagoda za to ti je to dosta zemlje ili želiš plantažu recimo jabuka ,kajsija,šljiva ili .... e to je več upitno količina zemlje ali za dopunsko bavljenje uz posao dosta.

Ali unaprijed znaj zemlja traži roba a ne gospodara!!!
Nepročitano 01-06-09, 22:31   #4
atomizer
Gost

moje je mišljenje da je dopunsko bavljenje poljoprivredom stvar prošlosti.nemožeš nasaditi hektar jabuke i slupat gomilu para da bi ti to bio malo jači hobi program.ili jedno ili drugo.tu se ima svaki dan šta raditi naravno onaj ko želi i ima za cilj postič čim bolju i veču proizvodnju.čovjek prvo treba samog sebe preispitat šta želi.najgore je kad se pogleda jedna reportaža na tv o nekoj proizvodnji pa odmah se drugi dan želiš i ti time baviti.voćarstvo je dugoročan posao gdje novac najčešče tek dolazi nakon nekoliko godina samog ulaganja i puno rada.koliko uložiš toliko možeš očekivati zarade.

ako se pak odlučiš za nešto tad moraš vidjet dali tvoj mikrolokalitet daje dobre mogučnosti za bavljenje takvim vidom proizvodnje.ima tu niz faktora.najbolje je da odeš do savjetodavne službe i sa stručnjakom izađeš na teren da osoba to vidi i da čuješ njegovo mišljenje.bolje je jednu godinu kasnije nešto posaditi i poraditi najprije na vlastitom znanju i skupljanju informacija pa krenut u takve vode kolko tolko pripremljen nego ulijetat na čoravo i raditi kardinalne greške pa kasnije vikat za.ebo me ovaj i onaj. ;)

uglavnom za svaki posao vrijedi pravilo da je dobra priprema najbolji temelj!
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-09-09, 18:00   #5
vocar11
Gost

Početno Savjet prijatelju

Imam jednog prijatelja, ima jedno cca 2 ha zemlje na području bjelovarsko bilogorske županije i cca 3.000 m2 okućnice. Htio bi se baviti voćarstvom no nije ni sam siguran u što da uloži...mene gnjavi skoro svako malo da mu dam neki savjet međutim ja nisam pametan šta da mu kažem...rekao sam mu da ću pitati ovdje na forumu pa ću mu prenjeti..ovi iz savjetodavne se samo ograđuju na način da mu kažu "pa odlučite se pa ćemo vam dati savjet..." ali ne kažu npr.što ??

Dakle on bi htio nešto na 2 ha i nešto na okućnici...da je isplativo, da postoji tržište i da nije jako zahtjevno .... :scratch

Dajte ljudi neki savjet da mu pomognem, ugnjavi me više... :|
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-09-09, 20:30   #6
Kontam
Super Uvaženi Član

Početno Re: Savjet prijatelju

Koliko para planira investirati u to nešto što bi radio? Koliko vremena? I kako bi se posvetio?
Nepročitano 26-09-09, 20:42   #7
vocar11
Gost

On inače ima redoviti posao koji radi. Ovo bi mu bio dopunski. Znači, mogao bi vikendom i eventualno poslije posla u popodnevnim satima. S time što još mora i doći do mjesta gdje mu je zemljište.
No kaže ako bi mu ovo krenulo onda bi se skroz prebacio na voćarstvo.
Investicija? Pa shodno ovime gore ...
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-09-09, 20:52   #8
Kontam
Super Uvaženi Član

Znači nije u mogućnosti se posvetiti tome. Vjerovatno ne zna ni kakva je zemlja ni ništa, ni na koliko je voda, kakvo je podenblje, vrstu tla i tako to. Recimu da mu je dobro posaditi bazgu, šipak i pitomi kesten. I miran je, samo ubire pare, nićim ne šprica i tako... Inaće voćarstvo je jako skup hobi računaj 100.000 kn po hektaru da složiš nekako stvari. To je za prvi hektar drugi možda oko 30 000 kn. Kasnije ako se ide profesionalano onda cijena ulaganja po hektaru ide prema gore pa ako ide i zaštita od leda... A joj zaboli glava.
Nepročitano 26-09-09, 21:01   #9
vocar11
Gost

Bazga, šipak i pitomi kesten? Mislim da sam mu nešto rekao za šipak prije nešto vremena..pa me onako čudno pogledao..
To se sadi bez obzira na sastav tla i klimatske uvjete? A otkup? Ima nekakav organiziran? Ima li negdje nekakva literatura o uzgoju?

Ja sam mu predložio uzgoj oraha jer i ja tako nešto planiram a i imam cca 140 komada sjemenjaka...međutim kaže da mu je dugo čekati cca 10-15 godina da dobije nekakav veći urod..
  Odgovori s citatom
Nepročitano 26-09-09, 21:24   #10
Kontam
Super Uvaženi Član

Šipak ćeš lako prodati, bazgu sam vidio u Mađarskoj, a pitomi kesten je strašna para. Sve je jednostavno za održavati a bazgu i šipak lako možeš iskrčiti bilo kada.
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
molim za savjet ahmet C385A URSUS 11 03-08-16 23:15
Trebam savjet! Johny Peradarstvo 8 25-07-12 10:47
savjet, prijdlog Imt56o Naši traktori i mehanizacija 23 26-11-11 22:26
Savjet za kupnju Junica dane Govedarstvo 55 10-09-09 01:06
Molim savjet očajno Emy Govedarstvo 77 11-09-08 22:29

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 03:25.