Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Povrtlarstvo Kristaloni
Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 27-05-14, 12:53   #1
zokii
Uvaženi Član

zokii avatar

Član foruma od: 17.10.2009
zokii je nebrušeni draguljzokii je nebrušeni draguljzokii je nebrušeni dragulj
Početno Kristaloni

U puno tema se priča o kristalonima, mišljenja ima svakakvih, od izrazito pozitivnih do izrazito negativnih. Kakva su iskustva, preporuke? Neki dan je kod mene doma bio gospodin Koraca iz Kadma i toplo preporuča kristalone, danas u jednoj poljoapoteci jedan ugledan proizvođač ih psuje i kudi da su ko sveta vodica, nit pomažu niti odmažu...
zokii je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 27-05-14, 12:58   #2
zivisic
Uvaženi Član

zivisic avatar

Član foruma od: 01.03.2011
zivisic će uskoro postati poznat
Početno Re: Kristaloni

po meni imaju smisla ako bilja moze do hranjiva, ako ne moze, onda nemaju.
Hocu rec, ako date grahu kristalon, vjerovatno ce iskoristit hranjivo, ako date krumpiru vjerovatno ste bacili novac.
Iskusni poljoprivrednici kazu da je temeljna gnjojidba zakon, ja se trudim tako i funkcionirat!
zivisic je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 27-05-14, 23:46   #3
sanjin
Aktivni Član

sanjin avatar

Član foruma od: 22.11.2013
sanjin ima spektakularnu aurusanjin ima spektakularnu aurusanjin ima spektakularnu auru

Osobno sam za osnovnu gnojidbu ali su moja iskustva sa kristalonima pozitivna.Problem je što je cijena toga otišla u nebo a naših proizvoda pala.Imaš manje kvalitetna i bolja.Kad kupujem,onda kupujem kombi,da ima mikroelemente,skuplje je ali bez mikroelemenata je kao da sam kupio NPK Kutina.Imaš situacija kada osnovna gnojidba može zakazati.Recimo primjer,poplavljeno polje,gnojivo se rastapa u vodi neovisno od temp vode,pa se ispere ili ode u dublje slojeve gdje biljke pličeg korijena ne dosežu,recimo paprika.Tu kristaloni pomažu samo opet ne pretjerivati,da se biljka ne ulijeni.A i previše toga nije dobro za samo tlo.Moje mišljenje DA kada trebao i dozirati kako treba jer nije uvijek više bolje.Pozdrav
Nepročitano 31-05-14, 23:38   #4
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat

Potpisujem, uz nadopunu da se osnovnom gnojidbom ne može, uvijek, podmiriti potrebe biljke za makro i mikro elementima pa je potrebna nadohrana vodotopivim gnojivima, a Yara (Kristalon i TensoCoctail) je f1 među gnojivima.

Posljednje uređivanje od mtd001 : 01-06-14 at 00:33 Razlog: brisanje citata
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-06-14, 09:37   #5
sanjin
Aktivni Član

sanjin avatar

Član foruma od: 22.11.2013
sanjin ima spektakularnu aurusanjin ima spektakularnu aurusanjin ima spektakularnu auru

Pozdrav Petulla. Da li si koristio i druga gnojiva,recimo od Novalona ili od Scotta? Ti si koristio Cropaid,tvoje mišljenje?
Nepročitano 01-06-14, 13:50   #6
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Sva gnojiva, koja su došla na HR tržište, sam probao u potrazi za najboljim gnojivima ili paletom proizvoda koja će, s obzirom na stanje tla i vode za navodnjavanja, zadovoljiti potrebe bilja za hranjivima.
Inače moje tlo je crvenica blago alkalne reakcije ph 7,4,blago zaslanjeno EC 0,7ds/m(povećan Na i Cl) uz kroničan nedostatak mikroelemenata. Voda za navodnjavanje ph 6,7, EC 1dS/m. lagano zaslanjena(tvrda,bikarbonati)), SAR 7.
Sa Yara gnojivima(paletom proizvoda) za sada kontroliram stanje tla .
Za poboljšanje stanja tla koristim i elementarni sumpor+Thiobacillus bakterije(PPThiofer ili Cropaid), gljivu Trichoderma(Trifender) i efektivnemikroorganizme EMAktiv(EMtehnologija).
P.P.Thiofer koristim već treću godinu i vjerujte da mi fungicide ne koristimo .Primjena folijarno svakih 15-ak dana (uz Trifender i EMAktiv u tlo pred sadnju) garantira da će biljka biti zdrava.
Ono što ću promjeniti je zamjena kemijskih mineralnih gnojiva sa organo mineralnim gnojivima, upotreba mikoriznih gljiva i upotreba humusa kalifornijskih glista(umjesto običnog stajnjaka). Zdravije i bogatije tlo - zdravija biljka(manje bolesti i štetnika)

Posljednje uređivanje od mtd001 : 01-06-14 at 21:37 Razlog: brisanje citata
Nepročitano 01-06-14, 14:32   #7
zokii
Uvaženi Član

zokii avatar

Član foruma od: 17.10.2009
zokii je nebrušeni draguljzokii je nebrušeni draguljzokii je nebrušeni dragulj

Da li je itko koristio kristalone folijarno?
zokii je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-06-14, 15:26   #8
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Nisam, ne želim i ne volim eksperimentirati, postoje razlike između vodotopivih mineralnih gnojiva i folijarnih gnojiva u načinu djelovanja pa stoga slušam savjete i preporuke za upotrebu istih, bez obzira na cijenu (jeftiniji je Kristalon od Albatrosa)

Nepročitano 01-06-14, 17:49   #9
Plemeniti
Super Uvaženi Član

Plemeniti avatar

Član foruma od: 16.12.2008
Plemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajan

@PetullaRZ
daj mi molim te reci koja kolicina Trifendera je potrebna za hektar.
Nepročitano 01-06-14, 19:07   #10
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

3-4 kg/ha na vanjskim površinama dok u plastenicima 4-5 kg/ha. Mi ga koristimo pred svaku sadnju znači 2-3 puta godišnje.

Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 10:07.