Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo > Kozarstvo Ishrana koza

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 19-09-14, 14:40   #1
gabro
Uvaženi Član

Član foruma od: 04.08.2013
gabro će uskoro postati poznatgabro će uskoro postati poznat
Početno Ishrana koza

Evo još jedne teme koja se može izdvojit!
gabro je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 19-09-14, 23:29   #2
nino6110
Super Uvaženi Član

nino6110 avatar

Član foruma od: 19.07.2014
nino6110 je zaista zgodannino6110 je zaista zgodannino6110 je zaista zgodannino6110 je zaista zgodan
Početno Re: Ishrana koza

slazem se ishrana je najvaznija u svakoj stocarskoj proizvodnji nek napise svatko sto zna i sto provodi
nino6110 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-09-14, 22:10   #3
nino6110
Super Uvaženi Član

nino6110 avatar

nino6110 je zaista zgodannino6110 je zaista zgodannino6110 je zaista zgodannino6110 je zaista zgodan

kaj je kozari kaj kozice nis ne papaju
Nepročitano 28-09-14, 22:48   #4
maliodpalube
Regularni Član

Član foruma od: 30.10.2012
maliodpalube je na dobrom putu

Evo, ja ću prvi opisati svoj svakodnevni ritual. Koze su mi 15 km daleko od kuće, pa je sve prilagođeno tome.
Dolazim oko 9:00. Najprije mužnja, tijekom koje svaka dobije šaku smjese (trećina šrota, trećina stočnog brašna i trećina mljevene zobi) i u cca 9:30 izlazim s njima na pašu. To je susjedna neograđena povelika parcela, zarasla u visoke korove, nešto šikare i puno one čupave oštre trave koju koze rado pasu. Na paši sam... kako kad. Najmanje 45 min, a najduže 90. No, koliko god da smo vani, koze neprestano jedu. Jarac na jutarnjoj paši slabo. Tu i tamo nešto grice. Uglavnom stoji, piša si u usta i visoko uzdignute glave pokazuje zube urbi et orbi.
S paše ih vraćam natrag na njihovu, ograđenu livadu. Da ih primam doma, opet svaka dobije pola šnjite suhog kruha ili šakicu iste one smjese. Na toj svojoj livadi (ispustu) su cijeli dan slobodne, ali slabo pasu. Trave ima puno, visoka je dvadesetak cm, ali je ne fermaju.
Popodne dolazim oko 18:00 i odmah izlazimo na pašu. Ostajemo sat vremena (do mraka). Ovaj puta i jarac jede bez prestanka. Nazad ih ponovno primamim kruhom ili s malo smjese. U štali iz čeka cca četvrtina bale sijena (na 4 koze i jarca). Ona dojenje i ponovno svaka dobije šaku one smjese.
Kad pada kiša i kad ne možemo na pašu, nasiječem im malo listova kupusa, koji su ostali u vrtu nakon što sam posjekao glavice. Ako nemam kupusa, onda im natrpam pune jasle sijena. Primijetio sam da po kiši i slinavom vremenu uglavnom i ne izlaze iz štale.
maliodpalube je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-09-14, 00:05   #5
gabro
Uvaženi Član

Evo i mene da malo potaknemo temu,ujutro između 7 i 8 dođem u štalu,svakoj kozi i jarcu u svoj sić spremim napoj (potić od jogurta,jećam,mekinje,i zimi mliveni kukuruz i par feta suhog kruha u par litara vode i malo soli) ostavim malo da se razmoći onda svaku stavim u stol i dam joj sić dok jede pomuzem je onda im napunim jasle ditelinom ili obisim par grana kića zavisi šta imam.Jarcu isto napoj i ditelina jer je on u posebnom boxu. Popodne zavisi jeli lito ili zima,paša u trajanju od 2 sata,ako idem ja ide i jarac,a ako ide žena onda ide bez jarca (nju je strah pre velik je i zna busat) kad se vrate u štalu čeka ih čista voda, mužnja i u jaslama ditelina ili kiće zavisno šta je bilo ujutro. Liti preferiram ditelinu jer je kiće pregorko pogotovo ako je sušna godina,a zimi ga imaju u izobilju.
Nepročitano 30-09-14, 22:05   #6
nino6110
Super Uvaženi Član

nino6110 avatar

Bil bi red da i ja napisem nekaj he he .Ujutro se krece oko sest (trebalo bi i prije ali ...)naravno znamo mi i kasnije poceti ,ustvari roditelji ako sam ja u sk .Kozama se u staju u jasle zna staviti par bala sijena(da grickaju dok cekaju na muznju).Prvi posel je muznja ,u izmuzistu su jasle u koje ide vec prije opisana smjesa(smjesa za koze ,secerna melasa,kukuruz i zob).Djevojke dodu na muznju predaju mlijeko i papaju ,zatim idu u ispust na cekanje i gustanje na svjezem zraku.Kad je muznja gotova na redu je silaza (nekad od djeteline,nekad od trave),zaboravio sam napisati da stalno imaju pristup svjezoj vodi.E da jos su tu i jarice koje jedu istu hranu osim sto se smjesa njima naravno daje u staju.U podne je na meniju lucerna kad se u tome ubiju onda je popodnevni odmor i prezivanje.Zatim oko 17:30 krece muznja ,znaci opet smjesa i za veceru lucerna a nekad i silaza .Sto se tice ishrane zimi tu ih se polako privikava na cisto sijeno (dnevno popapaju oko 35 kockica ili jednu rolobalu sijena i kukuruz pomijesan sa psenicnim posijama poparen.Evo to je ukratko to.Lijep pozdrav!
Nepročitano 07-10-14, 01:03   #7
maliodpalube
Regularni Član

Član foruma od: 30.10.2012
maliodpalube je na dobrom putu

Dani su sve kraći, pa mi je iskrsao novi problem s pašom. Naime, svako jutro dijete vozim u školu, pa kozama dođem tek oko 9:00. Muzem cca sat i po, pa na pašu izađemo tek oko 10:30. Dva sata se nemilosrdno pase i brsti sve. No, popodne je rano mrak, pa na pašu izađemo već oko 17:30. Tako se desi da mi koze i nisu baš gladne, jer je vremenski period između dvije paše jednostavno prekratak. Danas su pasle desetak minuta i onda se jedna skupina odvojila i jednostavno - otišla doma. Čak što više, otrčala doma. Dok sam ja stigao s ostatkom stada, milostivice su čekale pred zatvorenim dvorišnim vratima.
Ne znam kako da to riješim. Kad se pošteno napasu i ujutro i uvečer, bude puno više mlijeka. Ovako im navečer moram dati puno više sijena, a sijeno kupujem.
Čak i da se uspijem nekako organizirati da ujutro ranije izađemo, trava je sasvim mokra... pa magluština... ni meni se ne ide.
Ima li još tkogod tko na pašu izlazi dva puta dnevno ili sam samo ja nadobudni bedak?
maliodpalube je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-10-14, 13:59   #8
luka009
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 22.03.2013
luka009 ima spektakularnu auruluka009 ima spektakularnu auru

Koze neće jesti sijeno - djetelinu koja im padne iz jasala na pod.
Objesio sam amper - kantu na ogradu u visini da samo mogu piti vodu ali se uspiju usrati u amper.

Dali je to normalno?
luka009 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-10-14, 20:24   #9
gabro
Uvaženi Član

Da,pogledaj malo kako izgledaju jasle sa policom ispod da manje rasturaju hranu,koze su poznate po rasturanju i po tome da jedu čistu hranu i vodu.
Nepročitano 23-10-14, 21:33   #10
luka009
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 22.03.2013
luka009 ima spektakularnu auruluka009 ima spektakularnu auru

Napravio sam jasle sa policom, ali nešto padne i na pod.
Ali voda, pa zar moraju baš u vodu .... ?
luka009 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 21:35.