Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 20-01-09, 20:03   #1
hrvoje.crnjak
Gost

Početno Uzgoj kupina

Pozdrav prije svega! U jesen sam sam posadio manji nasad kupina,više kao pilot projekt,nedaleko Velike Gorice. Posadio sam za prvu ruku 250 sadnica, u proljeće ću još 100,iz razloga da vidim razliku između jesenske i proljetne sadnje.Neki kažu da je bolje u jesen,a neki u proljeće,pa ću vidjeti.
U sadnju sm krenuo iz razloga što bih se htio baviti proizvodnjom kupinovog vina, pa ako se pokaže profitabilnim,išao bih i na veće količine,ali za početak mislim da mi je ovo čist dost.
Da bi došao do vina, najprije trebam naučiti kako pravilmo gnojiti,obrezivati,špricati,brati itd., i na kraju kako iz ploda dobiti željeni proizvod,u mom slučaju - vino !

Svaki komentar je dobro došao,iskustva,bilo što vezano na ovu temu..
  Odgovori s citatom

Nepročitano 23-01-09, 16:50   #2
cipiripi1967
Regularni Član

cipiripi1967 avatar

Član foruma od: 02.11.2008
cipiripi1967 je na dobrom putu
Početno Re: Uzgoj kupina

to je pravi potez jedino je gadno kada dođe berba treba puno brati a sitno i sporo a i ljetne vručine su opasne jer bez vode ništa od tog posla.ima moj susjed pa mu suša uzela preko 70 % uroda.ipak sretno u poslu
Nepročitano 25-01-09, 22:13   #3
hrvoje.crnjak
Gost

znam da je berba malo zeznuta baš zbog toga što ne možeš sve odjednom pobrat...ali ljudi koji se bave vele da se više od 50 % uroda pobere u prvom branju...a kaj se tiče vode,ovu prvu godinu ću nekak ručno zaljevat kolko ću moć ali u budućnosti planiram postavit navodnjavanje "kap po kap",to je onako malo veća investicija,ali korisna.....
  Odgovori s citatom
Nepročitano 25-01-09, 23:22   #4
pozna
Regularni Član

Član foruma od: 08.09.2007
pozna je na dobrom putu

a na kolikoj povrsini ti je nasad,nebi rekao da je bas velika pa ni navodnjavanje nebi trebalo biti skupo. nema nista bez vode a koliko znam,istina ne za kupine,nego maline,slicne kulture,trebaju puno vode. koliko sam ja upoznat izuzetno vazno je znati ih dobro orezati,kada i kolko,za cas podivljaju tj.prerastu svaku formu.
pozna je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 26-01-09, 17:10   #5
cipiripi1967
Regularni Član

cipiripi1967 avatar

Član foruma od: 02.11.2008
cipiripi1967 je na dobrom putu

je jako je važna rezidba ali nije komplicirana ali je još važnije navodnjavanje po mogučnosti kap na kap jer bez toga nema sigurne proizvodnje a bez sigurnosti uroda nema ni isplativosti. a zbog toga to i radimo. nego koliko si posadio i gdje je to?
Nepročitano 27-01-09, 00:12   #6
hrvoje.crnjak
Gost

Ukupna površina polja je otprilike 1 120 kvadrata(80mx14m)...u jesen sam posadio 250 komada i s time da nisam iskoristio cijelo polje,još mi je ostalo nekih 30-tak metara dužine i 14 m širine...na proljeće planiram posaditi još sadnica da iskoristim cijelo polje i za to bi mi trebalo još 100 komada..ukupno bi onda imao 350 komada..Inače sam iz Velike Gorice a nasad je u jednom selu 6 km od V.Gorice.....
a što se tiče navodnjavanja,to se još nisam previše raspitivao ali mislim da ispod 5000,00 kn nije....iako sam planirao možda da ga i sam postavim...malo sam čitao po raznim forumima i ekipa si sama to postavlja.... voda mi je blizu a i struja...
rezidba je vrlo važna i učestala a ja baš i nemam iskustava s time jer se u mojoj okolici ljudi time baš i ne bave,jedino kaj znam je to kaj sam pročitao u knjizi i na netu....ali praksa je praksa :mrgreen:....stavit ću slike uskoro pa da vidite....
  Odgovori s citatom
Nepročitano 27-01-09, 23:28   #7
pozna
Regularni Član

pozna je na dobrom putu

ma daj nabavi najjeftiniji materijal al stavi nekakvo navodnjavanje,ako bude suse proci ce ti godina uzalud. povrsina nije velika,malo redova,kazem ti i najobicniji sistem ce ti zlata vrijediti i mozes sve sam spojiti,nije nikakva nauka.
Nepročitano 28-01-09, 17:54   #8
hrvoje.crnjak
Gost

jel bi mi mogao reći koji su mi dijelovi sve potrebni za sustav navodnjavanja?ono,mlaznice,cijevi i kaj jos ide uz to.....inače,razmak između redova je 3 m i razmak između sadnica je 1 m,ima 5 redova duljine 50 m...s time da u proljeće produžujem svaki red za 20 m...i onda ću imati 5 redova po 70 metara....
  Odgovori s citatom
Nepročitano 31-01-09, 22:12   #9
pozna
Regularni Član

pozna je na dobrom putu

sastavni djelovi za tvoj sistem navodnjavanja,vrlo jednostavno. alkatan cijevi 1/2 " - 365 metara ,
T-spojnica 1/2" x 1/2" x 1/2" - 4 komada
spojnica 1/2" x1/2" pod 90 stupnjeva ili jednostavnije LULA - 1 komad
kapaljke, 2 kom po sadnici
to je to,mozda jos neki sitni dio za spoj pumpe sa sistemom,sistem jednostavniji nemoze biti i to si smontiraj sam zaboravih, jos treba cep za kraj cijevi - 5 komada.
Nepročitano 02-02-09, 09:58   #10
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

Ako su sadnice 1 m rekao bih da bi traka/cijev sa vec ugradjenim mlaznicama bila OK, a mislim da je jeftinije nego alkatan+mlaznice , no oni koji to bolje znaju ce me ili demantirati ili potvrditi.
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Uzgoj koprive ivakopriva Ostale grane poljoprivrede 69 27-02-17 11:31
Uzgoj krizantema za rez zdenko Ostale grane poljoprivrede 8 27-04-14 21:21
Jumbo kupina imda123 Jagodasto i bobasto vo?e 8 23-02-13 13:38
uzgoj hrena hodosencan Povrtlarstvo 41 02-02-13 16:26
Smilje - uzgoj Alisabel Ostale grane poljoprivrede 3 25-11-09 19:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 05:17.