Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 11-09-09, 14:20   #11
Juls
Gost

Početno Re: Navodnjavanje voćnjaka

Koja je onda kalkulacija za uvođenje sustava navodnjavanja za 1 ha voćnjaka?
  Odgovori s citatom

Nepročitano 11-09-09, 14:38   #12
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat

Firme naplaćuju oko 25 000 - 40 000 kn po Ha.
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-09-09, 15:40   #13
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Smiljan
.... Ako se tome dodaju razni konektori ispadne cijena za 1 Ha oko 2.000 Eura.....
Citiraj:
Prvotno napisano od Kontam
Firme naplaćuju oko 25 000 - 40 000 kn po Ha.

Ispadne da moja brzinska matematika od pred godinu dana i nije bila toliko bez veze, dvije tisucice eura je oko 15.000 kn plus rad fakat se dodje do tih 25-40 tisuca. ...
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-09-09, 08:30   #14
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat

Prijatelju tvoji postovi i tvoja matematika nikad nije bez veze ;) Samo što u onoj gore cijeni nije uračunato kopanje bunara, ukapanje vodova i tako to... Mislim čisto intelektualni radovi ;)
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-09-09, 22:43   #15
Juls
Gost

A koje pumpe predlažete, gdje ih nabavljate, koliko koštaju? Ja prvo trebam doći do vode. Sad si razmišljam što je pametnije, iskopati bunar ili akumulaciju? Voda mi je negdje na 3-4 m dubine.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 12-09-09, 22:56   #16
Tomazy
Regularni Član

Tomazy avatar

Član foruma od: 30.01.2009
Tomazy je na dobrom putu

pogledaj na maline tamo sam negdje stavio slike i račun od navodnjavanja, ako pomaže. ak ti je voda na 4m nemaš nikakve brige.
Nepročitano 13-09-09, 11:56   #17
atomizer
Gost

da se mene pita ja bi kupio netafim ili danon.ako i nebi te distributere htio onda jednostavno nazoveš ili odeš u firmu.objasni sve svoje prohtjeve prema svojem nasadu.ljudi ti izrade svoju ponudu i vidjet češ sve u detalje koliko šta košta.svaki voćnjak je jedinstven za sebe i nemogu ti ja neke stvari predlagat koje sam sebi radio.ima tu puno faktora o kojima ovisi dobra izvedba te financijski izdatak.ono šta tražiš idi pokucaj na prava vrata za to.mi možemo predlagat na forumu neke detalje ali ovdje se ne izvodi na čoravo navodnjavanje koje nije dječja igra.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 13-09-09, 15:18   #18
Juls
Gost

Ma meni sljedeći tjedan dolazi tip kopati akumulaciju pa si razmišljam što bi mi bilo bolje, bunar ili obična akumulacija. Tomazy, bi li htio malo detaljnije opisati kako si ikopao svoj bunar, kako si postavljao cijevi, ako imaš koju fotku?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 14-09-09, 18:21   #19
atomizer
Gost

gle juls! dobro je imat akumulaciju ili bunar.sve ovisi koliko češ trošiti za sušna perioda vode.izračunaj dnevnu bilancu potrošnje vode za svoju površinu te npr uzmi u obzir da u ljetnom periodu izostane oborina dva mjeseca da ti obnovi akumulaciju.tako češ otprilike saznat koliki ti kapacitet treba biti vode u rezervi.nemoj da se desi da ti akumulacija potraje par tjedana a onda moli boga šta dalje.također je isto sa bunarom.koliko je bogata žila vodom.upališ pumpu i ona za sat vremena ispumpa vodu iz njega i dalje opet čekaj dok naiđe voda u bunar.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 14-09-09, 20:35   #20
Plemeniti
Super Uvaženi Član

Plemeniti avatar

Član foruma od: 16.12.2008
Plemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajan

Pratim ovu temu od samog pocetka jer i sam imam u planu investirati u navodnjavanje.
Nego do sad nisam vidio neki pomak u odnosu na sam pocetak,,, :scratch
dakle pocet cu jednim citatom, dakako vezanim uz lijesku,,,
Citiraj:
Optimalna količina padalina za lijesku treba biti između 700 i 800 mm pod uvjetom da je pravilno raspoređena.
Lijeski je voda najpotrebnija prilikom rasta mladica i plodova. To se dešava u svibnju i lipnju kad kod nas ima najviše padalina. Početkom rujna, da sredine listopada kada traje berba plodova padaline su štetne.
Ajmo dakle napraviti neki rezime,,, 700-800 mm je 700 do 800 litara vode kroz godinu (ispravite me ako sam u krivu) :scratch
rasporedimo to recimo na 4 udarna mjeseca dakle 5, 6, 7 i 8. dakle prosjecno oko 200 litara mjesecno po biljci (recimo, mada nije toliko jednostavno ali ajd,,)
to bi bilo prosjecno oko 7 litara dnevno po biljci (recimo)
planiramo navodnjavati kap na kap sa dvije kapaljke protoka po 4 litre na sat,, dakle postupak navodnjavanja trajat ce samo sat vremena dnevno,,
ako ce to biti bunar treba snimiti koliki je dotok vode pa samim tim odrediti i koliko dugo cemo u jednom komadu vrsiti navodnjavanje,,, dal ce to biti u jednom, dva, tri ili vise ( bar danas ima raznih vrsta tajmera)
U obzir nismo uzeli niti jedan kisni dan a nadajmo se da ce biti bar neki :mrgreen:
Ako bismo to gledali kroz akumulaciju,,, dakle 160 dana za recimo 1000 biljaka iznosilo bi oko 1120 000 litara :scratch cini mi se povelika rupetina,,, ako bismo u jednom komadu htjeli osigurati cjelu kolicinu :mrgreen: :scratch
Postoji i treca varijanta o kojoj jos za sada nebih jer tek sam danas naisao na nju pa moram malo prostudirati,,
mada mi se taj onako na prvi dojam jos od svega najvise sviđa :scratch

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
navodnjavanje kap po kap mtodor59 Povrtlarstvo 618 06-02-18 21:28
Jednostavno navodnjavanje Chainee Ostale grane poljoprivrede 15 04-07-14 09:52
navodnjavanje rasprskivačima ćelo Povrtlarstvo 17 25-06-12 17:03
Navodnjavanje povrća dalmatino Povrtlarstvo 4 06-12-11 15:40
navodnjavanje Picek Svatara 43 16-02-08 23:24

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 00:06.