Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 22-06-10, 18:13   #1
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno Salata

Ako netko zna neka kaže : Gnojidba salate , prije sadnje i prihrana salate poslije sadnje. Kako god da napravim ne mogu dobiti krupnoću tj.težine PH je 4,7 ako netko zna koja gnojiva i u kojim količinama da stavim i da li je potrebno organsko gnojivo. Svima sam zahvalan ako mi pomognu.
siki je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 26-06-10, 00:53   #2
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat
Početno Re: STO LJUDI ZNA SVE A JA SAM NE ZNAM NIŠTA

To je jako kiselo tlo u kojem salata jedva vegetira. Ona uspjeva u neutralnim tlima (6,8-7ph) gdje su joj pristupačni svi makro i mikrohranivi elementi. Morate poboljšati ph tla dodavanjem vapnenih materijala(raspitajte se na koji način) i upotrebljavati u osnovnoj gnojidbi Kalcijnitrat(Tropicot isto tako za poboljšanje ph) umjesto amonijskin dušičnih gnojiva(KAN). U osnovnoj gnojidbi (pored Tropicota) morate dati lako topiva mineralna gnjojiva, poput HydroComplexa,kojeg lisnato povrće lako i brzo usvaja omjer NPK 12+11+18+3mg 500kg/ha. Pored toga ja idem dva puta u prehranu salate folijarno i to prvi put Albatros Univerzal 21+21+21+mikroelementi 10-12 dana nakon sadnje i drugi put Albatros Hxdro 7+17+36+mikroelementi kada salata pokrije foliju ili zemlju.
Organsko gnjojivo se izbjegava stavljati zbog viška dušika koji može štetiti salati a i pojavi neželjenih bolesti.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 27-06-10, 11:55   #3
siki
Super Uvaženi Član

Petula zahvaljujem na meni vrlo vrednim savjetima imam još nekih nepoznanica a pošto vidim da se dobro kužiš u poljoprivredu objasni mi još par stvarčica npr:_kod nas nema Tropikota iskreno prvi put čujem za to kod nas ima fert dolomit koji proizvodi Ina. Za poboljšanje tla imamo agro vapno koje i nije baš nešto a agrodol on je baš ništa bačeni novci.
HidroCompleX je dosta novo gnojivo kod nas koje je ujedno i dosta skupo ali je i daleko kvalitetnije nago naše gnojivo isprobao sam ga i znam sad mi reci Albatros je kvalitetno gnojivo kod na je pakovanje od kilograma i nešto 180 kuna a Poly-feed 21-21-21- 10 kilograma oko 300 kuna smatraš li da obadva gnojiva imaju isti učinač ili se isplati primjeniti puno skuplje gnojivo. Mene su očito pogrešno i namjerno savjetovali da u osnovnoj gnojidbi stavljam organsko gnojivo a u prihrani idem sa kanom na žalost savjete sam dobio od ljudi koji uzgajaju salatu.
Nepročitano 27-06-10, 14:18   #4
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru

Gledaj, zato ja ne volim davati savjete nikome. Uzmeš jednu kvalitetnu knjigu i u njoj nađeš sve što se tiče uzgoja bilo koje kulture. Recimo dam savjet kak meni nešt uspjeva fenomenalno a kod drugoga to ne valja, pa... Tlo i mikroklima su veliki čimbenici
Nepročitano 27-06-10, 21:54   #5
siki
Super Uvaženi Član

Jedan moj dobar prijatelj mi je rekao ovako: reći ću ti sve kako ja radim što ne znači da će kod tebe biti dobro !
razmjena iskustava je potrebna svakom od nas a svato će iz tuđeg iskustva izvući ponešto dobro. Zahvaljujem da dobroj volji da pomogneš a što se tiče knjiga Suvremena proizvodnja povrća od Matotana je knjiga koja opisuje proizvodnju povrća ali po tehnologiji koja nikako nije dobra za moj kraj.To bi bilo sve o salati početkom kolovoza počinje sadnja pa će mo vidjeti .
Nepročitano 27-06-10, 23:02   #6
cabage
Super Uvaženi Član

cabage avatar

Član foruma od: 01.03.2008
cabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu aurucabage ima spektakularnu auru

Ja imam knjigu Povrćarstvo od prof. Borošića i mogu reći da se meni pokazala dobrom. Ima za svaku kulturu kakvo tlo voli, kakvu klimu, ph, potrebu za hranjivima, čak i koliko ostaje hranjiva iza berbe, berba, pakiranje, prinosi. Neke su se stvari promijenile, pakiranje, npr. hehe, ali bitne su ostale stavke u proizvodnji i tu je dosta točna. Imam sreću što imam dobra tla i relativno povoljnu kontinentalnu klimu, ali bez dobre literature teško se upustiti u profesionalnu proizvodnju. Da sam se sam oslanjao na tuđa iskustva nebih se vjerojatno puno odmaknuo od početka. Neki su ljudi i htjeli pomoći, ali svi oni sade papriku na ilovastim pjeskuljama i potreban je drugačiji pristup gnojidbi. Moje bi zemlje spadale u aluvijalna tla, plodne naplavine u dolini rijeke drave. Tu stvarno sve raste. Danas je baš bio prijatelj kod mene koji sadi papriku u plastenicima već 15 godina i čim je vidio moju rekao je da njega takva ne može biti.
Eto sreća, što drugo. A već nekakvih 1 km od mojih zemalja su tvrdice na kojima paprika može samo čubiti. Dakle, želim samo sreću u proizvodnji, a za savjet sam tu ako što znam. Uvijek tvrdim da je svako tlo stvoreno za neku proizvodnju, treba se samo uklopiti i iskoristiti najbolje što se da.
Nepročitano 28-06-10, 22:13   #7
siki
Super Uvaženi Član

kod mene je njiva dugačka 250 m do pola raste sve uz minimalnu gnojidbu a od polovice neće ništa uz bilo koju gnojidbu .Slažem se sa svima koji tvrde da je potrebna dobra literatura ali isto tako tvrdim da se bez razmjene iskustva puno teže dolazi do željenih rezultata bez obzira na literaturu a na svakom pojedincu je koliko će tuđa iskustva moći primjeniti u svojoj proizvodnji mislim da svi trebaju saslušati tuđa iskustva pa se možda nešto može primjeniti i u vlastitoj proizvodnji i kao što reče moj prijatelj "ja ću ti reći sve kako ja radim ali to ne znači da će kod tebe to isto biti dobro"
Nepročitano 28-06-10, 23:46   #8
PetullaRZ
Uvaženi Član

PetullaRZ avatar

Član foruma od: 19.02.2010
PetullaRZ će uskoro postati poznat

Slažem se, pa i ovaj forum služi kako bi međusobno komunicirali, izmjenili iskustva i mišljenja te pomogli jedni drugima koliko se može u savjetima, tehnologiji proizvodnje i ostalim proizvodnim procesima.
Što se tiče salate ona se može proizvoditi u svim vrstama tla(od teških glinastih do lakih pjeskovitih) sa podjednakim uspjehom i prinosima samo treba uskladiti gnojidbu sa vrstom tla i klimom. Kod mene je zemlja crvenica koja spada u srednja tla i koristim puno organskog gnjoja(izbjegavam pod salatu) i komletnu paletu Hydro gnjojiva jer smatram da su najkvalitetnija na tržištu. U salati: HydroComlex Partner i TropiCot u osnovnoj gnojidbi, 15 dana prije sadnje, te u prehrani formulacije Albatrosa u folijarnoj prehrani. Vjerujem da bi ova kombinacija bila uspješna u svim vrstama tala a što se klime tiče tu najveću ulogu imaju sorte. Tu proizvođač mora doći sam do selekcije sorata koje mu najviše odgovaraju u proizvodnji na njegovom području.
PetullaRZ je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 21-09-10, 22:27   #9
temptation
Super Uvaženi Član

temptation avatar

Član foruma od: 20.09.2010
temptation će uskoro postati poznattemptation će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od siki Vidi poruku
Ako netko zna neka kaže : Gnojidba salate , prije sadnje i prihrana salate poslije sadnje. Kako god da napravim ne mogu dobiti krupnoću tj.težine PH je 4,7 ako netko zna koja gnojiva i u kojim količinama da stavim i da li je potrebno organsko gnojivo. Svima sam zahvalan ako mi pomognu.
Što se tiče uzgoja presadnica salate,ja ih prihranjujem sa scotsovim gnojivom 10-52-10 i kalcij nitratom naizmjenično svaka 3 dana,koncentracije 1g/l vode...
Nakon sadnje imam dvije prihrane sa 20-20-20,te nakon toga u vrijeme stvaranja glavica ide 6-18-36+kalcij nitrat 1,5g/l...
Kalcij je jako bitan u ishrani salate,zbog njezine čvrstoće,a samim time u konačnici i težine...
Također je bitno kakvu vodu imaš za navodnjavanje,tvrdu ili meku...
temptation je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 08-10-10, 20:45   #10
siki
Super Uvaženi Član

Početno

Evo ljudi da vam kažem nešto o mojoj salati posađena 20.08. a u utorak ju berem poosječna težina je 400 grama. Zadovolja sam težinom što mi je i bio cilj
posadio sam 12000 kom kristalke i imam kupca za sve.
Ja sam iz podravine a ovdje baš i nemamo veliki izbor gnojiva pronašao sam zadnji kilogram Albatrosa koji je stajao u trgovini cijelu godinu a o vodotopivim gnojivima koja su spominjana ovdje ne treba razmišljati možeš pronaći kristalone, polyfide, i od ove godine soldrup i to je sve. Ali i sa tim se može izvući proizvodnja isto kao i sa zemljom samo klasman i bril.
Sad imam još jedan problem a to je nesretni korov.
Koristio sam kerb koji se ne smije koristiti u jesen da bi poboljšao proizvodnju zanima čime vi štitite salatu od korova osim motike.:partyman:
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Jesenjsko zimska salata (za plastenike i staklenike) Arian.staklenici Povrtlarstvo 92 21-11-14 22:28

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 00:22.