Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Razno > Financije, propisi, javni natjecaji i slično PDV i oblici oporezivanja

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 14-01-18, 18:11   #11
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat
Početno Re: PDV i oblici oporezivanja

Ma puno toga je dopušteno u kao dopunska djelatnost, uguglaj pops dopunskih djelatnoati na opgu i otvorit će ti se stranice koje imaju i pravilnik i prilog s popisom dopunskih djelatnosti. Ide prerada voća, povrća, mesa, mlijeka, izrada kolača, ma svašta se može uz uvjet da je bar 50% sirovine za preradu tvoj urod, a 50% možeš kupiti ali od drugog OPG-a. Ne možeš otići u Konzum i kupiti povrće na akciji i prerađivati, ali možeš kupiti od drugog registriranog OPG-a. U trgovini se kupuju proizvodi koje inače ne proizvode OPG-ovci, a trebaju za tvoj proizvod npr. sol, šećer, margarin...
Ima u popisu dosta uslužnih djelatnosti koje su dopuštene na OPG-u pa ćeš vjerojatno naći ono što te zanima.
Kad si spominjao nekog adekvatnog za ta pitanja, ako si mislio na mene, fulao si. Ja samo prenosim svoja iskustva i saznanja do kojih sam došla plivajući u šumi zakona kao OPG-ovac sa registriranom dopunskom djelatnosti prerade.
adan je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 15-01-18, 19:42   #12
Tomislav
Uvaženi Član

Član foruma od: 09.01.2007
Tomislav je na dobrom putu

Tko mora u sustav RPO neka se drže pušalnog sustava jer bilo koji drugi način oporezivanja vam bude oderao kožu sa leđa,vjerujte mi jer sam prošao sve sustave oporezivanja.
Tomislav je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-01-18, 20:58   #13
Plemeniti
Super Uvaženi Član

Plemeniti avatar

Član foruma od: 16.12.2008
Plemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajanPlemeniti je sjajan

Porez (u pausalnom nacinu oporezivanja) i nije nesto velik,,,
Doprinosi su ti koji te kolju,,,
Plemeniti je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 09:14   #14
CabXXm
Regularni Član

Član foruma od: 24.06.2015
CabXXm je na dobrom putu

Dajte molim vas ako neko zna ili ima iskustvo u vezi doprinosa.

Stanje OPGa je:
- upisan u RPO
- plaća paušalni porez na dohodak
- nije osnovna djelatnost (nositelj je zaposlen u firmi)

Plaća li takav OPG doprinose?

Po svim zakonima ispada da plaća doprinose za obavljanje druge djelatnosti, ali ne poznajem ni jednu osobu koja je paušalist i zaposlena, a da su joj obračunati doprinosi za OPG. Zakon o doprinosima kaže da se isti plaćaju temeljem rješenja Porezne uprave, ali nitko nikakvo rješenje nije dobija već godinama.

Imate li iskustva o tome
CabXXm je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 11:28   #15
Hele
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.01.2013
Hele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni dragulj

Plaća. Porezna je traljava po tom pitanju, treba nazvat poreznu i reć da obračunaju doprinose i pošalju jer će se stvorit dug.
Hele je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 14:46   #16
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Kad sam otvoril obrt i prijavil se u poreznu kao paušalist, dobio sam od njih posebno rješenje za porez i prirez, a posebno rješenje za doprinose. Bez uplatnice. Obrt sam imal uz redovno zaposlenje, čak je jedno vrijeme bil u mirovanju. Koliko se sjećam doprinose sam moral platiti i za period kad je obrt bil u stanju mirovanja.
To su iskustva od prije 3-4 godine, a vjerujem da je jednako i kod paušalista u OPG-u.
Kak je netko već napisal, treba se prijaviti na najjednostavnije, a onda po sili zakona seliti u više kategorije.
Nakon dobrovoljnog ulaska u PDV sustav, izlazak je moguć tek nakon 5 godina (ako prihod nije prevelik), a ako se uđe po sili zakona, Izaći se može kad se stanje toliko promijeni da se više po sili zakona ne mora biti u sustavu PDV-a. Tako je bilo onda, a vjerujem da se to nije promijenilo.
U svakom slučaju, uvijek se treba informirati prije kod porezne. No, što više pitanja se zna postaviti, tim bolje. Uglavnom se na postavljena pitanja dobije odgovor, ali se ne daje obavijest o nečemu vezanom, ako za to nije postavljeno pitanje.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 15:58   #17
komer
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 01.07.2008
komer je zaista zgodankomer je zaista zgodankomer je zaista zgodankomer je zaista zgodan

Citiraj:
Prvotno napisano od CabXXm Vidi poruku
Dajte molim vas ako neko zna ili ima iskustvo u vezi doprinosa.

Stanje OPGa je:
- upisan u RPO
- plaća paušalni porez na dohodak
- nije osnovna djelatnost (nositelj je zaposlen u firmi)

Plaća li takav OPG doprinose?

Po svim zakonima ispada da plaća doprinose za obavljanje druge djelatnosti, ali ne poznajem ni jednu osobu koja je paušalist i zaposlena, a da su joj obračunati doprinosi za OPG. Zakon o doprinosima kaže da se isti plaćaju temeljem rješenja Porezne uprave, ali nitko nikakvo rješenje nije dobija već godinama.

Imate li iskustva o tome
Evo takav slučaj sam ja..prijavio se neki dan i priča je sljedeća...svaka 3 mjeseca se plaća paušal na osnovu prihoda u 3 mjeseca,ako ih nema najmanji se obračunavaju i plaća se cca 700k paušala.
Doprinosi idu tek na kraju 2019.god jer cijelu 2018 zbrajaju dohodak koji sjeda na račun OPGa pa izračunaju...meni su rekli ako sam do 80500kn da su doprinosi cca 3900kn i plaćaju se odjednom.

znači paušal oko 2800(svaka 3 mjeseca 700kn) i doprinosi 3900kn = 6700kn godišnje!
komer je prisutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 18:10   #18
Josa
Polako se zagrijava

Član foruma od: 26.03.2013
Josa je na dobrom putu

https://www.agroklub.com/financiranj...u-opg-u/37108/ evo da se ovo opet pročita i protumači... Ovaj dio se odnosi na mene pošto sam zaposlen: Ukoliko vam je poljoprivredna djelatnost dodatna, odnosno imate doprinose po drugoj osnovi i obavljate poljoprivrednu djelatnost, doprinose utvrđuje Porezna uprava rješenjem po godišnjem obračunu, a osnovica je ostvareni dohodak ili dobitak. Pri tome najviša godišnja osnovica ne može biti više od 60.364,20 kn. U ovom slučaju dužni ste na utvrđenu osnovicu platiti 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%, pa maksimalna obveza u ovom slučaju iznosi 10.563,74 kn godišnje obveze za doprinose. Rok za plaćanje je dan podnošenja godišnje porezne prijave.

Ako ste u situaciji da vam je poljoprivreda druga djelatnost i da ste izabrali biti paušalni obveznik poreza na dohodak situacija je slijedeća:

za iznos godišnjeg primitka: do 85.000,00 kn osnovica je 12.750,00 kn,
iznad 85.000,00 do 115.000,00 osnovica je 17.250,00 kn,
iznad 115.000,00 do 149.500,00 osnovica je 22.425,00 kn,
iznad 140.500,00 do 230.000,00 osnovica je 34.500,00 kn.
Na osnovicu se plaća 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%. Porezna uprava izdaje rješenje a dužni ste platiti u roku od 15 dana od uručenja rješenja.
Iskreno ne kužim baš ovo-nisam bio do sada u doticaju sa oporezivanjem i doprinosima pa ako mi može tko pojasniti koliko bih imao mjesečno ili već kako davanje za sve?!
Josa je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 18:11   #19
Josa
Polako se zagrijava

Član foruma od: 26.03.2013
Josa je na dobrom putu

Ima i ovaj članak
https://www.google.com/url?q=https:/...k-8qlmJMNHNpgk
Josa je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-01-18, 19:40   #20
adan
Aktivni Član

Član foruma od: 05.01.2013
adan će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od Josa Vidi poruku
https://www.agroklub.com/financiranj...u-opg-u/37108/ evo da se ovo opet pročita i protumači... Ovaj dio se odnosi na mene pošto sam zaposlen: Ukoliko vam je poljoprivredna djelatnost dodatna, odnosno imate doprinose po drugoj osnovi i obavljate poljoprivrednu djelatnost, doprinose utvrđuje Porezna uprava rješenjem po godišnjem obračunu, a osnovica je ostvareni dohodak ili dobitak. Pri tome najviša godišnja osnovica ne može biti više od 60.364,20 kn. U ovom slučaju dužni ste na utvrđenu osnovicu platiti 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%, pa maksimalna obveza u ovom slučaju iznosi 10.563,74 kn godišnje obveze za doprinose. Rok za plaćanje je dan podnošenja godišnje porezne prijave.

Ako ste u situaciji da vam je poljoprivreda druga djelatnost i da ste izabrali biti paušalni obveznik poreza na dohodak situacija je slijedeća:

za iznos godišnjeg primitka: do 85.000,00 kn osnovica je 12.750,00 kn,
iznad 85.000,00 do 115.000,00 osnovica je 17.250,00 kn,
iznad 115.000,00 do 149.500,00 osnovica je 22.425,00 kn,
iznad 140.500,00 do 230.000,00 osnovica je 34.500,00 kn.
Na osnovicu se plaća 10% doprinosa za mirovinsko osiguranje (ili 7,5% + 2,5% ako ste u I. i II. stupu), te doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 7,5%. Porezna uprava izdaje rješenje a dužni ste platiti u roku od 15 dana od uručenja rješenja.
Iskreno ne kužim baš ovo-nisam bio do sada u doticaju sa oporezivanjem i doprinosima pa ako mi može tko pojasniti koliko bih imao mjesečno ili već kako davanje za sve?!
Ako je poljoprivreda tj OPG druga djelatnost (isto vrijedi i za obrte), osoba koja je zaposlena u firmi tamo plaća doprinose prema plaći. Za OPG kao drugu djelatnost, doprinosi se plaćaju po podnesenoj poreznoj prijavi, a osnovica je dohodak.
U slučaju paušalista, osnovice su određene po gore navedenoj skali, a to znači da paušalist koji je u 2017. godini naplatio do 85.000,00 kn, po procjeni PU ostvario je dohodak od 12.750,00 kn. Tih 12.750,00 kn je osnovica koju množiš sa 17,5% (10% mirovinsko + 7.5% zdravstveno) , iznos za plaćanje 2.231,25. Isti postupak je i za ostale grupe. Paušalni porez je 12% na istu osnovicu i za prvu grupu (do 85.000 kn) iznosi 1.530,00 kn. Doprinosi i porezi za najmanju grupu (uz rad u firmi) iznose 3.731,25 kn za cijelu godinu.
Ako se unovči do 230.000,00 kn godišnje, što moramo priznati za naše uvjete nije malo, porezi i doprinosi iznose za cijelu godinu 10.177,50 kn.
Pomiče se gornja granica za paušaliste, od ove godine paušalista može naplatiti do 300.000,00 kn.
Doprinosi za paušaliste koji nisu u radnom odnosu iznose 1.151,57 kn mjesečno, porezi su isti.
adan je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 12:42.