Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Povrtlarstvo navodnjavanje kap po kap
Povrtlarstvo Povrtlarske kulture, uzgoj i tehnologije prihrane i zaštite. Distribucija i plasman na tržište.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 27-05-10, 23:41   #1
mtodor59
Gost

Početno navodnjavanje kap po kap

Imam 4 reda dinja po 25 metara, kupio sam 100 metara plastičnog crijeva s rupicama ,imam rezervar za vodu 2000 l i podigao sam ga na visinu 1 metra ,alkatenom sam ga doveo do ta 4 reda dinja ,kako sad spojiti, dali da napravim češalj s t komadima ili da provedem kroz redove gore ,dolje ,gore ,dolje i ponovo spojim t komadom i zatvorim krug,šta je bolje?I još nešta na crijevu piše min tlak 0,3 max 0,8 bara da li će to biti to s obzirom na gore navedenu visinu i kapacitet rezervara?
  Odgovori s citatom

Nepročitano 28-05-10, 07:37   #2
puknuti
Gost

Početno Re: navodnjavanje kap po kap

Tlak u crijvu izračunaš po formuli za čisti hidrostatski tlak :
Dakle formula glasi p=rxgxH
p = hidrostatski tlak izražava se u pascalima
r= gustoča tekučine za vodu iznosi ravno 1000 kg/m3
g =gravitacijska konstanta , iznosi 9,81 m/s2
H = ono kaj je najvažnije tj. visina stupca vode u metrima, kod tebe razlika visine najniže točke u crijevu i naviše točke kad je rezervoar pun .Znači taj 1 metar koji si podigao rezervoar + visina rezervoara recimo da je to još 1 metar .
p = 1000 x 9,81 x 2
p=19620 Pa -paskala da bi to pretvorio u bare moraš podijeliti sa 100 000
p=o,19 bara
Na prvi dio pitanja odgovorio bi da je bolje T komadima podijeliti na 4 grane , možda ima netko bolja iskustva iz prakse
  Odgovori s citatom
Nepročitano 28-05-10, 09:30   #3
21yes
Aktivni Član

Član foruma od: 22.03.2008
21yes je na dobrom putu

Tako kako ti je rekao kolega puknuti, 2m visine kad je pun spremnik daje tlak od 0,2 bara što je premalo po onome što piše na cijevima. I ja mislim da ravnomjernije zalijevanje s T komadima.
21yes je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-05-10, 20:30   #4
mtodor59
Gost

Hvala! Dečki odradio sam kako ste rekli i funkcionira .Zasad ne treba zalijevati daje bog i previše .Jedva sam uspio posadit.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 31-05-10, 14:14   #5
zwer
Super Moderator

zwer avatar

Član foruma od: 15.03.2010
zwer ima spektakularnu auruzwer ima spektakularnu auruzwer ima spektakularnu auru

Citiraj:
Prvotno napisano od puknuti
Tlak u crijvu izračunaš po formuli za čisti hidrostatski tlak :
Dakle formula glasi p=rxgxH
p = hidrostatski tlak izražava se u pascalima
r= gustoča tekučine za vodu iznosi ravno 1000 kg/m3
g =gravitacijska konstanta , iznosi 9,81 m/s2
H = ono kaj je najvažnije tj. visina stupca vode u metrima, kod tebe razlika visine najniže točke u crijevu i naviše točke kad je rezervoar pun .Znači taj 1 metar koji si podigao rezervoar + visina rezervoara recimo da je to još 1 metar .
p = 1000 x 9,81 x 2
p=19620 Pa -paskala da bi to pretvorio u bare moraš podijeliti sa 100 000
p=o,19 bara
Na prvi dio pitanja odgovorio bi da je bolje T komadima podijeliti na 4 grane , možda ima netko bolja iskustva iz prakse
To je točno ali još tu treba dodat linijske gubitke po metru cijevi, po sakom pregibu, koljenu, promjeni visine itd... (striko bernulije je to jako dobro postavio u svojoj jednadžbi.. ) Znači tu dodaj nekih 20% gubitka...

obavezno stavi "T" komade na početak pa onda dalje razvode jer ako imaš sve na istoj žili velika će ti bit razlika na početku i na kraju...
Nepročitano 31-05-10, 16:58   #6
puknuti
Gost

Sad ti mene tjeraš da sraćunam gubitke u tih 25 m dužine, e pa neću - sraćunaj ti :lol .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 06-06-10, 23:15   #7
seljačić
Super Uvaženi Član

seljačić avatar

Član foruma od: 08.02.2009
seljačić će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od 21yes
Tako kako ti je rekao kolega puknuti, 2m visine kad je pun spremnik daje tlak od 0,2 bara što je premalo po onome što piše na cijevima. I ja mislim da ravnomjernije zalijevanje s T komadima.

neznam baš dali je 2 metra visine 0,2 bara. sa dva metra visine ima da voda isteče za par minuta.ide to ko podmazano.

nekako mi 0,2 bara premalo za tu visinu
Nepročitano 08-06-10, 00:02   #8
korisnik2408
Gost

Imas i manje, ako uzmes u obzir otpore u cijevima.

Pogledaj malo:
http://lavica.fesb.hr/mat2/predavanja/node42.html
  Odgovori s citatom
Nepročitano 10-09-11, 10:42   #9
doza
Gost

Početno

pozdrav novi sam član.

zanima me koliki pritisak mora biti na crijevu za vodu koje se stavlja ispod folije za naprimjer jagode duljina je 30m x 20 redova. ovo me zanima zbog kupovine pumpe. naime sada je u igri neka motorna pumpa (zbog kasnijeg proširenja proizvodnje do 5000m2) no sada motorna pumpa nije bitna. za recimo ovakvu malu proizvodnju mi je najbitnije (ponavljam) koliki pritisak je optimalan za ova polietilenska (ako se nevaram) crijeva.?
  Odgovori s citatom
Nepročitano 10-09-11, 11:08   #10
siki
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.06.2010
siki će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od doza Vidi poruku
pozdrav novi sam član.

zanima me koliki pritisak mora biti na crijevu za vodu koje se stavlja ispod folije za naprimjer jagode duljina je 30m x 20 redova. ovo me zanima zbog kupovine pumpe. naime sada je u igri neka motorna pumpa (zbog kasnijeg proširenja proizvodnje do 5000m2) no sada motorna pumpa nije bitna. za recimo ovakvu malu proizvodnju mi je najbitnije (ponavljam) koliki pritisak je optimalan za ova polietilenska (ako se nevaram) crijeva.?
Proizvođači preporučuju 0,8 bara ako je veći od 1 bara dolazi do pucanja cijevi kpk. Kolika god da ti je pumpa trebat ćeš postaviti regulator pritiska.
siki je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Navodnjavanje voćnjaka Mister x Agrotehnika u vo?arstvu 749 13-10-18 11:55
Jednostavno navodnjavanje Chainee Ostale grane poljoprivrede 15 04-07-14 08:52
navodnjavanje rasprskivačima ćelo Povrtlarstvo 17 25-06-12 16:03
Navodnjavanje povrća dalmatino Povrtlarstvo 4 06-12-11 14:40
navodnjavanje Picek Svatara 43 16-02-08 22:24

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 03:03.