Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-11-15, 20:14   #1031
Gustavo
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.12.2008
Gustavo će uskoro postati poznat
Početno Re: Orah

Dakle dobijem oko 2500 kuna po hektaru ako posadim orah na oranicu, susjed mi je posadio neke orahe vrlo gusto na možda dva metra razmaka, koji bi to bili nisam zapamtio? Navodno su u rodu za par godina i treba ih špricat svakih 15 dana.

Nepročitano 16-11-15, 12:46   #1032
markone
Polako se zagrijava

Član foruma od: 09.09.2013
markone je na dobrom putu

Vjerojatno crni orah ako je tako gusta sadnja, on se sadi za drvnu masu, ne za plod. Ovo sa spricanjem nema bas smisla.
markone je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-11-15, 20:03   #1033
Gustavo
Super Uvaženi Član

Je crni orah i spominjao je plod, a ne drvnu masu,ja se dvoumim lješnjaci ili orasi?
Nepročitano 18-11-15, 07:12   #1034
tomislav83
Početnik

Član foruma od: 14.12.2014
tomislav83 je na dobrom putu

Da li se kod sadnje oraha smije uz organsko dodati i mineralno gnojivo i koje?
tomislav83 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 08-12-15, 16:32   #1035
regis
Regularni Član

Član foruma od: 19.06.2009
regis je na dobrom putu

Pozdrav. Da li ima tko za prodati/zamijeniti orah u ljusci, kilu-dvije, šejnovo, šampion, gazenheim? Za sadnju.
Molim u inbox.
regis je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 26-12-15, 14:48   #1036
tomislav83
Početnik

Član foruma od: 14.12.2014
tomislav83 je na dobrom putu

Zna li tko gdje sad nabaviti 15-ak sadnica oraha (dvogodišnje sadnice)? Iz Hr. Zagorja sam.

Hvala.
tomislav83 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 27-12-15, 02:14   #1037
Gustavo
Super Uvaženi Član

Citiraj:
Prvotno napisano od regis Vidi poruku
Pozdrav. Da li ima tko za prodati/zamijeniti orah u ljusci, kilu-dvije, šejnovo, šampion, gazenheim? Za sadnju.
Molim u inbox.
I mene ovo zanima, molim u inbox.
Nepročitano 27-12-15, 19:39   #1038
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Ja sam u više navrata sadio orahe i to na više načina. Presađivanje samoniklih ne bum opisival jer je to manje više kao kod ostalih voćaka.
Sa sadnjom sjemena imam slijedeća iskustva.
1. posadio sam ujesen plodove doma u vrt. Razmak sadnje oko 10 cm. Na proljeće su nikli orehi i pustil sam ih nek rastu na tom mjestu do jeseni. Do jeseni su narasli više od metra. Onda su se pojavili problemi kod vađenja. korijenje je bilo jako razvijeno i međusobno isprepleteno i tak da nisam mogel izvaditi jednog po jednog nego po najmanje 5-6 komada koje sam onda vani razdvojil. Tu sam zapazil na gotovo svakom orahu jednu zanimljivost. Oćito sam ih kod sadnje okrenul naopako pa je korjenova klica izbila prema gore i onda napravila polukrug u zemlju, a stabljika obrnuto. To mjesto je izgledalo kao veća kvrga. Nakon presadnje su se sve sadnice primile i prije nekoliko godina sam dobil prvi urod.

2. plodove sam posadil izravno na mjesto gdje trebaju nastaviti rasti. Na svako mjesto sam na razmaku 10-ak cm posadili u krug 5 do 8 plodova. Niknuli su na proljeće na svim sadnim mjestima, ponegdje 1, ponegdje 2, a na nekoliko mjesta po 3 ili 4. Zemlja u koju sam sadil je bila pjeskovita.

3. Ponovil sam način sadnje na drugoj livadi. Prvo sam iskopal jame 1 x1 m dubine tri sloja štihanja i kod zatrpavanja jama pognojil sa 7-20-30. Zemlja je bila laporasta, jako tvrda. U tak pripremljena mjesta sam posadil plodove. Na nijednom od 16 sadnih mjesta se nije isklijala sadnica. Nula bodova.

Imam u svezi s tim neka pitanja, ako mi netko zna odgovoriti:
- kak treba okretati plodove kod sadnje da se ne ponovi navedeno pod rbr. 1?
- jel moguće da se nijedan orah nije isklijal zbog izrazito tople zime, bez duljih hladnih razdoblja?
- u starom voćnjaku imam samoniklih orehov koji su već godinama jednako veliki, oko 35 cm. Zakaj ne rastu?
- Johabica je spominjala (u temi živjeti od poljoprivrede) sadnju u teglice 10. Koje su otprilike dimenzije te teglice?
- imam ideju da stratifikaciju 20-ak plodova napravim u hladnjaku? Riskiral bi nekaj prostora u hladnjaku i odmah stavil plodove u male teglice. Na proljeće bi teglice preselil van u vrt. Kolike bi morale biti teglice i kad bi trebal niknute biljke presaditi?

Imam neku sortu koja je veličine manjeg jajeta i nju bi željel razmnožiti.
Nadam se da nisam prezahtjevan u svojim pitanjima.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-01-16, 15:27   #1039
mijo
Regularni Član

Član foruma od: 01.08.2014
mijo ima spektakularnu aurumijo ima spektakularnu auru

Iwanho ,iz mog skromnog iskustva se pokazalo da plod oraha razvije pristojan korijen i stablo kad se plod položi vodoravno na zemlju i pokrije s malo zemlje ,s tim da "spoj " po kojem orah puca bude tako da "gleda" u nebo i zemlju tj. da nije vodoravno. Što se tiče sadnje u teglice ,neznam ima li puno koristi. Jer kad na proljeće izneseš teglice iz hladnjaka na vrt ,krenuće vegetacija ,a mislim da nije dobro presađivati iz tegli u zemlju tijekom cijele vegetacije tj. do kasne jeseni ,a tad će već teglice postati pretijesne za korijen koji orah snažno razvija.
Ja radim ovako (amater sam,naravno) :napravio sam mini "rasadnik" tak što sam vani ogradio nekih 2 kvadrata ciglom i u to nasuo par tačaka šumske rahle zemlje ,nekih 20cm visine ,položim najesen orahe ,malo pokrijem zemljom (i mrežom zbog kokoši ) i do iduće jeseni budu lijepa stabalca, koja se mogu tad ili još bolje u rano proljeće presaditi na željeno mjesto. Po ljeti ponekad malo zalijem ustajalom vodom. U taj "rasadnik" također bacam ogriske od krušaka i jabuka i često nikne stabalce ,koje mi nagodinu bude podloga za cijepljenje sorte po želji.
mijo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-01-16, 13:15   #1040
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Hvala mijo.
I mene je strah da bu teglica do jeseni premala. O teglicama razmišljam prvenstveno zbog stratifikacije. Naime u podrumu se temperatura ne bu tak naglo povisila ako vani dojde do naglog kratkotrajnog povišenja temperature, a postoji i opcija s kratkotrajnim preseljenjem u hladnjak.
Također sam mislil da se bu zemlja u teglici do proljeća toliko zbila kaj se bu držala skupa kod presađivanja.

Čini mi se da sam negdje pročital da temperatura za vrijeme stratifikacije ne smije biti viša od 10°C. Zna li netko koliko dana treba neprekidno potrajati takva temperatura?
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Crni orah Sadnice Ljuskasto vo?e 63 09-01-18 15:12
Sadnice - crni orah Sadnice Predstavite se 11 01-10-13 14:04
Crni orah ili divlji orah noahtali umarstvo 2 13-08-12 23:57
Orah, lješnjak ili nešto treće? Smiljan Obrada tla i podizanje vo?njaka 49 11-05-12 13:16

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 12:29.