Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Pošumljavanje
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 05-01-12, 15:55   #1
josix
Uvaženi Član

josix avatar

Član foruma od: 08.11.2010
josix će uskoro postati poznatjosix će uskoro postati poznat
Početno Pošumljavanje

nisam našao nešto na ovu temu,
a nadam se da ima forumaša koji su se bavili navedenom radnjom...

jel itko od vas pošumljavao svoju parcelu ili je sve prepušteno prirodnom postupku?

naime, parcela koja je dosta "počišćena", pa mi zarasta travom, kupinom i agacijom, agaciju malo prorijedim i bude dosta debelih drva za koju godinu, ali ona kupina i trava su strašni, pa sam mislio posaditi grab po parceli...

jel to ima smisla i jel to netko već radio, pa da mi kaže iz prve ruke kako to ide?

znam da je moj djed prije 40 godina sadio pitome kestene, sad ih je neka bolest uhvatila, pa mislim da budem i to moral rješavat...

Nepročitano 05-01-12, 16:35   #2
zwer
Super Moderator

zwer avatar

Član foruma od: 15.03.2010
zwer ima spektakularnu auruzwer ima spektakularnu auruzwer ima spektakularnu auru
Početno

Ako se ne varam do sredine prošle godine mogao si pobrat i dobre poticaje + sadnice za pošumljavanje, kakvo je stanje sada neznam.
Treba se raspitat...
Nepročitano 05-01-12, 16:44   #3
mcmarko0204
Uvaženi Član

Član foruma od: 13.03.2010
mcmarko0204 će uskoro postati poznatmcmarko0204 će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od zwer Vidi poruku
Ako se ne varam do sredine prošle godine mogao si pobrat i dobre poticaje + sadnice za pošumljavanje, kakvo je stanje sada neznam.
Treba se raspitat...
sada možeš dobit samo kitu labudovu. nema više poticaja, mora nešto ostati i hrvatskim šumama. dobiješ sadnice, otpad koji oni neće, ili se sam snađeš, i 200 kuna radnik/dan za radove.

a što se tiče pošumljavanja, da pustim prirodi trebalo bi joj tisuću godina.
ja ću na ovoj izgorenoj parceli posaditi johu i bagrem. naizmjenično. pa ću onda prvo johu izvadit a bagrem ostaviti, obavezno ću kresati granje.

što se tiče kupine u bagremu, to je tako. rijetke krošnje, puno svjetla na pada na tlo i kupina i trava rastu ko blesave.
što se tiče graba u bagremu, grab će biti onako šiljkast -kao živić, bodljastih grana, sporo će rasti. neće imati neko deblo.
ako misliš saditi hrast nemoj ni pokušavati.

kesten ti je napao rak kore. nažalost to čeka sve. postoji soj koji je otporan.
dobre za pošumljavanje su i topole. brzorastući klonovi koji brzo imaju promjer.
mcmarko0204 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 05-01-12, 17:02   #4
seljačić
Super Uvaženi Član

seljačić avatar

Član foruma od: 08.02.2009
seljačić će uskoro postati poznat
Početno

mi pošumljavamo i svoju i državnu zemlju na svoj račun.obično smrča javor i jasen.ja to ionako neću dočekati ali je za djecu i njihovu djecu dobra štedna knjižica.
sav korov i šiblje posjeći i pošumljavanje jer to je dobra investicija.
Nepročitano 06-01-12, 08:10   #5
Aco 93
Aktivni Član

Član foruma od: 15.10.2010
Aco 93 će uskoro postati poznat
Početno

Ja isto pošumljavam svako proljeće ili jesen kako stignem pripremiti teren i to crnogoricu (jelu i smreku).
Aco 93 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-01-12, 08:36   #6
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 09.11.2011
DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od josix Vidi poruku
nisam našao nešto na ovu temu,
a nadam se da ima forumaša koji su se bavili navedenom radnjom...

jel itko od vas pošumljavao svoju parcelu ili je sve prepušteno prirodnom postupku?

naime, parcela koja je dosta "počišćena", pa mi zarasta travom, kupinom i agacijom, agaciju malo prorijedim i bude dosta debelih drva za koju godinu, ali ona kupina i trava su strašni, pa sam mislio posaditi grab po parceli...

jel to ima smisla i jel to netko već radio, pa da mi kaže iz prve ruke kako to ide?

znam da je moj djed prije 40 godina sadio pitome kestene, sad ih je neka bolest uhvatila, pa mislim da budem i to moral rješavat...
prođi u jasku, imaš tamo šumarski rasadnik pa se podivani s ljudima i obaviš to stručno po preporuci...inače ja navijam za orah i jasen, orah na višim dijelovima, jasen ako je mokrije...:finga:
Nepročitano 06-01-12, 10:31   #7
josix
Uvaženi Član

josix avatar

Početno

zwer i mcmarko0204

hoćete reč da nema poticaja svake godine?
ili da poticaji traju do jeseni?

Citiraj:
Prvotno napisano od DARIJUS Vidi poruku
prođi u jasku, imaš tamo šumarski rasadnik pa se podivani s ljudima i obaviš to stručno po preporuci...inače ja navijam za orah i jasen, orah na višim dijelovima, jasen ako je mokrije...:finga:
orah i jasen su više drva za "umjetničku" obradu kaj ne?
za centralno grijanje je nekak bolja bukva i grab
budem se raspital, pa ako nisu skupe sadnice, možda i kupim koju... ak već ne dijele :lol:

znam da to neće izrast dok sam ja živ, jedino ak doživim 70 godin , hehe, ali kako seljačić kaže, bolje da nekaj ostane za djecu nego da kupina raste usred šume...
šuma mi je zapadni dio Kozjače, vi karlovčani znate da je Kozjača površinski velika šuma...

Citiraj:
Prvotno napisano od seljačić Vidi poruku
mi pošumljavamo i svoju i državnu zemlju na svoj račun.obično smrča javor i jasen.ja to ionako neću dočekati ali je za djecu i njihovu djecu dobra štedna knjižica.
sav korov i šiblje posjeći i pošumljavanje jer to je dobra investicija.
:rolfer: :rolfer: - strašna ste vi ekipa :D
ali dobro zboriš, danas ljudi gladaju samo na sebe i u sebe, a rijetko ko misli na budućnost i potomke...
Nepročitano 06-01-12, 10:42   #8
snupy
Aktivni Član

snupy avatar

Član foruma od: 07.12.2008
snupy je na dobrom putu
Početno

Meni se čini da bi bilo bolje sadit bukvu jer raste brže od graba inače ti je najbolje sadit ono kaj prirodno raste u blizini.Jesi razmišjal da nakopaš sadnica u šumi ako su ljudi sadili živice na taj način zašto nebi moglo i pojedinačno rast .
snupy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-01-12, 11:09   #9
mcmarko0204
Uvaženi Član

Član foruma od: 13.03.2010
mcmarko0204 će uskoro postati poznatmcmarko0204 će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od josix Vidi poruku
zwer i mcmarko0204
hoćete reč da nema poticaja svake godine?
ili da poticaji traju do jeseni?
orah i jasen su više drva za "umjetničku" obradu kaj ne?
za centralno grijanje je nekak bolja bukva i grab
budem se raspital, pa ako nisu skupe sadnice, možda i kupim koju... ak već ne dijele :lol:
znam da to neće izrast dok sam ja živ, jedino ak doživim 70 godin , hehe, ali kako seljačić kaže, bolje da nekaj ostane za djecu nego da kupina raste usred šume...
šuma mi je zapadni dio Kozjače, vi karlovčani znate da je Kozjača površinski velika šuma...
:rolfer: :rolfer: - strašna ste vi ekipa :D
ali dobro zboriš, danas ljudi gladaju samo na sebe i u sebe, a rijetko ko misli na budućnost i potomke...
poticaja više uopće nema. znači nema da dobiješ 10000 kn za hektar bukve, nego dobiješ samo sadnice i plaćen radnik/dan 200 kuna. ako ti za posao treba pet radnika i pet dana, dobiješ 5000 kuna, i peti dan ti komisija dolazi gledati jesi li obavio radove. možeš ti raditi i sam, ali norma za sadnju recimo lužnjaka ti je 450-480 sadnica po radnik/danu. 5000 kvadrata nećeš moći sam posaditi.

ako ti trebaju sadnice bukve i graba ili bilo čega drugog odi u prvu državnu šumu i načupaj si. ispod bukve i graba toga uvijek ima. tako sam ja radio.
zašto ne bi dočekao, grab možeš dočekati bez brige za centralku, uopće nije pitanje.

jasen je dobar u vlažnijim terenima, i onda ima prave debele godove. jasen je dobar i za centralno jer gori dobro i mokar.

orah za tehničko drvo i to crni orah koji malo brže raste, a plodovi mu nisu jestivi.
mcmarko0204 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-01-12, 11:20   #10
josix
Uvaženi Član

josix avatar

Početno

šuma je pretežito ili bukva ili grab, tolko mi je to slično da nikad nisam siguran koje je koje... a ima i bagrema, on se sam sadi :lol:

kesteni o kojima sam pričao, donja grane mu se suše, na vrhu krošnje ima par aktivnih grana, a sa samog debla mjestimice otpada kora...

jel te išćupane sadnice prostno pikneš u iskopanu jamu i zatrpaš sa rahlom zemljom, ili ima neka procedura za sađenje?

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 17:43.