Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Šumarstvo Herbicid za stabla?
Šumarstvo Šumarski traktori, vitla itd, umijeće potrajnog gospodarenja šumama, kao i ostalim ekosustavima i resursima vezanim uz šumu

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 28-05-18, 07:21   #1
ulje
Početnik

Član foruma od: 04.06.2016
ulje je na dobrom putu
Početno Herbicid za stabla?

Trebam jednu parcelu iskrčiti, puna je trogodišnjih stabala bagrema i bazge (i još koječega)...
Zanima me postoji li kakav herbicid koji uništava takvo raslinje?
Pokušao sam sa Herkulesom, međutim, nema efekta.
Molim savjet!
Hvala!
ulje je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 28-05-18, 12:42   #2
johabica
Super Uvaženi Član

johabica avatar

Član foruma od: 08.04.2012
johabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnost
Početno Re: Herbicid za stabla?

Ima, ali se ja sada ne mogu sjetiti naziva, a ne znam niti koja je aktivna tvar.

PS:

Evo sam našla nešto za što nisam znala, ne znam kada je izbačeno na tržište - Tordon 22K - suzbija bagrem, vrbu i još dosta drugog drvenastog.

Kod upotrebe takvih totalaca moraš obratiti pozornost na utrošak vode po jedinici površine - sa čim manje vode napraviti tretman, tako da zna biti pravilo da npr 10 i više litara herbicida ide u 400 litara vode, sa kojom moraš odraditi jedan hektar, jer ako tih 10 litara staviš u duplo veću količinu vode recimo, efekat uspješnosti će biti manji ili nedostatan jer će suspenzija biti slaba, dok će sa malom količinom vode biti zadovoljavajuće djelotvorno, jer manja količina vode će manje kapati po tlu i manje će se aktivne tvari izgubiti van ciljane aplikacije, i time smanjiti djelotvornost jer neće sva količina aktivne tvari ući u bilje kojem je namjenjena.

Posljednje uređivanje od johabica : 28-05-18 at 12:58
johabica je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-05-18, 16:03   #3
ulje
Početnik

Član foruma od: 04.06.2016
ulje je na dobrom putu

Puno hvala!
Obzirom da imate iskustva, molio bih Vas da mi kažete postoji li nekakav herbicid koji ubija samo korov, a ne plemenite biljke?
Znači, imam nasad paradajza, paprike, karfiola, brokule i tikve, i htio bih poprskati zemlju s ciljem spriječavanja rasta korova?
Možda je pitanje glupo.
ulje je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-05-18, 17:09   #4
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

ako sad prskaš ..tu zaraslu njivu , opet na jesen ili druge godine , ili kad posuše stabla trebaš malćer ,
Ja bi prićekal vrhunac vegetacije i onda udri po malćeru ..a kasnije odnosno na proljeće prskati totalom ili kositi
Nepročitano 29-05-18, 04:57   #5
johabica
Super Uvaženi Član

johabica avatar

Član foruma od: 08.04.2012
johabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnostjohabica ima briljantnu budućnost

Citiraj:
Prvotno napisano od ulje Vidi poruku
Puno hvala!
Obzirom da imate iskustva, molio bih Vas da mi kažete postoji li nekakav herbicid koji ubija samo korov, a ne plemenite biljke?
Znači, imam nasad paradajza, paprike, karfiola, brokule i tikve, i htio bih poprskati zemlju s ciljem spriječavanja rasta korova?
Možda je pitanje glupo.
Totalac ne.
Imaš selektivne koji idu i koji se dijele na one koji uništavaju samo širokolisne korove, one koji uništavaju samo uskolisne korove i one koji djeluju kombinirano. Zatim na one koji se primjenjuju prije nicanja ili presadnje, one koji se primjenjuju nakon nicanja ili presadnje i one koji mogu ići i prije i poslije.
Problem kod nekih je što ne pokrivaju sve vrste korova pa ih treba kombinirati - dva zajedno. Drugi problem je što ne ide svaki u sve kulture, pa treba izabrati onaj koji je namjenjen pojedinoj kulturi - na svakome na uputstvu piše za koju kulturu mu je namjena.

Ima za svaku kulturu herbicid, uništiti će korov, ostaviti živu kulturnu biljku ako ga primjeniš pravilno - do određene faze rasta i korova i kulturne biljke i upotrijebiš pravilnu dozu - niti preveliku niti premalu od one koja je u uputstvu primjene navedena.

O čemu se radi? Početnik si, imaš neke planove za proizvodnju povrća na parceli koju misliš očistiti?
Tu onda imaš dodatni problem koji moraš promptno riješiti - drvenasta isjeckana i zaorana masa će zakiseliti tlo pa ćeš trebati odmah napraviti kalcifikaciju parcele da popraviš ph zemljišta jer neke kulture ne podnose kiselo tlo, a neke podnose u većoj ili manjoj mjeri.

Kad postavljaš pitanja, reci jasno sve što želiš znati, i ne brini, nema glupih pitanja.
johabica je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 20:22.