Ostale grane poljoprivrede Ostale grane poljoprivrede koje nisu obuhvaćene postojećim kategorijama.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-12-07, 23:36   #1
matija
Regularni Član

Član foruma od: 01.10.2007
matija je na dobrom putu
Početno Re: Umjetna gnojiva

Citiraj:
Prvotno napisano od alen28
Na ječam sam bacio 200 kg 15:15:15 i za prihranu 100 kg kana na jutro. Imao sam 4 t po jutru.
ovo mi se bas ne čini u redu :? visok prinos s obzirom na gnojidbu.siguran si da je podatak točan :scratch :?:
jesi mozda tu njivu gnojio stajskim gnojem :?:
matija je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 16-12-07, 22:26   #2
zvona
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.12.2006
zvona je na dobrom putu

To sa repicom koristiš svake godine ili .Zaoravanje gnojiva nije bacanje novaca,naprotiv uvjerio sam se osobno na svojoj zemlji i rezultat je bio vidljiv.Taj puta u jesen pred oranje sam razbacio 100kg/kj uree i 150kg/kj NPK 7-20-30 te u prvi trag tanjuranja 150kg/kj NPK 15-15-15 i to drugi trag tanjuranja unjeo u zemlju i posijo gore žito

Ej da mogo vrjeme vratit ja,bila bi mi danas suđena
letjeli bi među zvjezdama,eh da mogu vrijeme vratit ja
zvona je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-12-07, 21:32   #3
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

Član foruma od: 16.11.2007
bogec je na dobrom putu

ALENE što se tiče crne zobi gnojidba je ko za pšenicu, ali moraš znati jedno i to jako bitno;crna zob nije ozima ona je fakultativna i može prezimit ali kod golomrazice če propast , propada na minus 10, gnoji ju sa 200 kg po ha npk 15ice , to u jesen kod sijanja, u proljeće čim se može na zemlju sa 150 kg kana i to je to , ovisno o stanju parcele.
ja isto imam crne zobi, sve je popularnija, viši prinos, teška ko sam vrag, a praši se kad melješ za krepat :evil:
imam za kombajnirat i za kosit sa graškom i pšenicom.
gdje si nabavio sjeme? ja sam nabavio oplemenjivačevo sjeme , to je super visoka kategorija sjemena a platio sam ju u rinfuzi 1,5kn a u dučanu je bila oko 4,3kn niža kategorija :D
Nepročitano 28-12-07, 23:53   #4
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od alen28
Kasno sam se odlučio za sijat i nisam mogao nači sjemenski pa sam uzeo od susjeda, prva reprodukdcija moralo bi biti dobro!
Znam da je popularna! Dosta ljudi je pitalo da bi kupili za konje pa sam odlučio sijati.
moraš pazit sa crnom zobi . svaka danja reprodukcija od kupovne ja jako lošija ,tak da ak buš sijo svoje sjeme buš imo zobulju a ne zob, tj. drač.
zato češ kupit od mene :mrgreen: , skoro zabadava, :mrgreen: ja imam oplemenjivačevo sjeme, pa tek kad ja iskombajniram če bit certificirano sjeme 1, kategorije što češ teško nač u trgovini, samo iduču generaciju. :mrgreen:
men to treba sam da imam sa graškom posijat
Nepročitano 29-12-07, 00:40   #5
vedrankc
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 10.08.2007
vedrankc je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od bogec
buš imo zobulju a ne zob, tj. drač.
To ljudi često kod nas imaju, a ne zob,
pa obično u sezoni skurim 3 nova remena od pogona kose. :twisted:
vedrankc je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-12-07, 00:56   #6
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

ta zob je neki hibrid i nije ko jara, može se jeftino kupit super sjeme al ljudi siju s tavana, kužim ja da se nema novaca , al evo među nama možemo si mjenjat sjeme, pogotovo tu zob koja se mora redovito mjenjat ili nema ništ od prinosa i još kombajn trgaju,sad od ove godine nekak puno žitarke il neke druge sorte sjemena pšenice, zašto :?: :?: :?: :?:
bc institut il osječki dadu sjeme kombinatima pa oni posiju , pa prodaju , i za istu cjenu imate od bc il osječkog 1.generaqciju il od ostalih 2. generaciju :shock:
geni se malo izgube pa imate zadovoljavajuči al ne očekivan prinos :shock:
uh ja proizvodim sjeme ljulja , graškova, to još ide bez da se gube geni al kod žitarica pada proizvodnja
Nepročitano 30-12-07, 13:00   #7
JOSIP.1
Gost

Samo da se nadovezem sto se tice bacanja ureae na kukuruzinu, to je vrlo pozeljno.
kod zaoravanja biljnih ostataka mjenjamo C-N odnos u tlu (ugljik-dusik odnos) jel ti kukuruzina sadrzava puno C, a malo ili gotovo nista N, pa je potrebno N putem ureae(najjeftinije) ili nekog drugog dusicnog gnojiva dodati kako bi se taj odnos drzao na optimumu, sad nemogu se tocno sjetit brojcano koji je to odnos, pisem napamet.
nadalje razgradnju te iste kukuruzovine u tlu vrse razni mikroorganizmi koji za izgradnju svoje biomase koriste velike kolicine dusika, zato ako je taj C-N odnos narusen potrosit ce zalihe dusika koje smo osigurali biljci i javit ce se tzv DUSICNA DEPRESIJA- manjak N u tlu.
zbog toga dodajemo ureau prilikom zaoravanja kukuruzine, taj dusik se nece izgubit vec naprotiv sacuvat ce se za kasnija razdoblja kada zavrsi razgradnja (mikroorg se mnoze dok ne potrose supstrat kojim se hrane, tu kukuruzovinu, onda odumiru) a to je u proljece kada zapocinje intenzivna vegetacija nase kulturne biljke i kada joj je dusik najpotrebniji, znaci kako ce mikroorg odumirat tako ce otpustat taj dusik u biljci prihvatljivom obliku nazat u tlo, i da ne kazem sacuvati ga od ispiranja, to je jako jako dobro.

inace kukuruzovina do proljeca ili najkasnije do ljeta mora potpuno istrunit, i nesmije se izoravat npr prilikom prasenja strnista. ako jos ima nepretrunule kukuruzine u tom trenutku to je znak da je u tlu nedostajalo dusika za njezinu razgradnju.

nadam se da sam pomogao.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 30-12-07, 14:16   #8
igor_peradar
Regularni Član

Član foruma od: 24.01.2007
igor_peradar je na dobrom putu

Zahvaljujem na tvom savjetu, ja sam bio razgovarao neki dan sa čovjekom koji je godinama radio na kmetiji u njemačkoj kod jednog kmeta, i veli da se tamo puno toga naučio o švaba, veli da treba kukuruzovinu obavezno malčirati i tek onda rasipat ureu ili kao što on radi gnojevku ( ima krave). Rekao je da na taj način obrade kroz nekoliko godina zemlja postaje sve humusnija, svojstveno poboljšana, i daje veće prinose kukuruza, tako je u njegovom slučaju.
igor_peradar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 30-12-07, 14:42   #9
KRESO
Uvaženi Član

Član foruma od: 31.07.2007
KRESO je na dobrom putu

tako je josip1!
ja bacam oko 150 kg na ha uree na kukuruzovinu i oko 150-250, kg :blackeye 7-20-30 , ovisi koliko se ima novaca
i da treba odmah zaorati jer urea jako oksidira tako da bacim na površinu koliko mislim poorati taj dan !!

R. W. Emerson
KRESO je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 30-12-07, 14:55   #10
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

bogec je na dobrom putu

da se nadovežem na JOSIPA , što se tiče DUŠIČNE DEPRESIJE;ovako ako ste ove jeseni zaorali kukuruzovinu ili bilo koju biljnu masu ona se počinje raspadat i pri tome se troši dušik i znači ako ste odmah na to oranje posjali pšenicu ili nekaj i niste bacili umjetno tu se javlja DUŠIČNA DEPRESIJA, a to je pomanjanje dušika za malu biljku koja tek niče , jer je raspadanje jače od rasta i ono više troši :!:
poslje če se to vratit u ravnotežu , ali ako je veliko pomanjkanje tu ima problema, ja uvijek imam samo sjetveno oranje , parcele su dobro pognojene,stajskim i umjetnim gnojivima.
ako npr zaorete okovinu a tek na prolječe sijete neče bit problema jer je to več skoro sve raspadnuto, puno ljudi sije odmah pšenicu na kukuruz i ne gnoje do proljeća pa imaju dobre prinose, dosta to ovisi i o tlu i gazdi.
dobro je zaoravat ureu koja če pomoč razgradnji , ali i npk 7icu jer se teže topi i u prolječe če bit servirana hranjiva ko na tacni :D
kad se zaorava stajki gnoj isto treba bacat umjetni, ustari treba znat procjenit POVIJESTparcele , jer je to dosta novaca :!: :!: :!:
grašak vam je super stvar, on na početku cvatnje počinje simbiotski sa bakterijama vezat dušik iz zraka koji se nakon skidanja graška i obrade počinje oslobađat, ostaje u tlu od 100 - 250 kg čistog dušika za kukuruze :D ja nikad ne prihranjujem kukuruz i imam super prinose, sam šišnem npk
sad izračunajte koliko je to ureje ili kana 250 kg dušika :?:

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Organska peletirana gnojiva. denisv Povrtlarstvo 166 24-04-14 09:36
Mineralna gnojiva u povrtlarstvu! Kontam Povrtlarstvo 1 17-07-12 11:19
Rok uporabe umjetnog gnojiva Smiljan Svaštara 12 09-07-10 16:12
Yara gnojiva (kristalon) nikola007 Povrtlarstvo 2 07-06-09 17:04
Utovar gnojiva u rasipaè Ratarko Svaštara 26 08-04-07 08:59

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 17:15.