Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 30-09-09, 22:02   #101
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat
Početno Re: otkup oraha

U mom dvorištu, u mom dvorištu, pardon ja se malo zanjeo ;) Ali jel tko vidio orah 5 m širine sa jedne strane i 5 m širine sa druge strane pa opet tako sa drugih starna svijeta? Ili ste vidili visoki orah? Samo me to zanima.
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 30-09-09, 22:58   #102
spyder
Aktivni Član

Član foruma od: 18.09.2008
spyder je na dobrom putu

kontam nekužim šta si s tim htio reći u prethodnom postu, vidim da nisi upućen u orah(nemoj se ljutit)? što znam ja odgovorim zato i postoji ovaj forum, pa ne rađa valjda samo na vršiki mora imati prostora za svjetlost i da širi grane,nije to višnja da ide na usko, uostalom struka kaže 9x9 ili 10x10, juls javi se u vezi čišćenja na pm
Jedan zanimljiv članak na dnu stranice o greškama u razmaku
http://www.vojvodina.com/mediji/arhiva3/031125.html
spyder je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-10-09, 01:04   #103
vocar11
Gost

Poprilično depresivan članak...za zaključiti je da orah treba saditi 10x10m, visina debla 2m (radi drveta i ploda) i odlučiti se za neku međukulturu..ne znam što se desilo s marelicama u članku...ali ne razumijem zašto sade marelice između oraha kada orah kada dosegne punu rodnost i raširi krošnju, marelicu trebaš iskrčiti a taman je u punom rodu..

Stvarno, što je s organiziranom otkupu oraha? Zna li netko što o tome? Ono što je pokrenula Jelena na početku posta..
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-10-09, 09:19   #104
jellena
Gost

Oho, vidim tema se razvila ali u pomalo krivom smjeru. Da se vratimo, jel zna netko onda kakve su cijene ove godine za otkup u ljusci i očišćeni i tko otkupljuje??
  Odgovori s citatom
Nepročitano 01-10-09, 09:23   #105
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od Kontam
U mom dvorištu, u mom dvorištu, pardon ja se malo zanjeo ;) Ali jel tko vidio orah 5 m širine sa jedne strane i 5 m širine sa druge strane pa opet tako sa drugih starna svijeta? Ili ste vidili visoki orah? Samo me to zanima.
Je je ;) imao je moj djed jedan takav orah dobrih 10m promjera krosnje (mozda cak i vise), a visine ne pitaj.
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 01-10-09, 09:37   #106
Kontam
Super Uvaženi Član

Citiraj:
Prvotno napisano od spyder
kontam nekužim šta si s tim htio reći u prethodnom postu, vidim da nisi upućen u orah(nemoj se ljutit)? što znam ja odgovorim zato i postoji ovaj forum, pa ne rađa valjda samo na vršiki mora imati prostora za svjetlost i da širi grane,nije to višnja da ide na usko, uostalom struka kaže 9x9 ili 10x10, juls javi se u vezi čišćenja na pm
Ma prijatelju ne ljutim se ja, što više mišljenja tim bolje, ja sam napisao da ću ja uvijek kontra Vas svih, tako da... Jer ako me ubijedite argumentima znači da ste na dobrom putu, a ja i onako imam viška vremena ;) Samo me čudi kako ne znaš da orah rađa samo na "vršiki" ili imaš francuski sortiment koji rađa po cjeloj grani. Što se tiće Oraha i ove zadruge Sokolac takav kraj mora biti, ne vidim da je ekipa poduzela ikakve mjere da nešto odgonetne osim smanjivanja troškova. Tako je to kad nije ničije i kad oni nisu uložili vlastiti novac. Nisu išli na deblo a ne mogu povečati rodnost? Pa dobro što ti je struka? Inaće nemoj uspoređivati njihovu zemlju sa našom. Oni imaju humus oko 7 a to nije baš najbolje za voćke, 2-3% humusa je ideala. Orah kao i svaka voćka traži orezivanje, zaštitu, navodnjavanje, obradu tla, prihranu... A što su oni u zadruzi radili... I isto tako činimi se da kukaju za kajsijom jer je ona odradila svoje i iskrčita je, a tamo im je bila para. Tada su omastili brk i sada kukaju što nema kajsije :mrgreen: A i taj članak je bio prije 6 godina, nauka napreduje sigurno se pronalate rješenja.
Nepročitano 01-10-09, 09:38   #107
Kontam
Super Uvaženi Član

Citiraj:
Prvotno napisano od Smiljan
Citiraj:
Je je ;) imao je moj djed jedan takav orah dobrih 10m promjera krosnje (mozda cak i vise), a visine ne pitaj.
Al se ne zna koliko rađa ;) Misteri :mrgreen:
Nepročitano 01-10-09, 10:51   #108
spyder
Aktivni Član

spyder je na dobrom putu

Citiraj:
Citiraj:
Prvotno napisano od spyder
Ma prijatelju ne ljutim se ja, što više mišljenja tim bolje, ja sam napisao da ću ja uvijek kontra Vas svih, tako da... Jer ako me ubijedite argumentima znači da ste na dobrom putu, a ja i onako imam viška vremena ;) Samo me čudi kako ne znaš da orah rađa samo na "vršiki" ili imaš francuski sortiment koji rađa po cjeloj grani. Što se tiće Oraha i ove zadruge Sokolac takav kraj mora biti, ne vidim da je ekipa poduzela ikakve mjere da nešto odgonetne osim smanjivanja troškova. Tako je to kad nije ničije i kad oni nisu uložili vlastiti novac. Nisu išli na deblo a ne mogu povečati rodnost? Pa dobro što ti je struka? Inaće nemoj uspoređivati njihovu zemlju sa našom. Oni imaju humus oko 7 a to nije baš najbolje za voćke, 2-3% humusa je ideala. Orah kao i svaka voćka traži orezivanje, zaštitu, navodnjavanje, obradu tla, prihranu... A što su oni u zadruzi radili... I isto tako činimi se da kukaju za kajsijom jer je ona odradila svoje i iskrčita je, a tamo im je bila para. Tada su omastili brk i sada kukaju što nema kajsije :mrgreen: A i taj članak je bio prije 6 godina, nauka napreduje sigurno se pronalate rješenja.
Orah rađa na završetcima grana pošto mu se tamo prave ženski pupovi, a ja sam mislio na vrh drveta a ne na krajeve grana, ti što su rašireni po 10 m u 20-oj godini daju po 120-130 kg u ljusci to sam vidio svojim očima u francuskoj, tamo su plantaže posađene većinom 10x10 al dobro ne da mi se više objašnjavat, gdje se može naći taj francuski sortiment što rađa po cijeloj grani za kupit, poslao sam mail jednom poznaniku iz Beaulieua (Francuska) kojem se obitelj bavi orasima već skoro 60 god i kaže mi da nije čuo za takvu sortu pa i njega zanima
Nepročitano 01-10-09, 11:43   #109
Kontam
Super Uvaženi Član

Javim ti kad dođe na tržište, mislim da neće biti ove godine :|
Nepročitano 01-10-09, 11:48   #110
spyder
Aktivni Član

spyder je na dobrom putu

ajd molim te nemoj zaboraviti još ću te ja podsjećati jer bi onda ludost bila ovo sadit
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Crni orah Sadnice Ljuskasto voće 62 12-04-16 22:18
Sadnice - crni orah Sadnice Predstavite se 11 01-10-13 14:04
Crni orah ili divlji orah noahtali Šumarstvo 2 13-08-12 23:57
Orah, lješnjak ili nešto treće? Smiljan Obrada tla i podizanje voćnjaka 49 11-05-12 13:16

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 13:08.