Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > EKO vrt i permakultura Vrt bez kopanja, raznoliki voćnjak. Vaša iskustva ?
EKO vrt i permakultura Sve o ekološki prihvatljivom vrtlarenju, permakulturi, šumskim vrtovima ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 24-12-15, 22:23   #61
tincans
Početnik

Član foruma od: 23.12.2015
tincans je na dobrom putu
Početno Re: Vrt bez kopanja, raznoliki voćnjak. Vaša iskustva ?

Imade se za kante. Mjesta nema. Zamisli jednogodišnju zalihu kukuruza, pšenice, pa dodatna livadica za sijeno, u kanti? Mile moj, nema. Živim kao oni ljudi u stanovima koji si posade cherry rajčicu na balkon pa misle da su nadmudrili sistem. :ironijo:
tincans je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 15-02-16, 00:20   #62
snhelix
Početnik

Član foruma od: 03.06.2011
snhelix je na dobrom putu

više godina kombiniram razne permakulturne tehnike,sad sam mslo počeo i sa visokom gredicom,pa bez obzira na zadovoljstvo u takvom načinu proizvodnje nekako stičem dojam da ipak ima posla preko glave.malo strojeva ili alata kji se dadu nabaviti za takav stil proizvodnje.trenutno hendlam cca 1500 m2 pod kulturama i 2-3k za organski materijal.sve proizvodim za osobnu potrošnju.
Pitanje ...krompir sadnja...20-30 kg sjemenskog,mora se zemlja ipak malo razrahliti plugom barem plitko(duble i ne mogu kad imam kultivator),a zagrtanje.malčiram ja ali malo fali,nisam još došao do optimalnih rezultata,premda za malč nemam dovoljno riječi hvale ali ga bome treba gomila.nikada ne koristim ni kartone ni papire jer se u proizvodnji ipak koristi kemija,pa rezidue završavaju uzemlji.od umjetnih stvari..agril folijs samo i za malčiranje svjeze livade imam 2 najlonska pokrova crne boje,pa ako ima puno korova usred ljeta pokrijem na 2-3 tjedna,malo i škodi jer je dole anaerobno ali se brzo porihta ,inače kratko pokrivanje pa nastavak sa prirodnim malčom.
snhelix je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 05-06-16, 18:37   #63
draza
Polako se zagrijava

Član foruma od: 23.11.2013
draza je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od bhorv Vidi poruku
Ja nabavio Baikal EM-1, pa čemo eksperimentirati.
Sve mi se čine da su efektivni mikroorganizmi (EM) budučnost.
..............
I......?!

prošlo je dve godine i šta ste zaključili u vezi Bajkal EM-1?

Šta ste sve uradili sa Bajkal EM-1?
draza je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-07-16, 16:10   #64
malinska2016
Početnik

Član foruma od: 07.03.2016
malinska2016 je na dobrom putu

Znam da ne pripada temi, dali netko zna gje kupiti kosir ( Zgreb i okolica) treba mi za divlje kupine koje stalno rastu, a da ne koristim kemijska sredsta.
Hvala
malinska2016 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 23-07-16, 17:26   #65
bhorv
Super Uvaženi Član

bhorv avatar

Član foruma od: 26.09.2008
bhorv je svjetionik u mrakubhorv je svjetionik u mrakubhorv je svjetionik u mrakubhorv je svjetionik u mrakubhorv je svjetionik u mraku

Pogledaj u trgovinama koje drže renomirane proizvode Stihl, Husqvarna, Fiskars, jer oni proizvode i mačete tj kosire za sjeću.
bhorv je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-07-16, 11:33   #66
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Citiraj:
Prvotno napisano od malinska2016 Vidi poruku
Znam da ne pripada temi, dali netko zna gje kupiti kosir ( Zgreb i okolica) treba mi za divlje kupine koje stalno rastu, a da ne koristim kemijska sredsta.
Hvala
Z kupine bi ti ja preporučil manju ručnu kosu i češće košenje. Ako buš dovoljno često kosil, buš se riješil kupinja. Kad nema dosta zelene mase, korijen slabi i s vremenom strune.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-07-16, 12:58   #67
zgzac
Super Uvaženi Član

zgzac avatar

Član foruma od: 03.08.2012
zgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajanzgzac je sjajan

malinska Pogledaj u Šumoopremi na Sveticama, ili na sajmu.
zgzac je prisutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 24-07-16, 13:00   #68
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije

Citiraj:
Prvotno napisano od malinska2016 Vidi poruku
Hvala
ako hočeš dobar stari prošeči po jakuševcu .no .ima tamo i novih ..također sajam u sesvetama (četvrtom) ima vjerojatno sličnu robu ..itd .
Nepročitano 21-06-17, 15:25   #69
GricGric
Početnik

GricGric avatar

Član foruma od: 17.04.2013
GricGric je na dobrom putu

Počela sam vrtlariti 2013-e godine... krenula odmah s kartonima, i slamom, čitajući sve o permakulturi... Nisam bila zadovoljna, korov se svejedno probijao a ispod kartona i debljih slojeva slame pojavila se i trulež koja se nazaustavljivo širila... bilo je i loših kukaca i kojekakvih boleština...
Slijedeće godine smo vrt nahranili konjskim gnojem, isfrezali ga, napravila sam klasične gredice koje sam pokrivala tankim slojem slame ili sijena .. korov se opet probijao no lakše sam izlazila sa njim na kraj uglavnom čupajući ga (motiku vrlo rijetko upotrebljavam) i ostavljajući na prolazima između gredica... tanki sloj sijena stavljam zato da ga mogu lako maknuti ako dođe kišno razdoblje i opasnost od truljenja korijenja... to se pokazalo izvrsnim... i tako sve do danas... vjerujem da ubrzo niti frezanje više neće biti potrebno jer je zemlja iz godine u godinu sve rahlija... Vjerojatno i zbog krtica kojih ima i koje mi ponekad dignu dio gredice no ne ljutim se previše na njih... I one su dio prirode...

Edit: zaboravih spomenut, vrt mi je velik 35 x 5 metara, nije baš mali...

Sad mi je, nakon 5 sezona, konačno prva godina da sam baš onako zadovoljna vrtom, povrće je lijepo, nametnika nema puno a nisam primjetila ni neke bolesti ili uvrnute listove. Korova ima i čupam ga tek kad ugrožava povrće, ne trudim se baš počupati ga do kraja jer sam primjetila da i kukci bježe od njega.... Od puževa se branim talogom kave i usitnjenim ljuskama jajeta koje skupljam cijele godine... tako istovremeno obogaćujem tlo kalcijem i mineralima...

Vrt ne špricam s ničim, nastojim uokolo obezbijediti ugodan dom za bubamare i slične kukce, lastavice su se naselile u štali a vrapci pod krovom šupe.... Slijedeće u planu je izgradnja malog jezerca kako bi i žabe pronašle svoj dom u blizini moga vrta..

Nažalost sjeme još kupujem svake godine, no nadam se da ću se vremenom domoći i starih sorti sjemena koje ću zatim čuvati iz godine u godinu...

Eto... nadam se da će ovaj moj post pomoći nekome tko je u dilemi kao što sam ja bila proteklih godina...

Posljednje uređivanje od GricGric : 21-06-17 at 15:28 Razlog: nadopuna:
GricGric je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 12-11-17, 19:45   #70
vostro91
Početnik

Član foruma od: 09.03.2017
vostro91 je na dobrom putu

Ako već miščjenje ode ide onda je to da vlada prevara u velikom postotku (imao san priliku vidjeti prodaju eko mandarina koje je velia otkupna stanica otkupila i upropastila pokusima tj procesima ubrzavanja zrelosti i žutoće pod eko proizvod. Zato bez uvrede eko uzgoj ima i svoju negativnu stranu upripaštavanja zdravih proizvoda u svrhu brze i lake zarade. Oprezno
vostro91 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Oznake
gliste, karton, permakultura, stelja, vrt

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 21:38.