Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 28-07-17, 20:43   #5351
nenad
Regularni Član

Član foruma od: 22.06.2008
nenad će uskoro postati poznat
Početno Re: Uzgoj ljeske

Citiraj:
Prvotno napisano od dadovocar Vidi poruku
Sve čitam i hoću da pitam, koje su to redukovane doze bakra. Samo da potvrdim gore navedeno. Nenade, Karla, te redukovane doze bakra su otprilike 1 - 1,5 - 1,8 kg čistog bakra po hektaru. Tim dozama tretirate list i nema problema fitotoksije?
Pročitao sama Nenadov zaključak i post Bobostar-a gdje navodite da lješnik toleriše bakar, ali nisam znao da je to u toj mjeri...
U ostalim voćarskim kulturama puna doza u jednom tretmanu je oko 2 kg čistog bakra po ha i to u mirovanju.
Pa otprilike i kod lesnika u fazi mirovanja idem sa 2kg aktivne materije (3kg/h Nordoxa, sto dodje oko 2,2 kg ciste aktivne materije) ,onda na pocetku vegetacije to redukujem ,da bih vec u punoj vegetaciji isao skoro ako ne i isto kao i u mirovanju. Nikada nisam video fitotoksicnost.
Pre nekih desetak dana sam isao sa 6l Everesta (otprilike 360g bakra po litri) i posle mi je bilo krivo sto nisam isao sa malo jacom dozom.U prolece (april) sam isao sa 4l/h istog preparata.
Inace najvise volim da koristim Nordox jedino mi se ove godine zalomilo sa ovim drgugim preparatom ali to je vise bilo slucajno.....

Posljednje uređivanje od nenad : 28-07-17 at 20:49
nenad je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 28-07-17, 21:23   #5352
Cobe
Početnik

Član foruma od: 27.06.2017
Cobe je na dobrom putu

Da li je 50 grama fungurana oh(500 gr/kg bakar hidroksida)na 10 litara vode dovoljna doza za jesenje prskanje posle opadanja ploda i po opadanju lisca?Ja trosim trenutno 30 litara(dva x po 15 litara) i u svaku mislim da stavim znaci po 75 grama(na 15 l).To bi znacilo da za 1000 lit(ha) bi islo oko 5 kg fungurana.
Cobe je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-07-17, 21:28   #5353
Cobe
Početnik

Član foruma od: 27.06.2017
Cobe je na dobrom putu

P.S.kolega posto metar Bog te mazo ?A jesi ih naslago nema sta!
Cobe je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-07-17, 21:02   #5354
bobostar
Super Uvaženi Član

bobostar avatar

Član foruma od: 14.12.2009
bobostar će uskoro postati poznatbobostar će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od karla Vidi poruku
Ta tema sa koncentracijom je već sto puta napisana a koliko se sjećam i nedavno.....
I uvijek će biti aktualna.
Kako je to slično kao i folijarna gnojidba (ima predavanje od Syngente koje je vrlo dobro baš na temu dozacije, koncentracije i utroška škropiva).
Ako se govori od dozaciji; primjerice preparat A da za određenu kulturu ide 2 kg/ha, onda bi ga trebalo trošiti 2 kg/ha, a voda je tu samo nositelj aktivne tvari. Ukoliko se tu ide na koncentraciju, onda često u zaštiti nema učinka jer da bi neka aktivna tvar dobro radila potrebna je količina aktivne tvari na ha. To je slično kao i doza antibiotika za ljude koja se daje na tjelesnu masu (djeca do 5 kg jedna doza, pa malo veći duga doza itd.).
Drugi pojam je koncentracija. Kod nekih sredstava se spominje i koncentracija, pa onda treba raditi na koncentraciju (primjerice preparat B ide u konc. od 0,1%; znači 100 grama/100 lit. vode).
A na koji način se onda to primjenjuje u praksi? Pa glavno načelo kod prskanja je da se dobro poprska sva lisna masa. Pa ako je stablo visine 1 m i ima 1 m2 lisne mase, dovoljno je primjerice 1 dcl škropiva za poprskati. Ako je stablo visoko 10 m i ima 10 m2 lisne mase, sigurno će trebati puno više škropiva za to poprskati (recimo 1 lit), što znači da je zbog većeg volumena lisna mase, potrošeno više vode, pa je samim time i dodana veća količina aktivne tvari.
I zadnje je volumen lisne mase.
U većinu zemalja EU, pogotovo u uzgoju vinove loze i jabuke, doze i koncentracije su određene i za određeni volumen lisne mase (ima nekoliko formula). Tako da je i to čimbenik koji treba uzeti u obzir.
I zadnji, vrlo važan je ispravnost opreme za primjenu škropiva.

Žao mi je što predavanja od Syngente ne mogu dijeliti dalje (nije moje), ali će uskoro napraviti slično na temu folijarne gnojidbe, pa će se lako moći povući par savjeta i za zaštitu (ili tražite od Syngente, kolega Ražov, da vam proslijede navedena predavanja, koji vrlo kvalitetno objašnjava problem doze, koncentracije i volumena lisne mase sa prikazom problema ispravnosti opreme za prskanje).

I tek kada se sve to složi, onda zaštita može biti učinkovita.

bobostar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 31-07-17, 12:11   #5355
denisvalesic
Polako se zagrijava

Član foruma od: 24.05.2016
denisvalesic je na dobrom putu

zanima me dali prehranom preko lista možemo pomoći biljci u ovim ekstremnim vrućinama koje najavljuju jer nemam uvijete za zaljevanje a suši se ne nadzire kraj.
denisvalesic je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 31-07-17, 14:18   #5356
bobostar
Super Uvaženi Član

bobostar avatar

Član foruma od: 14.12.2009
bobostar će uskoro postati poznatbobostar će uskoro postati poznat

Prva linija obrane kod ovakve suše je primjena biostimulatora (na bazi aminokiselina ili na bazi morskih algi; alge su nešto skuplje). Kod usporedbe različitih biostimulatora važno je usporediti količinu slobodnih aminokiselina u biostimulatoru jer je to onaj "radni" dio koji radi protiv stresa (ne mjenjati sa pojmom ukupne aminokiseline, jer tu ima i vezanih, koje ne "rade").
Prosječna doza je 1-3 dcl/100 lit. vode ovisno o koncentraciji aminokiselina.

bobostar je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-08-17, 13:56   #5357
Vjeksa
Početnik

Član foruma od: 30.09.2015
Vjeksa je na dobrom putu

Pozdrav,
imam problema sa cca. 30% nasada posađenih u jesen.
Iako mnogi kažu da nije potrebno prskanje prvu godinu (osim protiv gusjenica ako se pojave) ja sam početkom proljeća prošao s bakrom (Neoram) i sve je bilo dobro do početka lipnja kad su počeli problemi. Od tada počinje bakterijoza i prskam ponovno s Neoramom + Dithane (maknozeb) +Bioplex. Kako je bila suša dao sam si truda pa je svaka sadnica dobila 20 l vode. Nakon dva tjedna nikakve promjene i idem sa Signumom (bez bakra zbog vrućine). Krajem srpnja idem sa Ridomilom + Plantafol 20 20 20. Trenutno stanje je da se par sadnica posušilo, a za ostatak ne znam što će biti.
Na slikama se vidi trenutno stanje, zanimljivo je da se na dvije skroz osušilo i otpalo lišće ali ima novih zelenih pupova.
Mislim da više nema smisla tretirati s bilo čime već čekati što će preživjeti do jeseni i ponovno saditi.
Problem je što ne znam uzrok ovoj pojavi i bojim se da će proširiti na ostale.....
Ima tko kakav savjet što činiti?
Attached Thumbnails
Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	20170801_190100.jpg
Pregledi:	140
Veličina:	100.3 kB
ID:	17979   Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	20170801_190238.jpg
Pregledi:	130
Veličina:	99.7 kB
ID:	17980   Klikni na sliku za veću verziju

Naziv:	20170801_190554.jpg
Pregledi:	124
Veličina:	101.5 kB
ID:	17981  
Vjeksa je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-08-17, 21:34   #5358
nenad
Regularni Član

Član foruma od: 22.06.2008
nenad će uskoro postati poznat

Pate ti sadnice ponajvise od nedostatka vode.
20 litara......kao da nisi zalivao.To bi bilo nesto kada bi toliko dobijale svaki drugi-treci dan, ovako.....
nenad je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-08-17, 12:06   #5359
Nonsense
Početnik

Član foruma od: 13.01.2017
Nonsense je na dobrom putu

hvala karla i bobostar na odgovoru

komšija denisvalesic u Rešetarima, a tvoj

Inače bio sam sad za vikend u nasadu (kako radim u ZG, pa otprilike idem svaki drugi vikend) i bome imao sam što vidjeti, ono nevrjeme tj. tuča fino ih je sredila pa sam pošrpicao fungicidom, aminokiselinama (aminovital) i sa Pro-Bac sredstvom.
Sad cu na godisnji uskoro pa se spremam dici cijelu ogradu.
Nonsense je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-08-17, 22:10   #5360
lesniktonda
Početnik

Član foruma od: 08.08.2017
lesniktonda je na dobrom putu

kako izlazite na kraj sa ovom susom kolko cesto navodnjavate ima li ozrgotina od sunca kod mene ima neznam dal je od sunca ili zbog nedostatka vode
lesniktonda je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
uzgoj puževa grunf Ostale grane poljoprivrede 52 28-04-16 17:07
Uzgoj krizantema za rez zdenko Ostale grane poljoprivrede 8 27-04-14 21:21
uzgoj hrena hodosencan Povrtlarstvo 41 02-02-13 16:26
Smilje - uzgoj Alisabel Ostale grane poljoprivrede 3 25-11-09 19:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 21:37.