Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 06-12-18, 07:19   #681
vizy
Regularni Član

Član foruma od: 01.06.2014
vizy će uskoro postati poznat
Početno Re: Kruške

Ono što sam čuo o oprašivanju krušaka je da bi se pčele navelo da dobro opraše kruške je da se različite sorte sade u istom redu, a ne u drugi red i sl. jer većinom lete oprašujući red po red; i druga preporuka je da se za vrijeme cvatnje pokosi sva trava što cvate (maslačak osobito) oko krušaka, kao i da se ukloni sve što cvate u isto vrijeme kako ne bi bilo konkurencija oprašivanju krušaka jer je gotovo sve slađe od krušaka. Veliki voćari osiguraju i dovoz mobilnog pčelinjaka u voćnjak.
No kako ja nemam puno krušaka - za obiteljske potrebe (i prijatelje) - možda će i kist biti u upotrebi tj. glumiti ću pčele kod Drušvenke ručno oprašujući kistom.

Posljednje uređivanje od vizy : 06-12-18 at 07:25
vizy je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 29-12-18, 09:20   #682
vizy
Regularni Član

Član foruma od: 01.06.2014
vizy će uskoro postati poznat

Kako je zima, imam vremena pročitati neke knjige. Tako sam posudio knjigu Gusti zasadi kruške i dunje iz 1985.g.
Zanimljivi su neki iskazi iz prakse tj. potvrđeni su slikama iz voćnjaka iz Sremske Mitrovice gdje je 1938. g. podignut zasad viljamovke i krasanke na dunji MA sa 6100 stabla po ha - uzgojni oblik njutajm i koji po navodima još uvijek postoji i te 1985.g.
Vjerojatno je razmak u redu oko 0,5m.
Zanimljivi citati:
Korjenov sustav kruške na dunji je utoliko plići ukoliko ima veći životni prostor na raspolaganju.
Dakle kad je razmak između krušaka na dunji 0,5m - dubina korjena je veća od sustava gdje je razmak kao npr. 2m između stabala kruške na dunji tj. stabla se prije izvale i više pate od suše ako se sadi na dunji sa većim razmakom.
Ukorjenjivanje stabla je dobro, te nije neophodna potpora. Slabo bujne sorte se nešto slabije ukorjenjavaju na podlozi MA, ali primjenom posrednika, npr. kaluđerke/pastorčice, ukorjenjivanje se značajno poboljšava.
Dunja MA je pogodna za gustu sadnju na boljim zemljištima.

Molim komentare, osobito onih koji poznaju taj voćnjak P. D. "Boško Palkovljević-Pinki".
vizy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-01-19, 18:03   #683
dugi68
Regularni Član

Član foruma od: 15.03.2014
dugi68 je na dobrom putu

Gospodo, zanima me tko ima sortu Klapov ljubimac kako bih se ogrebao za koju grančicu za kalemljenje.
dugi68 je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Šljiva ili kruška ? jellena Obrada tla i podizanje vo?njaka 11 28-03-15 22:46
Kruška Tepka Boris Jabu?asto vo?e 29 25-10-13 22:51
kruška daevu Ponuda 5 31-08-13 15:47
Prodajem kruške Tomislav Ponuda 0 24-08-13 22:51
Kruške Wilijamovke Tomislav Burza/Razmjena poljoprivrednih proizvoda i alata 1 29-08-12 21:38

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 23:39.