Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > EKO vrt i permakultura Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje
EKO vrt i permakultura Sve o ekološki prihvatljivom vrtlarenju, permakulturi, šumskim vrtovima ...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 05-02-17, 22:34   #11
Hele
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.01.2013
Hele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni draguljHele je nebrušeni dragulj
Početno Re: Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje

Nisu dozvoljeni hibridi, umjetna gnojiva, zaštitna sredstva... znači ne radi se samo o okolišu. Od zaštite je dozvoljen samo bakar ( 7kg/ha/god) a sve ostalo su ekstrakti bilja... Peletirana ekološka gnojiva su stajski gnojevi, ima i od biljnih ostataka, koji su dehidrirani i zagrijavani da se izgubi vlaga i unište korovi. Sva ta gnojiva se rade od gnoja iz eko uzgoja.
Hele je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 06-02-17, 09:40   #12
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Član foruma od: 30.10.2008
iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Citiraj:
Prvotno napisano od Hele Vidi poruku
@ tomislav: Bas nikakva. Zakonski, a to je jedino bitno, je isto eko, bio, organski... Recimo permakultura je nešto drugo. To što pričaš o ekološkoj proizvodnji nije točno. Što se tiče tvog organskog domaćeg gnoja isti kao tajav ne smiješ koristit ukoliko nemaš papire da je iz ekološkog stočarstva.

@ iwanho: teški metali
Citiraj:
Prvotno napisano od Miky123 Vidi poruku
Mineralna gnojiva imaju više štetnih efekata: neka smanjuju pH tla- tj. povecavaju kiselost, industrija proizvodnje je jako veliki zagađivač, a i tvari koje nisu hranjiva u gnojivu (recimo NPK 15-15-15 ima 55 % sastojaka koji nisu biljno hranjivo- tj. nosači i slično koji mogu negativno utjecati, zagaditi tlo)
Hvala.
Dakle situacija je slična kao i sa lijekovima. Ne može se ekonomski isplativo proizvesti koncentrirano gnojivo bez štetnih nosača.
iwanho je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 06-02-17, 10:12   #13
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Član foruma od: 30.08.2010
Tomislav523 je na dobrom putu

DA, nemoze se proizvest bez stetnih tvari...
Ali smatram da to ne treba biti problem za male,odnosno privatne uzgajivače...
Ja u svom vrtu nikako ne koristim umjetna gnojiva.

Gnojim sve sa prirodnim stajnakom od krava i ovaca, folijarno prihranjujem sa otopinom koprive(sve osim graha i luka)

Sve zaljevam sa kišnicom koja stoji u tanku od 1000 l,tako da do vremena zaljevanja dođe na temperaturu okoline pa biljka izbjegne temperaturni šok...

Naravno ovo sve je za osobne potrebe i bez cilja vizualnog dobrog izgleda...
Ocu ti reci da kod mog susjeda(vrt pokraj vrta) sve puno ljepše izgleda,kupusnjače puno ranije narastu i napreduju bolje, također veče paprike isl ...a on koristi svakakva umjetna gnojiva...
Ai u ovom slucaju meni je cilj da bude biolosko odnosno eklosoko ..ali posto se ne razumjem u ta dva pojma ja cu reci da bude zdravje ...da se razumjemo....
Uostalom kod malih uzgoja uporaba kemijskih pesticida i prehrane je za mene najveca glupost,jer zapravo onda takav isti proizvod kakav dobijes u vrtu mozes kuiti ili u trg centru ili na trznici i proci ces puno jeftinje ....

Citiraj:
Prvotno napisano od Hele Vidi poruku
Nisu dozvoljeni hibridi, umjetna gnojiva, zaštitna sredstva... znači ne radi se samo o okolišu. Od zaštite je dozvoljen samo bakar ( 7kg/ha/god) a sve ostalo su ekstrakti bilja... Peletirana ekološka gnojiva su stajski gnojevi, ima i od biljnih ostataka, koji su dehidrirani i zagrijavani da se izgubi vlaga i unište korovi. Sva ta gnojiva se rade od gnoja iz eko uzgoja.
Što misliš o gnojivu fertiplus(peletirano gnojivo)?
I o skupini folijarnih gnojiva fertina?
Nepročitano 06-02-17, 12:30   #14
Hele
Super Uvaženi Član

Sa čime hraniš krave i ovce?
Koliko vidim Fertina nisu ekološka gnojiva. Fertiplus je ekološko gnojivo ( opet koliko vidim nisu sva) i tu ti je bitna cijena tj. u usporedbi sa ostalima koliko dobiješ NPK, humusa, suhe tvari ili čega već trebaš.
Pakiranja su najčešće po 25kg pa si najlakše izračunaš na 100kg. Dakle Fertiplus je NPK 4,2:3:2,8. U sto kila imaš 4.2kg N, 3kg P i 2,8kg K. Jedno drugo gnojivo ima 4:4:4 i košta oko 70kn te ima 7-8% vlage, to gnojivo za 100kg košta 280kn, koliko je Fertiplus za 100kg ne znam. To ti je samo jedan primjer.
Vidim da je kolega @ bobostar opet aktivan pa neka se i on ubaci, najbolje će pojasnit iako sam ne trguje baš eko gnojivima.
Nepročitano 06-02-17, 14:48   #15
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

Ovce,samo sa travom, negnjojenom neprskanom,,,i u prirodi sto nađu...

Krave travom i kukuruzom, kukuruz pak u sebi ipak sadrži nešto kemije od herbicida...
Nepročitano 06-02-17, 15:40   #16
Hele
Super Uvaženi Član

Tako sam i pretpostavio, sumnjao sam na krave i kukuruz, danas više nitko ne okopava kukuruz ( znam samo 2 ljudi), svi špricaju herbicidima a uz to vjerojatno i siješ hibride.

Sad ovako malo raspravljamo ali ne mislim ništa u negativnom kontekstu. Svatko radi kako može i hoće.
Nepročitano 06-02-17, 17:25   #17
Tomislav523
Aktivni Član

Tomislav523 avatar

E ipak ne, ne sijem hibride sijem domaci cije je sjeme kod mene preživjelo do danas...
No nožalost svoj gonjoj opet ne mogu smatrati ekoloskim jer ima tu dozu ''zagađenja'', smatram da je jako tesko nesto uzgajati čisto ekološki...

Naravno ovo je samo rasprava ehhehe,
htio bih postici cisto ekoloski ali kazem jako tesko ide ...kod nas uopce ne postoji takav nacin da nekim putem ipak herbicid ne dode do gotovog proizvoda .... neki poznanici cak gnoje livade mineralnim gnojivima.
Nepročitano 06-02-17, 17:52   #18
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

iwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebeiwanho može biti ponosan na sebe

Mislim da nije moguće potpuno izbjeći sve vrste zagađenja. Čak držim da to nije ni poželjno. Ne kaže se uzalud: "svaki lijek je otrov i svaki otrov je lijek."
Male količine otrova djeluju poput cjepiva, organizam stvara imunitet.

Komercijalna proizvodnja nažalost nije moguća bez mineralnih gnojiva i raznih preparata za zaštitu. No za svoje potrebe se uvijek može proizvesti zdravije, a sigurno se može neke otrove eliminirati u potpunosti, a neke smanjiti na neku razumnu mjeru.
Neovisno kako tu proizvodnju nazvali: ekološka, organska ili nekim trećim nazivom.
Nepročitano 06-02-17, 22:06   #19
Hele
Super Uvaženi Član

@ Tomislav: Onda umjesto herbicida kultiviraj kukuruz, mislim da trebas 3 prohoda i imat ćeš eko gnoj,mlijeko i meso. Onda ti se isplati i prijavit eko proizvodnju. Najviše ljudi u eko stočarstvu ima ovce, najjednostavnije je, a dobiješ preko 300e/ha pašnjaka.
Nepročitano 07-02-17, 09:47   #20
iwanho
Super Uvaženi Član

iwanho avatar

Kad nisu velike površine, može se korov djelomično riješiti višekratnim kultiviranjem, ali nedostatak stajnjaka, jako teško.
Ne rade svi, na način kak sam opisal, zbog ekoloških potpora. Neki ulažu u svoje zdravlje više, a neki manje. Načini ulaganja su različiti.
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 02:11.