Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 02-10-08, 08:17   #1011
Smiljan
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 05.09.2007
Smiljan je na dobrom putu
Početno Re: uzgoj ljeske

Citiraj:
Prvotno napisano od pozna
...... cut.....
a vjerujem da zanima i ostale forumase.
Naravno ;) vjerovanje ti je apsolutno ispravno
Smiljan je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 02-10-08, 10:36   #1012
karla
Aktivni Član

karla avatar

Član foruma od: 20.09.2008
karla će uskoro postati poznatkarla će uskoro postati poznat

U Hrvatskoj se nitko ne bavi proizvodnjom opreme za obradu i berbu lješnjaka. Ima par majstora koji kemijaju u garažama, ali nešto profesionalno ja mislim da nema.
Čudno je da u Italiji ima sve za berbu, čišćenje, kalibraciju, sušenje ali za razbijanje ljuske i odvajanje od jezgre nema ništa npr. Facma. Kako je onda tamo rješen plasman od plantažera. Svi ga prodaju u ljusci, najvjerojatnije, znači proizvodnja na veliko i prodaja na veliko. Dali je tu bit toga da se od plantaže lješnjaka može živjeti. Koje su onda potrebne površine. Neki izvještaj sa putovanja od ove grupe što je putovala u rujnu u Italiju spominje se podatak od cca 20 ha površine ima ta obitelj koju su posjetili i samo od taga živi!?
Ako se mali proizvođači ovdje kod nas ne organiziraju, propast ćemo prije nego smo i krenuli. Svi koji su na početku i ne susreću se sa berbom (PLOD I KAKO GA DOBRO PLASIRATI) zaokupljeni su samo s obradom, mehanizacijom, navodnjavanjima i td. a bit svega je cilj kome prodati i po koliko?
Kad bi bila rješena prodaja onda bi svi mi kopali ručno cijeli dan ako treba bez pogovora.
karla je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-10-08, 10:49   #1013
Smiljan
Super Uvaženi Član

Cuo sam od nekih uzgajivaca da bjelovarski Koestlin ima svoju liniju za razbijanje ljesnjaka koju koriste u proizvodnji. Dali je to tocno?
Nepročitano 02-10-08, 11:23   #1014
lješnjaci
Gost

Početno Re: koje sve strojeve koristite za uzgoj ljeske

možete li mi reći gdje mogu kupiti stroj za sakupljanje lješnjaka i čiščenje od ovojnice?
zahvaljujem...
  Odgovori s citatom
Nepročitano 02-10-08, 12:49   #1015
Smiljan
Super Uvaženi Član

Početno Re: koje sve strojeve koristite za uzgoj ljeske

U Hrvatskoj, koliko ja znam, ih nitko ne prodaje. Neki su nabavljali polovne . U italiji imaju dva proizvodjaca
http://www.monchiero.com/english/galler ... ndex.html#
http://www.facma.it/home.asp?lang=eng

Bila je rasprava na temi Uzgoj lijeske, npr. ovdje viewtopic.php?f=29&t=88&p=27945&hilit=facma#p27945 c
Nepročitano 02-10-08, 12:59   #1016
Turopoljac
Regularni Član

Član foruma od: 28.08.2008
Turopoljac je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od karla
Ako se mali proizvođači ovdje kod nas ne organiziraju, propast ćemo prije nego smo i krenuli. Svi koji su na početku i ne susreću se sa berbom (PLOD I KAKO GA DOBRO PLASIRATI) zaokupljeni su samo s obradom, mehanizacijom, navodnjavanjima i td. a bit svega je cilj kome prodati i po koliko?
Kad bi bila rješena prodaja onda bi svi mi kopali ručno cijeli dan ako treba bez pogovora.
Karla slažem se s tobom. Inače Corylus je osnovan s otprilike takvom namjerom, međutim otkupna cijena lješnjaka im je u pravilu izuzetno niska, tako da do sada nisam radio s njima, a neki dan sam na svoju ponudu od njih dobio slijedeći odgovor:

"Trenutno količine od naših kooperanata zadovoljavaju naše potrebe u sljedećih nekoliko mjeseci, ali ako u kasnijem periodu bude bilo potrebe, možemo Vam se javiti te također dogovoriti cijenu. Pošaljite svoje podatke da Vas možemo kontaktirati u slučaju potrebe."

Eto, pa ko voli nek izvoli...
Turopoljac je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-10-08, 13:12   #1017
Smiljan
Super Uvaženi Član

Cekaju se turske isporuke
http://www.hurriyet.com.tr/english/finance/9783505.asp
Nepročitano 02-10-08, 16:54   #1018
dblaz
Regularni Član

Član foruma od: 14.12.2007
dblaz je na dobrom putu

Pozna !!! dosad nisam poduzeo nikakve radnje vezane uz navodnjavanje več prikupljam informacije tako da bi mi tvoja ponuda o pravljenju sheme super došla pa evo par osnovnih podataka:ukupna površina je 10,5ha dimenzija 240x430m a posađeno je 5000 tisuća sadnica u 48 redi.Još bi ti napomenio da namam mjesta napraviti naki vid bazena a htio bi to i izbječ ako je moguče,odnosno vidio sam takve bušene bunare i ide čista voda, naravno nakon nekog vremena kad se u bunaru napravi "bazen" tako mi barem kažu.Za kapaljke se bojim jer voda je puna salitre-kamenca tako da čaša nakon tjedan dana korištenja bude potpuno bijela pa ti procijeni sam.

Pozdrav i unaprijed hvala!!!!
dblaz je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 02-10-08, 19:44   #1019
dadada
Gost

pod broj jedan pozdrav svima pošto sam novi vamo

a sad naravno i pitanje sadio bih malo ljeske za razonodu ne u količinama koje vi sadite pa me zato zanima jel ko od vas ima podrasta ljeske za prodati za sadnju i zanima me istarski oko 200 kom. i 50 kom. rimskog te naravno i cijena a prednost imaju oni u blizini požege ;)

toliko za sada i nadam se pomoći
  Odgovori s citatom
Nepročitano 04-10-08, 14:38   #1020
nenad
Regularni Član

Član foruma od: 22.06.2008
nenad će uskoro postati poznat

Pozdrav
dblaz ,mislim da bi ti pravo resenje bilo upravo takvo da pumpu stavis na sredinu kako si i zamislio (mislim da bi svako drugo resenje bilo tesko izvodljivo).S tim sto bih ja jos dodatno isparcelisao sistem na cetiri jednaka dela, jer po meni nema sanse da ces moci terati 230 metara svih 10 hektara pogotovo ako ti kapljaci budu bili gusci.U pocetku mozes celu povrsinu koristiti kao dva dela sa manjim brojem kapljaca ali kasnije sa vecim brojem trebao bi navodnjavati kao cetiri dela.To se uradi jako prosto bilo stavljanjem velikih ventila na svaku particiju koje idu iz jedne celine ,bilo stavljanjem malih venticica na svaki lateral pa onda pustas koje hoces.Glavni vod (koji bi ukopao na pola metra dubine) bi po meni sekao redove tacno na sredini pod 90 stepeni i iz njega bi za svaki red izvukao lateral za levu i desnu stranu,tako da ti ne bi smetali pri obradi ili drugim poslovima.Usput bi jos bilo idealno da ti je zemljiste ravno jer svaki pad vuce malo problema ili trazi jacu pumpu.
Ne treba ti nikakav bazen vec plasticna cev sa 7,5 centimetra promerom koji na zadnjih 1,5-2 metra ima sito.Kapljaci su sami po sebi osmisljeni da se ne zacepljuju lako ali i tu ulogu igra cena i kvalitet.Peska svako ima ,nemoj da te to plasi ,dodatno mozes da stavis filter na deo koji ide pre pumpe , mada ga ja kod mene nisam nikada postavio iako ga imam.Kada ti se kapljac i zapusi samo ga malo odvrnes ,produvas i vratis i to ti je sve.
Znaci treba ti samo okiten crevo 50 mm precnika za glavni vod u duzini placa koji se ukopava, i okiteni kao latrerali i to ti je sva nauka.Ako ti treba mogu ti i nacrtati kako bi to izgledalo.
nenad je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
uzgoj puževa grunf Ostale grane poljoprivrede 52 28-04-16 17:07
Uzgoj krizantema za rez zdenko Ostale grane poljoprivrede 8 27-04-14 21:21
uzgoj hrena hodosencan Povrtlarstvo 41 02-02-13 16:26
Smilje - uzgoj Alisabel Ostale grane poljoprivrede 3 25-11-09 19:57

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 13:00.