Pogonska goriva i maziva Dizelska goriva, biodizel, motorna ulja, maziva itd...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 08-01-08, 21:36   #101
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno Re: Gorivo ti ljuto ...

@ratarko: dakle, ja sam htio usuti neki aditiv za prociscavanje goriva ili tako nesto... neka se smrzava ako bas hoce...

@VTZ: nije problem sto traktor nije slozen, vec sto traktor nije kraj mene, vec 15km daleko, tak da ga ne mogu svaki dan paliti... neki dan upalio i jedan i drugi i zagrijao ih... 549 sam provozao da mi ne pohrdjaju zupcanici u mjenjacu ;)

Problem kod mene je taj sto kad sam danas skinuo casicu, sta u njoj nije bilo, kao hladetina je izgledalo "gorivo" pa se ja cudim sto ne pali dobro i cudno radi... kakve sam lude srece ili je pumpa dobila ili se u boljem slucaju zablokirala brizgaljka, jer jedan cilindar odbija poslusnost... Tocnije, radi, ali kao da dobiva manje goriva... Cim otopli, skidanje visokotlacnih cijevi i propuhivanje kompresorom, skidanje filtera goriva i zamjena istog, pa cemo vidjeti sto onda kaze... ako i dalje bude "stekao" idu brizgaljke van na stol na prestelavanje pritiska, i u najgorem slucaju visokotlacna pumpa

A sto se VOLVo motora tice (kamionskih) oni su prelazili preko pola milijuna kilometara u svakakvim uvjetima bez ikakvih problema... ne postoji taj volvo kamionski motor koji nece okrenuti bar 600-700 000Km...

Taksist iz Nove Gradiske je bez diranja motora na mercedesu 123 okrenuo milju, i odvezao ga u njemacku u mercedes tvornicu i u zamjenu dobio novi mercedes ;)
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 08-01-08, 22:34   #102
VTZ
Gost

Joooj, kad malo čitam neke postove na ovome forumu, vidim da mnogi ljudi pojma nemaju, kao da su jučer rođeni..

Dizel goriva sadrže u sebi VOSAK ili PARAFIN, koji se prirodno nalazi u sirovoj nafti. Najviše ga je bilo u nekadašnjem D-2 (ljetnom dizelu), dok ga u D-1, i naročito plavom dizelu uopće nebi smjelo biti.

Na temperaturama iznad 0 i višim, on je u tekučem stanju, otopljen u nafti, i ne radi nikakve probleme. Budući da je sad potrajao period hladnijeg vremena, parafin se skrutio, izdvojio iz nafte i pao bliže dna tanka. Tamo ga je usisala pumpa, i začepio je čašicu i filter goriva. Ali dovoljno je samo zagrijati naftu, ili kada se zagrije vrijeme, parafin će se otopiti, i sve će opet raditi kao ranije.

A paljenje traktora, posebno dva puta na dan, ne znači apsolutno ništa. Ako vam ne treba, bolje je skinuti akumulator, i traktor ne dirati do proljeća!
  Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 22:36   #103
ROKI
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od VTZ
Joooj, kad malo čitam neke postove na ovome forumu, vidim da mnogi ljudi pojma nemaju, kao da su jučer rođeni..

Dizel goriva sadrže u sebi VOSAK ili PARAFIN, koji se prirodno nalazi u sirovoj nafti. Najviše ga je bilo u nekadašnjem D-2 (ljetnom dizelu), dok ga u D-1, i naročito plavom dizelu uopće nebi smjelo biti.

Na temperaturama iznad 0 i višim, on je u tekučem stanju, otopljen u nafti, i ne radi nikakve probleme. Budući da je sad potrajao period hladnijeg vremena, parafin se skrutio, izdvojio iz nafte i pao bliže dna tanka. Tamo ga je usisala pumpa, i začepio je čašicu i filter goriva. Ali dovoljno je samo zagrijati naftu, ili kada se zagrije vrijeme, parafin će se otopiti, i sve će opet raditi kao ranije.

A paljenje traktora, posebno dva puta na dan, ne znači apsolutno ništa. Ako vam ne treba, bolje je skinuti akumulator, i traktor ne dirati do proljeća!
Tako je. A moj rus sve guta i nestaje na zimi. ;)
  Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 22:41   #104
zjockoo
Super Uvaženi Član

zjockoo avatar

Član foruma od: 15.03.2007
zjockoo je nebrušeni draguljzjockoo je nebrušeni draguljzjockoo je nebrušeni dragulj

Čitam malo i odmah mi je sve jasno... Prošle zime sam vidio koliko kvalitetno gorivo dobivamo od ovih naših trgovaca...četvrtina čašice u Zetoru bila je led; dakle voda, osjećalo se i malo na snazi. Siguran sam da miješaju vodu ili nešto u naftu, do granice tolerancije, samo da bi imali veću zaradu, osobito sad kad cijene goriva stalno rastu.
Mislim da od toga i imate probleme sa paljenjem i filterima i sl...

Istina Roki, jedino Rus sve guta i pičiiiiiii... :mrgreen:
zjockoo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 22:47   #105
bogec
Super Uvaženi Član

bogec avatar

Član foruma od: 16.11.2007
bogec je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od VTZ

znači jer ja koristim zetor svaki dan , a on nema ni grijača ni ništ, možem mu ja stvit novi akumulator svaki dan ak hoču kad se on ohladi i ko šta kažeš parafin se stegne onda nema paljenja, ovak ak ga palim gorivo se zgrije sve cirkulira i ujutro kreše bez brige jer se nije sve jako stegnilo, to nema veze s akumulatorom.u praksi isprobano i dokazano :!:
ak ideš zbrajat imaš jako malo dana da se sve smrzava tak da neče upalit, drugo je sve ok i svima krešu bez problema
Nepročitano 08-01-08, 22:49   #106
VTZ
Gost

zjockoo, čašica upravo i služi za to da se u njoj nakuplja voda, koja se tamo separira od nafte... U svakoj čašici na dizelašu naći ćete vodu, barem malo!

Ne smijete zaboraviti da je nafta također neka vrsta ulja (extra lako ulje), i kao takva ona je higoskopična, tj. navlači na sebe vlagu iz zraka.

Što se tiče aditiva protiv "smrzavanja", nije istina da ne postoje! Postoje, i jako dobro djeluju do nekakvih -15 -20 C. Možete se voziti i na najgore lož ulje, parafin se neće smrznut ukoliko ste stavili aditiv prema uputstvu proizvođaća.

Pošto ruski traktori moraju raditi i na puno nižim temperaturama, čitao sam uputstvo kako pripremiti gorivo i ulje za ektremno niske temperature. Nafta se mješa sa kerozinom, motorno ulje sa običnim benzinom, i Rus radi i u Sibiru! :roll:
  Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 22:51   #107
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat

@Vtz: ovo u mom gorivu definitivno nije bio niti vosak, niti parafin, jer mi se ista stvar ove jeseni dogodila na 539... samo nije bilo samo u casici, nego skoro cijeli rezervoar toga govneta...

A sto se aditiva tice, nitko nije napisao da ne postoje, nego je ratarko rekao da je probao i da nema neke koristi od toga... mozda nije stavio dovoljno, ili nije bila kvaliteta...

Sve u svemu, gorivo je lose i ja tu ne mogu nista...

Ovih dana kad sam isao na selo malo upaliti i provozati traktore (da mjenjac ne pohrdja, jel ;) 8) ) najprije sam gorivo u rezervoaru pogledao, i bilo je u vrlo, vrlo tekucem stanju, jer je temperatura u ovom kraju bila izmedju +5° i +10°...
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 22:54   #108
VTZ
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od bogec
Citiraj:
Prvotno napisano od VTZ
znači jer ja koristim zetor svaki dan , a on nema ni grijača ni ništ, možem mu ja stvit novi akumulator svaki dan ak hoču kad se on ohladi i ko šta kažeš parafin se stegne onda nema paljenja, ovak ak ga palim gorivo se zgrije sve cirkulira i ujutro kreše bez brige jer se nije sve jako stegnilo, to nema veze s akumulatorom.u praksi isprobano i dokazano :!:
ak ideš zbrajat imaš jako malo dana da se sve smrzava tak da neče upalit, drugo je sve ok i svima krešu bez problema
Ovo s mješanjem nafte prolazi samo kad nije previše hladno! Kad bi jednu noć zahladilo na -15 C, ujutro bi se filter zapunio voskom za 5 minuta! Puno bolje rješenje je nabaviti aditiv za naftu, promješati ga u rezervoaru, i ostaviti traktor da radi par minuta, da usisa pripremljenu naftu.

Problem je u tome što su posljednje zime bile blage, i ljudi su već zaboravili kako se nafta priprema za zimu!
  Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 23:00   #109
ROKI
Gost

Nekad sam znao stavljati petroleja u IMT-533 kad su bile velike zime, a sad nekad stavim benzina. No kako su ove zime tople nema potrebe za benzinom. Jedna zanimljivost. Prije božićA sam orao sa IMT -533 i točio ložu jer za njega nemam knižicu za plavi dizel (da sad neobjašnjavam zašto nemam) i po cijele dane sam orao i nije mi uopće stezalo gorivo.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 08-01-08, 23:05   #110
VTZ
Gost

Bobo, teško mi je komentirati nešto što nisam vidio!

Jedna zima potkraj 90-tih bila je izrazito oštra i hladna, često je bilo ispod -20 C. Meni je u rezevoaru od jeseni ostalo nafte D-2 ili lož-ulje (bit će prije da je bilo ovo drugo)... Nisam planirao paliti traktor, a onda je jedan frend zaglavio u snjegu, i molio me da ga dođem izvuči. Vozio sam se par kilometara, a onda se parafin nabrao i VTZ je ipak stao :roll: Tako da je morao doći još jedan traktor, i izvlačiti obojicu.

Vic je u tome da sam doma u garaži imao aditiv za naftu, ali nisam ga natočio prije zime, jer nisam ni planirao zimsku vožnju.
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Yanmar - ulje i gorivo slavio Yanmar 23 06-11-16 22:22
Staro gorivo Koko Pogonska goriva i maziva 20 07-03-11 10:05

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 02:02.