Pogonska goriva i maziva Dizelska goriva, biodizel, motorna ulja, maziva itd...

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 09-03-07, 18:10   #1
Ratarko
Gost

Početno Gorivo ti ljuto ...

Bili smo malo prièali o potrošnji goriva u trktorima pa mi je palo na pamet da pošaljem svojih par slika o tome kako ja toèim i skladištim gorivo i ulje .

Evo slika toèenja goriva u Torpedo , nemam automatski pištolj nego obiènu vodovod slavinu , stvar radi dobro .

Evo ovdje se vidi pumpa za dizel , to je ruska pumpa Kama , jako stara , 25 godina sigurno ima , koja je stavljena pri dnu rezervoara od 4800 litara , radi na 220 V , pouzdana , brzina protoka je 50 l u minuti.

Na ovoj slici se vidi protoèni sat koji mjeri toèno svaku potrošenu litru , zlata mi vrijedi to èudo a isto tako se vidi dodatni rezervoar koji ima kapacitet od 2000 litara a držim ga gore na ovome prvom od 4800 l.

Tu se još vide i neki datumi koje otac švrlja po rezervoaru da bar donekle znamo kada je bila zadnja naruðba goriva i koliko još imamo do iduæe. U pravilu uvijek naruèimo 6000 litara tako da samo sigurani da æe to stati bez problema .
U sezoni mi 6000 litara ne izdrži više od mjesec i pol dana , prošle godine je izdržalo ali samo iz razloga jel nisam radio uslužnog vaðenja šeæerne repe gotovo ništa a i kukuruza je bilo strašno malo za kombajnjranje.

Å*to se tièe ulja to radim sve ruèno ovakvim pumpama kao na slici , ide oko 0.3 litre po jednom pritisku ruèice , te pumpe su jeftine za kupiti tako da ih imam tri komada na razlièitim baèvama ulja koje koristim .

I sada jedno pitanjce , kako vi toèite gorivo , da li idete na benzinsku pumpu pa tamo toèite ili iz buradi ( tako sam ja jako dugo radio ) ili imate neki drugi sistem ?
  Odgovori s citatom

Nepročitano 09-03-07, 19:10   #2
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Član foruma od: 21.02.2007
Bobo će uskoro postati poznatBobo će uskoro postati poznat
Početno

E, ne mogu vjerovat kako se nisam sjetio ove teme...

Uglavnom, ja imam oko 6-7 buradi od 60 litara, i natrpam u auto-prikolicu 5-6 (kako financije dozvoljavaju) i odem na inu po gorivo.

Tocenje iz takvih buradi je OK, ali mi je dopizdilo kad moram svaki dan tocit po pun rezervoar, pa iz bureta pretaci u kanister, pa iz kanistera u traktor... pa si misli...

Htio sam jedno vrijeme uzet bacvu od 200 litara sa nekom (bilo kakvom) pumpom i da mogu ko covjek stavit crijevo u rezervoar i gotovo...

Ratarko, koliko kosta ovakva pumpa s kojom pumpas ulje, jer bi meni nesto slicno bilo idealno za gorivo ;)

Uglavnom, susjed mi je cak nasao i neku bacvu koja je bas za gorivo bila i koja ima na sebi ugradjenu neku pumpu, i kaze da je to nesto robusno (nije kao bacva za ulje, pa da ju mozes rukom udubiti). Receno mi je da i bacvu i oumpu dobijem za 200-tinjak Kn... Ja se sve nesto dvoumim.
Bobo je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-03-07, 19:16   #3
Ratarko
Gost

Početno

Bobo , mislim da je ova ruèna pumpa oko 200 kn ali nju ti ne bih preporuèio za gorivo ( nemam neki razlog ali jednostavno ne bi preporuèio ) dok je za ulje ok .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 09-03-07, 19:22   #4
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

Daj mi onda preporuci nesto za tocenje goriva...

Ljudi su mi govorili da stavim ventil za zrak na manji cep na bacvi, a da na drugu stranu nabijem crijevo i zabrtvim. Kad kompresor rukne pritisak u bacvu, gorivo ide kroz crijevo u rezervoar. Ovaj princip mi se nije cinio los, ali ipak bi mi neka pumpa bila draza...

U Pozeskoj Poljani je bio automatski pistolj koji se uvrtao u bacvu od 200l i kostao je nekih 500-tinjak kn. ( u kompletu je i dolazila neka jadna pumpica. Sve u svemu ne odise kvalitetom.

Jedan kolega ima sve svoje gorivo po kanisterima od 20l i kad treba tociti samo ruka kanister po kanister, dok drugi ima rezervoar kao za centralno grijanje koji stoji na "balkonu" i slobodnim padom mu gorivo ide u rezervoar.
Nepročitano 09-03-07, 19:26   #5
Ratarko
Gost

Početno

Nemam neki prijedlog , sve mi se èini preskupo ...
Evo i ja bi htio zamjeniti svoju postojeèu instalaciju za pumpanje ali mi je trenutno puno dati i 1500 kn koliko košta sve novo jel ovo mi radi .
  Odgovori s citatom
Nepročitano 09-03-07, 19:30   #6
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

Eto, napravi ko i ovaj lik i samo rezervoare postavi na neko vislje mijesto i toci do mile volje... ja sad bas sve nesto razisljam da napravim neki sistem da i ja dizem bure u visinu haube i da i ja tocim pretakanjem samo...
Nepročitano 09-03-07, 19:49   #7
Ratarko
Gost

Početno

Kod mene iz ovoga gornjeg rezervoara isto gorivo samo teèe iako ide kroz pumpu i brojilo .

Evo ti jedan mobilni sistem kojega sam si složio po nekoj svojoj viziji prije par godina .
Radi se o plastiènom rezervoaru od 500 litara sa 12 V pumpom .

Rezervoar je isti kao i oni od 1000 litara ( njih se može više vidjeti naokolo ) ima podnožje plastièno i viljuškar ga diže bez problema u autoprikolicu koja ima nosivost od nekih 600 kg tako da se sve fino složilo. Na Ladi Nivi na zadnjem ( ali i na prednjem ) braniku sam si izvukao 12 V napajanje sa posebnom tri-pol spojkom koju imam na toj pumpi za gorivo ali i na èekrku ( sajli za izvlaèenje ) koji mi je uvijek u gepeku.
Pumpa isto daje 50 litara u minuti a pištolj je mehanièki.
Sve je jako malo i mobilno , pumpa u stvari sada visi zakaèena za lim od rezervoara i radi u svim položajima pa i tome.
Stvar se pokazala kao jako dobra kada sa kombajnom ili vadilicom idem dalje od sela i kada se ne vraèam kuæi po nekoliko dana jel Lada Niva mi taj sistem dovuèe praktièno na svaku njivu .

Odgovori s citatom
Nepročitano 09-03-07, 20:36   #8
zvona
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 17.12.2006
zvona je na dobrom putu
Početno

Kako kada ali uglavnom sada pošto su benzinske blizu odem tamo a prije rezerval od 3000l napumpaš zrak pomoèu kompresora traktora pištolj u rezervar i sipaj

Ej da mogo vrjeme vratit ja,bila bi mi danas suđena
letjeli bi među zvjezdama,eh da mogu vrijeme vratit ja
zvona je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 09-03-07, 21:29   #9
mario
Admin

mario avatar

Član foruma od: 28.07.2006
mario je na dobrom putu
Početno

Mi vozimo sa auto prikolicom u baèvama od 200l, ili idemo samo sa karnisterima oko 7 komada po 27 litara!
Imam isto pumpu za gorivo, mislim da je protok 25 /min!
Nekad toèimo na benzinskoj, udaljena je 2 km od mene!
Nepročitano 09-03-07, 21:40   #10
Bobo
Super Uvaženi Član

Bobo avatar

Početno

E, to ja trazim Ratarko!

Takav "kanister" od 500litara sam gledao da si kupim i da u njemu vozim gorivo kao covjek. Debela je to plastika i jos pojacana sipkama skroz okolo. Ispod ima paletu, pa se moze i viljuskarom prenosit...

Brat ce uskoro trebat traktorski viljuskar pravit, pa cu ja iskesirat ovakvo bure i miran sam za vijeke vjekova...
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Yanmar - ulje i gorivo slavio Yanmar 23 06-11-16 21:22
Staro gorivo Koko Pogonska goriva i maziva 20 07-03-11 09:05

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 21:26.