Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 09-04-08, 17:13   #21
Mister No
Aktivni Član

Član foruma od: 26.05.2007
Mister No je na dobrom putu
Početno Re: KOZARSTVO

Pozdrav!
Mene zanima nesto vise o kozjem mlijeku...pa ako netko ima informacija ili neki link molim vas da ostavi.
Kolika je masnoca mlijeka kod koza?Koliko je potrebno minimalno isporucivati mlijeka dnevno da bi vindija (ili druga mljekara) otkupljivala mlijeko?Koliko je otkupna cijena-neki prosjek?Netko je vec postao na temu o ovcarstvu neke brojke ali je naveo da nije siguran u ispravnost te informacije... zanima me iz prve ruke iskustva,pa tek cu onda kontaktirati mljekare..
I na kraju me zanimaju same cijene koza...prvenstveno mlijecnih...preko cijele godine...kada je najbolje kupiti koze?
Hvala.
Mister No je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 09-04-08, 20:41   #22
brundalo
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od Mister No
Pozdrav!
Mene zanima nesto vise o kozjem mlijeku...pa ako netko ima informacija ili neki link molim vas da ostavi.
Kolika je masnoca mlijeka kod koza?Koliko je potrebno minimalno isporucivati mlijeka dnevno da bi vindija (ili druga mljekara) otkupljivala mlijeko?Koliko je otkupna cijena-neki prosjek?Netko je vec postao na temu o ovcarstvu neke brojke ali je naveo da nije siguran u ispravnost te informacije... zanima me iz prve ruke iskustva,pa tek cu onda kontaktirati mljekare..
I na kraju me zanimaju same cijene koza...prvenstveno mlijecnih...preko cijele godine...kada je najbolje kupiti koze?
Hvala.
Ajmo redom.
Posto se u literaturi nailazi na razlicite podatke o masnoci ja ci ti ovdi dat samo okvirne podatke.
Masnoca iznosi izmedju 3-4.5 u ekstremnim slucajevima. Ovisi o ishrani. Za to bi ti bilo najbolje kontaktirati Agronomski fakultet u Zagrebu, Zavod za mljekarstvo. dr. Samir Kalit. Sto se tice Vindije najbolje bi bilo da nazoves njih i pitas.Naime ja san u dalmaciji a vindija mi je malo daleko. kako je mljekara u ZD ugasena ja cu sam radit sir.
Sto se tice cijene koza moja preporuka da nabavis jednogodisnje ili nesto mladje blago, ono koje se jos nije jarilo. I to iskljucivo iz maticnog uzgoja sa svim podacima. U tim podacima su ti sadrzani i podaci o mlijecnosti roditelja odnosno majke bake i svih zenki po ocu. Iz takvog uzgoja nabavi i muzjaka. Ako uzimas starije koze to moze bit dvosjekli mac.
Pazi covik ti moze dat najbolje blago ali ti ne prodaje jasle. Takvo blago zahtijeva njegu i paznju i puno papati. To je mozda nedostatak kad se uzima rasplodna jarad ali se isplati. Naime ulaze se par miseci bez vidit rezultat. Sto se tice cijena ovise ti. Ja sam lani platija jarca od 3 mjeseca starosti 1500 kn, zenke su nesto jeftinije izmedju 800 i 1200.
Obrati se udruzi RUKA Medjimurske zupanije. Tamo su ti glavni Jelena i Stjepan Vurajic. Da bi dobio status maticnog uzgajivaca i ostvarija pravo na poticaj stado mora bit iz maticnog uzgoja a ne sa pazara. RUKA ti je udruga kozara i ovcara medjimurske zupanije. Takodjer moras imat minimalno 20 grla za poticaj. Nega pocnes dobivat prvim jarenjem.
Ako uzmes ovogodisnju jarad u 6 mjesecu imat ces podmladak vec u 2 ili 3 dogodine.
Imas 2 vrste mlijecnih koza u nas koje su najzastupljenije Alpina i sanska ovisi o tebi koju ces vrsu.
Imas i pretplatu na ovcarsko kozarski list. Lipa stvar i za ovcare i za kozare. 150 kn godisnje
Pozdrav :D
  Odgovori s citatom
Nepročitano 10-04-08, 00:09   #23
Mister No
Aktivni Član

Član foruma od: 26.05.2007
Mister No je na dobrom putu

To ja zovem detaljnim odgovorom :D
Potpuno dovoljno informacija za pocetak istrazivanja...brojka od 20 koza za poticaj mi je zaista privlacna...iako poticaj(koliko sada trenutno iznosi?) nije dio koji je presudan u proizvodnji svakome uvijek dobro dode neka kn...
kada se pogleda to bi bila briga kao za otprilike 4-5 krava...samo sto je prehrana puno raznovrsnija zar ne?Nisam znao da mora biti iz vec "provjerenog" maticnog stada...
Htio sam te jos nesto pitati...da li je danas u HR isplativije drzati mlijecne koze ili koze za meso(nesto sam citao da se burska vrsta koze ne treba musti) i da su one iskljucivo namijenjene za proizvodnju mesa...
Molim te ,posto imas iskustva sa sirom, da mi napises ukratko koliko lit.mlijeka ide za kg sira.Koliko je taj sir cijenjen u usporedbi sa kravljim?Uh...puno pitanja 8)
Mister No je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 10-04-08, 10:48   #24
brundalo
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od Mister No
To ja zovem detaljnim odgovorom :D
Potpuno dovoljno informacija za pocetak istrazivanja...brojka od 20 koza za poticaj mi je zaista privlacna...iako poticaj(koliko sada trenutno iznosi?) nije dio koji je presudan u proizvodnji svakome uvijek dobro dode neka kn...
kada se pogleda to bi bila briga kao za otprilike 4-5 krava...samo sto je prehrana puno raznovrsnija zar ne?Nisam znao da mora biti iz vec "provjerenog" maticnog stada...
Htio sam te jos nesto pitati...da li je danas u HR isplativije drzati mlijecne koze ili koze za meso(nesto sam citao da se burska vrsta koze ne treba musti) i da su one iskljucivo namijenjene za proizvodnju mesa...
Molim te ,posto imas iskustva sa sirom, da mi napises ukratko koliko lit.mlijeka ide za kg sira.Koliko je taj sir cijenjen u usporedbi sa kravljim?Uh...puno pitanja 8)
Sto se tice drzanja mozes i jedno i drugo. Ako uzmes za meso burske onda ti je jarenje 2x u 13 miseci. Znaci imas dva podmalatka godisnje(daju vise trojaka nego jedinaca). Ali s druge strane mliko je privlacnije radi sira na opg. Ja cu sad pocet radit kozji sir i cijena ce mu bit oko 150 kn za kilo suhoga. Za mljekaru su malo veca ulaganja ali se sa povoljnim kreditom vrlo brzo isplate. Koza za mliko ti se ojari i nakon 35-45 dana jare mices (koljes, odvajas za priplod. za tov itd itd) i kozu nastavljas musti. Muze se sve do 45 dana do novog jarenja. Znaci oko 10 miseci.Ako ti je prosjek po kozi 1000 lit to ti je 100 kg sira po 150 kn racunaj sam. Je da je veca zajebancija oko sira i ishrane ali pola od toga ti ostane cisto. E zarad ove mljecnosti se koze uzimaju iz maticnog stada. Jos nesto jarad od prvojarki se sva kolje i ne ostavlja se za priplod.Zarad popisa maticnih uzgajivaca obrati se hrvatskom stocarskom centru u Zg, voditelj sluzbe za ovce i koze je Zdravko Barac ali on je zaduzen za cijelu Hr i jos zivi u ZD. Oni imaju tamo na terenu na koga ce te uputit.
Sto se tice poticaja ja ti zivim na otok u i na podrucju od posebne drzavne skrbi tako da je nama poticaj veci nego negdi drugdi. I za to ti je zaduzen HSC. :D :D :D
Sir je jako cijenjen ali ga dosta ljudi ne voli radi spec mirisa. Njega il volis il ne sredine nema
  Odgovori s citatom
Nepročitano 10-04-08, 23:28   #25
tine
Uvaženi Član

tine avatar

Član foruma od: 10.12.2006
tine će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od brundalo
Jos nesto jarad od prvojarki se sva kolje i ne ostavlja se za priplod.
Odakle ti to?
tine je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-04-08, 00:08   #26
brundalo
Gost

@ Tine
Iz iskustva. Mlado blago jos nije dovoljno fizicki razvijeno da bi davalo dobru jarad/janjad. Mi u Dalmaciji kazemo da je dite napravilo dite. I viruj mi ovo je iz vlastitog iskustva. Najbolje potomstvo se postize izmedju 2-7 jarenja/janjenja.
Ako imas blago valjda znas o cemu govorim. Pitaj iskusne ljude svi ce ti rec isto. Pozdrav dezeli :D
  Odgovori s citatom
Nepročitano 11-04-08, 00:49   #27
Čugi
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od brundalo
@ Tine
Iz iskustva. Mlado blago jos nije dovoljno fizicki razvijeno da bi davalo dobru jarad/janjad. Mi u Dalmaciji kazemo da je dite napravilo dite.
Zato ja mlade puštam u parenje tek sledeću godinu, i sve je ok, jako, zdravo i krupno potomstvo, kao što se i vidi na slici- 7 ovogodišnjih! :D

Odgovori s citatom
Nepročitano 12-04-08, 00:22   #28
roby
Gost

Baš su slatki jarići,ja imam 3 koze i 6jarića. :D
  Odgovori s citatom
Nepročitano 08-06-08, 14:19   #29
kocol
Gost

gdje mogu naći Bursku kozu
  Odgovori s citatom
Nepročitano 13-06-08, 18:30   #30
Vujo
Gost

pogledaj u plavom oglasniku!!! :D
  Odgovori s citatom
Odgovori

Oznake
jarenje, koze, zibba

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 07:08.