Mehanička radionica Ideje, popravci, izumi, servisi...vezano za poljoprivrednu mehanizaciju.

Odgovori

Alati teme Način prikaza
Nepročitano 29-07-11, 18:26   #1
hrvoje999
Uvaženi Član

hrvoje999 avatar

Član foruma od: 20.12.2009
hrvoje999 je na dobrom putu
Početno Hidromotori

Evo ovak,dela se o orbitalnim hidromotorima Sauer Danfoss OMT 160 i TMT 250.Prvi ima 160 cm3,drugi 250 cm3 po okretu kak je i vidljivo.Kaj mene muči je sljedeće.Radni pritisak im je jednom i drugom do 250 bara.160 je sa jednim vijencem,a 250 sa dva orbitalna vijenca.Hidromotor je reduciran reduktorom u omjeru 1:4 i kad obavlja rotaciju kod normalnog opterećenja na manometru je pritisak između 40 i 50 bara.Budući da je hidromotor na bušaćoj garnituri,laički rečeno kad svrdlo počne zaglavljivati,odnosno kad se pojavi opterećenje koje bi hidromotor trebal svladati pritisak se povećava paralelno sa opterećenjem i kad dojde do točke kad svrdlo stane,tj.nema rotacije,manometar pokazuje 120 bara i više ni makac.Pumpa koja pogoni OMT 160 je klipna pumpa 350 bara i 120 l/min max,a v sistemu su i prigušnice vjerojatno.E,sad,takav slučaj se pojavljuje i kod TMT 250.Dal je to normalno tak ili nije,neznam,al čemu onda radni pritisak 250 bara kad on dela na 40,a na 120 nema snage više,a ni momenta da okrene svrdlo.Jel te prigušnice igraju kakvu ulogu?Jel se more kak složiti da ti hidromotori delaju na 120 bara ili 180 konstantno?Znači da se napravi neki jednostavni sistem tipa PUMPA-RAZVODNIK-HIDRMOTOR i da onda imam radni pritisak od 120 bara na kojima razvija veći okretni moment ili kaj drugo.Ak je to tak tvornički onda je po meni katastrofa,jer ak proizvođač navede da more dati max.snagu od 30 kW i moment od 800 Nm na 250 bara,zakaj onda staje na 120 bara?
hrvoje999 je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 29-07-11, 19:18   #2
puknuti
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 13.05.2008
puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od hrvoje999 Vidi poruku
Evo ovak,dela se o orbitalnim hidromotorima Sauer Danfoss OMT 160 i TMT 250.Prvi ima 160 cm3,drugi 250 cm3 po okretu kak je i vidljivo.Kaj mene muči je sljedeće.Radni pritisak im je jednom i drugom do 250 bara.160 je sa jednim vijencem,a 250 sa dva orbitalna vijenca.Hidromotor je reduciran reduktorom u omjeru 1:4 i kad obavlja rotaciju kod normalnog opterećenja na manometru je pritisak između 40 i 50 bara.Budući da je hidromotor na bušaćoj garnituri,laički rečeno kad svrdlo počne zaglavljivati,odnosno kad se pojavi opterećenje koje bi hidromotor trebal svladati pritisak se povećava paralelno sa opterećenjem i kad dojde do točke kad svrdlo stane,tj.nema rotacije,manometar pokazuje 120 bara i više ni makac.Pumpa koja pogoni OMT 160 je klipna pumpa 350 bara i 120 l/min max,a v sistemu su i prigušnice vjerojatno.E,sad,takav slučaj se pojavljuje i kod TMT 250.Dal je to normalno tak ili nije,neznam,al čemu onda radni pritisak 250 bara kad on dela na 40,a na 120 nema snage više,a ni momenta da okrene svrdlo.Jel te prigušnice igraju kakvu ulogu?Jel se more kak složiti da ti hidromotori delaju na 120 bara ili 180 konstantno?Znači da se napravi neki jednostavni sistem tipa PUMPA-RAZVODNIK-HIDRMOTOR i da onda imam radni pritisak od 120 bara na kojima razvija veći okretni moment ili kaj drugo.Ak je to tak tvornički onda je po meni katastrofa,jer ak proizvođač navede da more dati max.snagu od 30 kW i moment od 800 Nm na 250 bara,zakaj onda staje na 120 bara?
Vrlo jednostavno , motor ti je neispravan tj. poderan i preko njega gubi pritisak.

A druga stvar , kaj te tera po glavi da bi htio da radi na 120 bara ako na svrdlu ima otpora kojeg svlada na 40 bara ?
Jesi siguran da nije sigurnosni podešen na 120 bara?
puknuti je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-07-11, 21:49   #3
hrvoje999
Uvaženi Član

hrvoje999 avatar

Početno

Puknuti,nebi rekel,jer se to događalo na tvorničkom stroju,nikakva samoizrada il tak slično.Potom sam ja ovog večeg(250)složil na svoj stroj i isto je tak.A i jedan OMT 250 se isto tak ponašal na stroju koji je direkt došel iz Atlas Copca.A htel bi da dela na 120 jer razvija veću snagu i moment kaj mi je potrebno,jer džaba meni motor kaj teoretski daje snagu od 30 kW kad je to neiskoristvo,znaš?
Nepročitano 29-07-11, 22:08   #4
puknuti
Super Uvaženi Član

puknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacijepuknuti ima reputaciju iznad reputacije
Početno

Citiraj:
Puknuti,nebi rekel,jer se to događalo na tvorničkom stroju,nikakva samoizrada il tak slično.Potom sam ja ovog večeg(250)složil na svoj stroj i isto je tak.A i jedan OMT 250 se isto tak ponašal na stroju koji je direkt došel iz Atlas Copca.A htel bi da dela na 120 jer razvija veću snagu i moment kaj mi je potrebno,jer džaba meni motor kaj teoretski daje snagu od 30 kW kad je to neiskoristvo,znaš?
Kaj briješ ? Pa dođe na 120 kad se poveča otppor na svrdlu -
Valjda ti je jasno da motor radi na razlici pritiska .
E sad prigušnice normalno da mogu raditi probleme ako se netko igrao s njima ...Kad bi bila šema bilo bi lakše dokučiti problem .
Nepročitano 29-07-11, 22:22   #5
jeffy
Super Uvaženi Član

jeffy avatar

Član foruma od: 07.09.2010
jeffy će uskoro postati poznat
Početno

Ak sam dobro shvatil 120 bar je pritisak u sistemu kad svrdlo npr "zacvika", jel?
jeffy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 29-07-11, 22:33   #6
hrvoje999
Uvaženi Član

hrvoje999 avatar

Početno

Jasno mi je za razliku pritiska,al on krepava kad dojde na 120.Znači na tom pritisku bi on trebal razviti veću snagu da svlada taj otpor,a ak nebre ni onda opet poveća pritisak i tak bi trebal nabiti do 250 bara.Vjerojatno je prigušnica bila smanjena jer je na 150 bara izbacival sigurnosni.Recimo videl sam da elektromotor od 1,5 kW prek reduktora vrti bez problema,a hidromotor staje.Neznam,možda naklapam bzvz,al gle,ovaj veliki 250 TMT je strgal osovinu fi 35 koja je na njemu jer je bil na stroju za razminiravanje(taj koji je sad pri meni).Već sam mislil da je i razvodnik i mala creva,al nije.Neznam zakaj negde razvije takvu snagu da strga osovinu,a kod mene je imal i pumpu dobru i razvodnik i creva i onda nikud nikam,malo jače zapne i stane.A velim da bi elektromotor to uspel okretati.Ovak,ja imam pumpu od 19 cm3 zupčastu i ja bi nju del na 2500 okretaja i teoretski bi ona pogonila i hidromotor i jedan cilindar.Daj mi objasni dal bi to klapalo tak kak sam ja zamislil.Znači imaš pumpu od 19 kubika,hidromotor od 250 kubika koji na 40 l/min protoka ulja vrti 160 okretaja.Creva su unutarnjeg promjera za hidromotor 12 mm.
Nepročitano 29-07-11, 23:03   #7
puknuti
Super Uvaženi Član

Početno

Citiraj:
.Ovak,ja imam pumpu od 19 cm3 zupčastu i ja bi nju del na 2500 okretaja i teoretski bi ona pogonila i hidromotor i jedan cilindar.Daj mi objasni dal bi to klapalo tak kak sam ja zamislil.Znači imaš pumpu od 19 kubika,hidromotor od 250 kubika koji na 40 l/min protoka ulja vrti 160 okretaja.Creva su unutarnjeg promjera za hidromotor 12 mm.
bi /valjda) znaš i sam iz iskustva da uvjek negde skupi otpora da te poslje jebe .
Nikad ne šparaj na promjeru crijeva i razvodniku , naročito od motora do kante , spoji ga mimo razvodnika ako nemaš potreba okretat kontra ..a matematiku zaboravi ..ili dodaj 30-40% :mrgreen:.
Pogledaj powera kako ga je jebala matematika .. jednostavno kojeficjenti iskoristivosti i otpora ne valjaju ..
Nepročitano 14-11-14, 18:22   #8
powershift
Super Uvaženi Član

powershift avatar

Član foruma od: 13.11.2007
powershift će uskoro postati poznatpowershift će uskoro postati poznat
Početno Hidro motori

Nije se na forumu pisalo o ovim uređajima, ja vrlo malo znam o njima,vrlo prakticni su za pogon koji ne zahtjeva veliku snagu, a nema nacina da se izvede drugacije,
Nepročitano 23-06-15, 23:28   #9
powershift
Super Uvaženi Član

powershift avatar

Početno Re: Hidromotori

Stalno me muci taj hidromotor na transportnoj traci, izgleda ovako, http://www.olx.ba/artikal/16681476/hidro-motor/ kupio bih ovoga ako bude odogvarao, vjerovatno je do motora, mad i na pumpu sumnjam, cak razmisljma da pobacam tu hidrauliku i na redutkor od 12 V napravim nesto, vece sam pisao da mi je zanimljiv elektricni servo upravljaca auta, dali bi on mogao da pogoni traku iscijepanih drva na stroju za rezanje i cijepanje, koliko je on predvidjen da radi bez stajanja, neprekidno,
Nepročitano 24-06-15, 19:31   #10
powershift
Super Uvaženi Član

powershift avatar

Početno Re: Hidromotori

Pokusat cu na ovaj nacin,

pustim hidro motor u pogon, kad se zagrije obicno tad steka, onda otpojim crijevo na razvodniku od povata sa motora, ako ulje vraca nazad kroz to crijevo a motor se ne okrece, onda je do motora, znaci motor propusta, ako na tom crijevu nema ulja, a nem ga ni na povratu sa razvodnika, onda je pumpa, ako ide na povrat sa razvodnika onda sigurnosni propusta. Mislim da bi to bio nekakav najlaksi test.

Posljednje uređivanje od powershift : 24-06-15 at 21:01
powershift je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 04:07.