Vidi rezultate ankete: Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?
Da 26 34.21%
Ne 8 10.53%
Znam sam procijeniti programe 10 13.16%
Ne zanima me 32 42.11%
Glasači: 76. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 15-06-18, 14:02   #1131
itp
Super Uvaženi Član

itp avatar

Član foruma od: 12.05.2008
itp je zaista zgodanitp je zaista zgodanitp je zaista zgodanitp je zaista zgodanitp je zaista zgodan
Početno Re: Što se iza brda valja?

Šta ti Daniele radiš u Kaliforniji ako si protiv kapitalizma? To ti je kao da odeš u Sjevernu Koreju protestirat protiv komunizma, samo što te u kapitalizmu neće streljat.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
itp je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 15-06-18, 14:30   #1132
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Član foruma od: 13.10.2012
Nostradurus će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od daniel108 Vidi poruku
Pa zasto bi trebao biti drzavni sistem danasnji neoliberalni (pokvareni) kapitalizam? Prirodno je da vlada (ili pravi vladar) vodi reda o stanju u drzavi da bi situacija bila povoljna za zivot ljudi i za njihov napredak.
Nisam baš siguran u ove vaše prirodne tvrdnje. Mnogi ekonomisti već sumnjaju u nevidljivu ruku tržišta. Da su zakoni tržišta dobri, mogli bi ih primjeniti i u vlastitoj obitelj. Ali eto, nikome to ne pada na pamet. Valjda zbog posljedica koje sa time slijede.
Nostradurus je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-06-18, 04:31   #1133
daniel108
Polako se zagrijava

daniel108 avatar

Član foruma od: 01.03.2011
daniel108 je na dobrom putu

Nevidljiva ruka trzista je u biti politika. Zato vladar drzave treba biti pravican i raditi za dobrobit svih gradjana. Vladar drzave se moze zvati bilo kako; car, kralj, presjednik, premijer, ali ako radi za dobrobit svih, onda je to-to. I kako bi se zvalo to drustveno uredjenje na papiru, po koga to briga, ako je svima dobro.

Danas je u Saboru otvorio ovu temu oko novca i HNB-a Ivan Lovrinovic. Pogledajte na Youtubu. I koliko je bilo zastupnika u sabornici? Samo iz Zivog Zida i jos 2-3 doslovno. I ko radi za dobrobit ljudi? Pa samo otvorite oci i pocnite djelovati u skladu sa znanjem. Zasto danas poljoprivrednicima u HR ne ide dobro? Pa bas zbog politike koja se provodi zadnjih dvadesetak godina. Politicari guraju korporacije u prvi plan. Zasto je u zadnjih 20 godina izgradjeno na stotine novih trgovackih centara (korporacije), a niti jedna nova trznica. Ili zasto se trznice nisu modernizirale u skladu sa vremenom tako da ljudima bude lakse i prakticnije kupovati? I onda je sad trend da vecina ljudi kupuje u tim shoping centrima. Pa ko je doveo do toga, to nije uzrokovala nevidljiva ruka trzista, to su napravili pokvareni i prodani politicari HDZ SDP koji su bili na vlasti i jos uvijek su na vlasti.

Neko je pita sto radim u US ako sam protiv kapitalizma. Nisam protiv kapitalizma, ali protiv ovakvog jesam. I zacudili biste se, ali u Americi je sada u usporedbi sa Hrvatskom bolji oblik kapitalizma. Rad se cijeni i to onaj najnizi rad. To govorim iz vlastitog iskustva, jer sam poceo tek prije 1 godinu. Ko zeli raditi, uspjeti ce. Cak i vece benefite tu radnici imaju, u odnosu na HR. A o drzavnim pomocima tu u Kaliforniji da i ne govorim. Ja namjerno nisam uzeo nista, ali ima od novca za hranu, preko bonova za stanarinu (section 8), pa do socijalnih pomoci. Tako da je tu situacija ok za zivot. Postojala je prilika da tu napravim eko farmu (voce, povrce) jer mi neki prijatelji imaju dosta zemlje pa sam istrazivao kakva je situacija oko toga. I situacija je super. Ja sam u San Diegu i tu ima po gradu pa bar 20-30 farmers marketa na kojima mozes prodavati. Vecina se odrzava samo jedan dan u tjednu, ali ih ima kroz cijeli tjedan i na svaki dodje more ljudi. A di su jos restorani, hoteli...Odustao sam od toga, ali posto znam iz vlastitog iskustva kako je u HR proizvoditi i prodavati (ja sam bio eko proizvodjac povrca i prodavao sam na trznicama), tu je jednostavno 100 puta lakse. Tako da nije Amerika samo korporacije, lazljivi mediji i nasilna vanjska politika, s kojima se ne slazem. Ali mogu isto reci da si vise izlozen teroru birokracije u HR, nego u US.

Oprostite na duzem postu, i hvala Nostradurusu na ovoj temi. Citao sam je godinama, ali se nisam javljao.

Posljednje uređivanje od daniel108 : 16-06-18 at 04:37
daniel108 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 16-06-18, 11:37   #1134
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Citiraj:
Prvotno napisano od daniel108 Vidi poruku
.
Oprostite na duzem postu, i hvala Nostradurusu na ovoj temi. Citao sam je godinama, ali se nisam javljao.
Zahvalite administratorima. Čini se da je tema bila opravdana jer sam godinama u naprijed nagovještavao da će pozicija poljoprivrednika biti sve gora (u globalu). Neki su i uspjeli.

Gledao sam taj dio Sabora kada je govorio Lovrinović o promjeni zakona o HNB-u. Mnogo toga o regulaciji novca je rekao točno. A sramota je da narodni poslanici nemaju želje da rade u interesu naroda. Molimo Boga da će narod prestati glasati za one koji nas uništavaju.
Nepročitano 16-06-18, 11:59   #1135
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Da malo objasnim tezu da kapitalizam počiva na stalnom rastu. Ako je cilj poslovanja povećanje kapitala i novčane uštede, tada je logično da to zahtijeva stalno trošenje resursa.

Ako pogledate statistike kapitalnog rasta najuspješnijih kapitalista, on je danas oko 10% godišnje što je daleko više od prosječnog rasta i rezultira preuzimanjem kapitala od onih manje uspjenih.

Rezultat je naravno koncentracija kapitala kod manjeg broja super uspješnih tj. socijalno raslojavanje. Kapital gube oni koji ga još imaju, a ne siromašni. A srednja klasa i poljoprivrednici su ti koji će gubiti kapital u budućnosti.

Kada prestaje rast? Kada najbogatiji budu imali skoro pa sav kapital, njima više neće trebati rast. Njima će trebati redukcija potrošnje tj. redukcija stanovnika. Logično i predvidivo. A za redukciju stanovnika je bitna metoda: Hrana, voda, zrak. Samostalni poljoprivrednici stoje na tom putu. Prema tome, čekaju nas teška vremena.

Prema razvoju afere Agrokor, stranci bi mogli preuzeti jedan dio naših resursa za proizvodnju hrane. Znači, to je potpuno prema planu kontrole hrane. Vodu smo već prodali, ako se sjećate. Zrak ne kontroliramo (kemijski). A za kontrolu ćemo nabaviti muzejske primjerke aviona. :-) Sve je to logično. A o tim stvarima manje razmišljamo nego što gledamo sportske događaje.
Nepročitano 16-06-18, 13:55   #1136
itp
Super Uvaženi Član

itp avatar

itp je zaista zgodanitp je zaista zgodanitp je zaista zgodanitp je zaista zgodanitp je zaista zgodan

Ti si baš, što bi se reklo, otkrio Ameriku. Fala Bogu da kod njih radnik ima veća prava i da svatko može uspjeti kad se ne gleda na obiteljsko i partijsko podrijetlo kao u ovoj smrdljivoj postkomunističkoj žabokrečini. Mi nemamo kapitalizam. Mi imamo nešto što ni Hitchkok ne bi smislio. A to ćeš shvatiti ako ostaneš još malo u SAD-u.

Nepročitano 16-06-18, 21:06   #1137
daniel108
Polako se zagrijava

daniel108 avatar

Član foruma od: 01.03.2011
daniel108 je na dobrom putu

Ma bez brige, znam ja kako je u Americi vec odavna. Tamo sam rodjen i otac mi je radio tamo pola zivota. Zelim pisati sto krace, pa zato mozda na kraju ispadne cudno. Htio sam reci da je sistem koji je unutar Amerike dobar i da funkcionira dosta dobro za ljude. Jer dosta njih misli suprotno. Npr, tu se ne radi vise nego u HR. 40 sati tjedno je full time i to je to. Ako (vrlo rijetko) treba ostati prekovremeno, onda se prekovremeni sati placaju 50% vise nego obicni sati. Nedjelje i praznici se vecinom placaju 100% vise. radnici ako rade vise od 3 mjeseca negdje, automatski dobivaju benefite itd. Zato kazem da je hrvatska sad dno dna. I da je gori sistem u HR. Ako zeli nesto bolje, stvari treba promijeniti doslovno za 180 stupnjeva. Ja sam stvarno pokusavao na vise razlicitih nacina promijeniti situaciju u HR na bolje ne samo za mene, nego i za druge, vise od 20 godina, na kraju sam zakljucio da samo gubim vrijeme. I zato sam sad u Kaliforniji. I sad mogu jasno vidjeti da je u HR najveci problem pokvarena svjesnost, cak i zlo. Jednostavno nema pomoci dok se svjesnost ne promijeni. Ja stvarno nisam htio otici iz HR, a mogao sam kad god sam htio (jer imam dva drzavljanstva), ali kad stvarno sve probas, a nista ne ide (90% zbog ili pokvarenih ili nesposobnih sluzbenika) onda vise nema zaljenja.

Posljednje uređivanje od ZJ : 16-06-18 at 23:02 Razlog: brisanje nepotrebnog citata
daniel108 je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 17-06-18, 01:49   #1138
itp
Super Uvaženi Član

itp avatar

Ne znam što si ti mislio, ovdje je sve prevara i laž. Svako gleda kako da zajebe ili drugoga ili državu. Tako su radili 50 godina, misliš da se lako riješit takvih navika. Da je ovdje dobro ne bi ti bio rođen u Americi. Btw, bio sam u New Yorku, Bostonu, Norfolku, Baltimoreu i Savannahu. Drugi je to svijet od Hrvatske. Drži se ti toga, nema ovdje još dugo sreće.

Nepročitano 18-10-18, 23:55   #1139
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Exclamation MiO reforma

Dugo nisam ništa pisao. Ova MIO reforma je samo mazanje očiju.

Mirovinski fondovi nisu održivi u državi koja nema dovoljno dodavanje novca bez duga. U poslijednje 24 godine zbog pogrešne monetarne politike država je propustila emitirati novca bez duga u količini 5% BDP-a što je napravilo globalnu neisplativost posla u državi. Gubitak je preko 325 milijardi kuna. A to se najbolje vidi na MIO fondovima. Dok je postojala emisija novca, MIO fond u SFRJ je bio održiv i bogat. To znači da bez promjene u monetarnoj regulaciji nema održivih financija, ali ni održivih MIO fondova.

A vi vidite da će mirovine i dalje biti malene i nedovoljne za dostojnu starost.
Odgovori

Oznake
banke, izlaz iz krize, krediti, monetarna reforma, nostradurus

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Freza za SS-a seljačić Labin Progres i Goldoni motokultivatori 18 23-03-15 01:01

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 15:10.