Vidi rezultate ankete: Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?
Da 26 34.21%
Ne 8 10.53%
Znam sam procijeniti programe 10 13.16%
Ne zanima me 32 42.11%
Glasači: 76. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 18-10-12, 21:25   #21
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Član foruma od: 13.10.2012
Nostradurus će uskoro postati poznat
Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od zeleno zagorje Vidi poruku
gospon , jesi ti uopće poljoprivrednik ili seljak , ili neki financijski stručnjak , ak si poljoprivrednik onda dosta pametuješ , a tko onda ore ili hrani stoku, dok ti kalkuliraš , malo nas hraniš jel da ? Lijapi ti pozdrav.
Ne bavim se poljoprivredom ili stočarstvom, ali sam davnih godina rastao na selu i znam što su krave i ovce. Sjećam se da se tih davnih godina na selu moglo živjeti od uzgajanja stoke. Normalno u gradu je život bio lakši. Na selu nisi nikud mogao maknuti jer je stoku netko trebalo hraniti.

A što se tiče pametovanja, to možda izgleda da vam ja nešto sad tu prodajem. Ali sve što ću vam reći možete provjeriti čak u najjednostavnijim primjerima.
----
Mjesec dana prije parlamentarnih izbora sam napisao članak o izborima i predvidio da bez obzira na pobjednika (već se vidjelo da će doći do smjene) da će Hrvatska ostati u krizi i da neće doći do oporavka gospodarstva. To je bilo točno prije godinu dana. I predviđanje je bilo točno. A stoji i dalje jer se ništa što bi imalo utjecaja nije promijenilo. A vama bih htio prenijeti to znanje da i vi budete u stanju lako i točno prognozirati što nam se sprema.

Posljednje uređivanje od Nostradurus : 18-10-12 at 21:59
Nostradurus je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 18-10-12, 21:34   #22
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od MOCO Vidi poruku
dakle rješenje bi bilo da ne uzmemo kredit nego da si naštancamo koliko nam treba
Točno ste rekli. Treba da otisnemo novca koliko možemo povećati ponudu roba na tržištu. Povećana količina novca uz povećanje ponude robe će imati za posljedicu održanje cijena. A da količina novca ne bi bila povećana multiplikacijom preko depozita u bankama morati će se uvesti visoka obavezna rezerva.

To je osnovni plan za izbjegavanje beskonačnog zaduživanja. U cijeloj EU se događa isti proces i dugovi stalno rastu. Pogrešno se provode mjere rezanja troškova jer se time buduće punjenje proračuna dovodi u problem zbog pada BDP-a.

Citiraj:
Prvotno napisano od zvončica Vidi poruku
Profesor je bio cijenjen lik u ekonomskim krugovima i velik protivnik kredita. A formula je iz nekih ne tako davnih vremena, kad se za proizvedenu robu mogao dobiti novac za koji se opet mogla kupiti druga roba. Tko je i uzeo kredit znao je od kud će ga vratiti.
Gosp. zvončica najvažnija promjena u monetarnoj politici je bila krajem 1993. kada je donesena odluka da se inflacija stabilizira uvođenjem europskog sustava monetarne regulacije. A njime je državi odsječen izvor financiranja bez duga. Danas mnogi ljudi ne shvaćaju da država ne može imati balansiran proračun. Uvjeti balansiranja su nepovoljni za gospodarstvo i vode u teške financijske pobleme. Napravio sam mali primjer da bih pokazao što je to balansirani državni proračun. Zaključci koji se mogu izvući iz ovoga su doista zaprepašćujući. Ako bi Hrvatska prihvatila nova fiskalna pravila iz EU, stvorili bi si ogromne financijske probleme koji ne bi dobro završili.

Zašto je Njemačka gurala model fiskalne discipline? Zato jer je imala suficit u vanjsktrgovinskoj bilanci i time načina da štednjom u proračunu smanji državno zaduživanje (i potrošnju), a da to malo utječe na cjelokupnu ekonomiju države. Fiskalni pakt ne smiju potpisati države koje imaju malne i li nikakav vanjskotrgovinski suficit jer će ubrzano doći do problema sa punjenjem proračuna i neće imati rješenje.

Dosta o problemu koji donosi deficit u vanjskotrgovinskoj bilanci je napisao ekonomista Ingo Schmidt: http://www.slobodnifilozofski.com/20...rna-unija.html . Ono što je čovjek analizirao i povezao se potpuno slaže sa mojim razmišljanjem. Mnogo je tu stvari otkriveno.

Posljednje uređivanje od Žuti : 19-10-12 at 06:52 Razlog: spajanje postova
Nepročitano 18-10-12, 23:01   #23
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 10.11.2011
DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima
Početno

moram malo replicirati na Zvončicu...
naime, u zadnje vrijeme sam primjetio da gotovo 10% svoje proizvodnje "naplaćujem" kroz kompenzacije...ja tebi kukuruz ti meni stajski gnoj, ja tebi ajvar ti meni med, ja tebi zelje ti meni odojka...
novac se u toj stvari spominje, ali se fizički ne koristi, nego samo služi za određivanje vrijednosti stvari u kompenzaciji...
i što je najzanimljivije svi su zadovoljni nakon toga...a nitko se nije uhvatio za novčanik...8)
možda se tako i može raditi, naplatiti JEDAN MANJI DIO svoje muke, osim u primjerima kad mljekare nabijaju cijene svoje robe a snižavaju cijenu mlijeka...to nije fer...al je njima super!
Nepročitano 18-10-12, 23:21   #24
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Početno

G. DARIJUS, plaćanje preko kompenzacije je prvi znak da je nestašica novca. Proizvodnja ide, ali se ne može promet zatvoriti putem novčanog plaćanja. Ja znam gomilu tiskara koje već par godina novce vide samo za plaće radnika. I do njih nije lako doći.
Nepročitano 19-10-12, 11:01   #25
Kontam
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 03.05.2008
Kontam će uskoro postati poznat
Početno

E da sad ja to laički prevedem, ostali me nadopunite slobodno.
Ovako! Prije bavljenja poljoprivredom sam se upisao na tečaj koji sam sa uspijehom i završio. Znači kvalificiran sam za ono što radim iako sam se u odnosu na moju struku degradirao. Počeo sam se baviti voćem i povrćem, primjenio sam sve moderne tehnologije i ostvario veći ili manji uspjeh. Uvidio sam prednost novih tehnologija ostvario prinose ali su rasli i troškovi. Pokušao sam rezati troškove, ne zapostavljujući gnojidbu koja je temelj većih prinosa. Veći prinos, niža cijena proizvoda, konkuriram širem krugu ili sam se uklopio u tuđe cijene i stvar nekako funkcionira. Veća ponuda niža cijena i to je to. Osnovno pravilo u biznisu. Troškovi na koje ja kao pojedinac ne mogu utjecati su koštanje goriva, vode, plina, gnojiva-plin, repro materijal... Znači roba koja se traži a ne mogu je proizvesti, traži se ona ne samo kod mene nego kod svih! Sad kod tog zakona ponude i potražnje nije mi jasna jedna stvar. Ako ja kao mali poljoprivrednik proizvodim više da bi imao manju cijenu kako to da država ne proizvodi više da bi mi njeni korisnici imali niže cijene? Dakle da HEP ima nove elktrane proizvodio bi više struje, da INA istražuje više i radi na novim bušotinama imali bi povljnije gorivo isto tako i plin, da petrokemija ima više plina bilo bi povoljnije gnojivo. Znači otvorila bi se radna mjesta, rasla bi potrošnja, ja bi prodao više po jeftinije, rastao bi index sreće.

Logičko pitanje koje se nameće meni kao laiku-poljoprivredniku zašto to nije tako? Da li država smije raditi nove projekte da mi čak uspijemo nešto uštediti i da taj novac ide u banke? Hvala
Kontam je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-10-12, 11:29   #26
MOCO
Uvaženi Član

MOCO avatar

Član foruma od: 23.02.2010
MOCO je na dobrom putu
Početno

tvoje pitanje zadire u temu kojoj je jutarnji danas dao prigodan naziv: " U paklu birokracije" mislim da se sve svodi na to. Što je država? -to smo mi! E pa malo morgen, država to je birokracija i zato na tvoje pametno i logičko pitanje nema pametnog i logičnog odgovora.

http://www.jutarnji.hr/-dobar-dan--h...jedan/1060849/
MOCO je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 19-10-12, 15:21   #27
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Početno

Citiraj:
Prvotno napisano od Kontam Vidi poruku
E da sad ja to laički prevedem, ostali me nadopunite slobodno.
Ovako! Prije bavljenja poljoprivredom sam se upisao na tečaj koji sam sa uspijehom i završio. Znači kvalificiran sam za ono što radim iako sam se u odnosu na moju struku degradirao. Počeo sam se baviti voćem i povrćem, primjenio sam sve moderne tehnologije i ostvario veći ili manji uspjeh. Uvidio sam prednost novih tehnologija ostvario prinose ali su rasli i troškovi. Pokušao sam rezati troškove, ne zapostavljujući gnojidbu koja je temelj većih prinosa. Veći prinos, niža cijena proizvoda, konkuriram širem krugu ili sam se uklopio u tuđe cijene i stvar nekako funkcionira. Veća ponuda niža cijena i to je to. Osnovno pravilo u biznisu. Troškovi na koje ja kao pojedinac ne mogu utjecati su koštanje goriva, vode, plina, gnojiva-plin, repro materijal... Znači roba koja se traži a ne mogu je proizvesti, traži se ona ne samo kod mene nego kod svih! Sad kod tog zakona ponude i potražnje nije mi jasna jedna stvar. Ako ja kao mali poljoprivrednik proizvodim više da bi imao manju cijenu kako to da država ne proizvodi više da bi mi njeni korisnici imali niže cijene? Dakle da HEP ima nove elktrane proizvodio bi više struje, da INA istražuje više i radi na novim bušotinama imali bi povljnije gorivo isto tako i plin, da petrokemija ima više plina bilo bi povoljnije gnojivo. Znači otvorila bi se radna mjesta, rasla bi potrošnja, ja bi prodao više po jeftinije, rastao bi index sreće.
Zato jer su oni monopolisti. A i kad nisu, problem potrošnje energije je u tome da se stvara zagađenje. Bolje je ići na smanjenje potrošnje energije i veću energetsku efikasnost. Naravno, energija će tada biti sve skuplja jer se manje troši. Idelano bi bilo da postoje energetski konvektori koji bi toplinu pretvarali u struju. Naime, največi dio energije na kraju korištena postanje otpadna toplinska energija.

Citiraj:
Logičko pitanje koje se nameće meni kao laiku-poljoprivredniku zašto to nije tako? Da li država smije raditi nove projekte da mi čak uspijemo nešto uštediti i da taj novac ide u banke? Hvala
Ovo o čemu pričate je otprilike Kenezijanski model. Samo morate znati da država u te investicije ulaže 100 preko kredita, a ne može izvući više od 100 jer novac ne raste. Stoga se se otplata kredita i kamata svodi na uzimanje sve većih kredita: za otplatu starih i za nova ulaganja. Države koje imaju vanjskotrgovinski suficit mogu uspjeti preko poreza prikupiti i kamate za otplatu kredita. Međutim, bankarski sustav sav novac koji je u opticaju mogu pretvoriti u nekoliko puta veću količinu kredita. I tako se treba pojaviti novac i za kamate na višestruko veću količinu novca. I tu obično nastaje problem. Ako vas zanima mogu i detaljnije objasniti.

Posljednje uređivanje od Nostradurus : 19-10-12 at 16:46
Nepročitano 19-10-12, 17:21   #28
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Početno Umjesto voćarima, država pogoduje velikim otkupljivačima jabuka

http://www.glas-slavonije.hr/179353/...ivacima-jabuka

Znači onaj tko dobije poticaje, počinje ih dobivati od iznosa 550,000.00kuna. Genijalno! A 1000 tona je oko 1% proizvodnje u RH. Jasno je da takvih može u RH biti manje od 100. Eto razloga zašto je prag za poticaje tako visok. Da se manjina obogati.
Nepročitano 19-10-12, 17:32   #29
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Početno Čačić: Standard građana neće rasti prije isteka mandata Vlade

http://www.business.hr/ekonomija/cac...-mandata-vlade

Napokon istina od članova Vlade. Drugim riječima ne znaju kako pokrenuti državu prema boljem stanju. Rješenje je da se raspusti Sabor i raspišu novi izbori, a da se strankama u Saboru zabrani kandidiranje zastupnika barem tri mandata. Jer ni pozicija ni opozicija nije dala prijedlog rješenja koje drži vodu.
Nepročitano 20-10-12, 01:10   #30
Nostradurus
Aktivni Član

Nostradurus avatar

Početno Teza za razmišljanje

Da li ste ikad razmišljali da svi radnici koji rade mogu uštedjeti jednu kunu na dan od svog rada. Zamislimo da imamo 1,5 miliona zaposlenih. Za štednju od 365 kuna godišnje ili 14600 kuna tokom 40 godina rada trebamo godišnje oko pola milijarde kuna (547,500,000.00kn).

Inače ušteda od 2 tisuće eura nakon 40 godina rada je beznačajna. A kako je moguće da godišnje nema ovih 547 miliona kuna za tu štednju? Nema ih jer je prema zakonima i statistici države to nemoguće ostvariti, a da se pri tome ne zadužimo još više. Zbrajanjem profita u radnika i ostalih poduzeća pod uvjetom da nitko ne ide u bankrot se dobiva još veća suma. Jednakost triju deficita koju sam na početku spomenuo kaže da se sada taj novac može pojaviti samo na ime još većih dugova.

Dakle za 40 godina rada se može stvoriti puno više 2000 eura trajnih roba, ali se ne može stvoriti novac kojim bi se te trajne vrijednosti i kupile. Takve zakone imamo. Pa nam i je sudbina takva da će većina propasti u dugovima ili neće uštedjeti ništa dok će manjina opstati u većem bogatstvu. Eto za kakvu državu smo se borili. Za blagostanje malobrojne bogate manjine.:madmana:
Odgovori

Oznake
banke, izlaz iz krize, krediti, monetarna reforma, nostradurus

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Freza za SS-a seljačić Labin Progres i Goldoni motokultivatori 18 23-03-15 01:01

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 14:03.