Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivredna mehanizacija > Traktorski priključci > Balirke Zašto je jedna strana bale duža??

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 28-06-08, 00:50   #1
ivan10
Gost

Početno Zašto je jedna strana bale duža??

naime, radi se o tome da desna spaga vise izlazi i da je duza, to jest da bala ispadne ko kifla.
zanima me di se to stela i dali je problem u petljačima šta sumnjam, jel dobro veže, ili u nečemu drugom?
  Odgovori s citatom

Nepročitano 28-06-08, 08:52   #2
panther
Polako se zagrijava

Član foruma od: 14.01.2008
panther je na dobrom putu
Početno Re: zašto je jedna strana bale duza

znam u čemu ti je problem i ja sam ga imao. pretpostavljam ti je lijeva strana bale kraća ,a desna duža gledajuć iza balirke. stvar ti je u tome da ti se sjeno,slama skliže gore po vilama koje ju guraju u tunel. skineš vile i po cijeloj dužini povučeš jedan var,ali ne normalan var nego što lošiji da je što više hrapavo. pa ako imaš nekoga da nezna baš variti to ti je pravi izbor.
panther je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-06-08, 13:06   #3
ivan10
Gost

tocno se to događa al neznam dali ce to rjesit problem jel imam new holland balirku i ona vuce sijeno skroz na drugu stranu tunelu, a meni djeluje kao da na desnoj strani izlazi vise spage.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 28-06-08, 17:10   #4
Dare
Polako se zagrijava

Dare avatar

Član foruma od: 06.01.2008
Lokacija: Svrljig , Srbija || Traktori: Rakovica 47s 2003 IMT533 '75
Dare je na dobrom putu

mozda ti kanap nije podjednako zategnut, pa jednu stranu vezuje sa duzim komadom kanapa
Nepročitano 28-06-08, 22:20   #5
bbrane
Polako se zagrijava

Član foruma od: 12.05.2008
bbrane je na dobrom putu

Moraju ti biti zatezači jednako stegnuti jer ako je jedna strana više stegnuta nejednaka je i bala ja imam new holand 270 nemam tih problema
bbrane je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 28-06-08, 22:35   #6
ivan10
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od bbrane
Moraju ti biti zatezači jednako stegnuti jer ako je jedna strana više stegnuta nejednaka je i bala ja imam new holand 270 nemam tih problema

daj mi reci jel si zadovoljan s njom jel ja ju nemam dugo, a dosta sam ju platio istina da je ko nova al opet (366 je), pa me zanima, jel neki pricaju da su super neki da bas nisu pa me zanima tvoje misljenje
  Odgovori s citatom
Nepročitano 29-06-08, 00:13   #7
Dare
Polako se zagrijava

Dare avatar

Član foruma od: 06.01.2008
Lokacija: Svrljig , Srbija || Traktori: Rakovica 47s 2003 IMT533 '75
Dare je na dobrom putu

Citiraj:
Prvotno napisano od bbrane
ako mislis na stezace gde se steluje tvrdoca, potpuno si u pravu
Nepročitano 29-06-08, 20:54   #8
539 262
Gost

Ha, do skora smo na balirki imali problem oko vezivanja, tj. skoro svaki put bi se desna strana sama odvezala kada bi je masa sledtje bale potisnula, ali eto, nadjosmo nekog majstora, zamenio je petljach, a pritom je opustio vetjinu shtafova u mehanizmu za vezivanje, te ja na tako opushtenom mehanizmu zategao kanape, malo doshtelovao zupchanike u "poziciju", ponovo sve pritegao i pustio igle da vezu prvi (nulti) chvor, posle nekih sat-dva vremena posla sve je zavrshio, dakle mozda se treba olabaviti, doshtelovati i opet pritegnuti ceo mehanizam.
BTW sav trud i materijal izadjoshe 75e, eto toliko ;)
  Odgovori s citatom
Nepročitano 02-07-08, 20:06   #9
quercus_robur
Gost

Kakva je bala zavisi od toga kako ruka ubacuje masu. Tj, kako je raspoređuje po širini klipa. (Na nekim balirkama se to da štelat, no na mojoj se na da, pa ću nastavit s drugim mogućnostima.) Većinom taj problem nastaje kad je jača masa. Treba ili sporije voziti, ili dati jači gas, ili one zatezače na kraju poštelat.

Kako svi želimo brzo vozit sa što većim gasom, ostaje jedino opcija s onim stegama odozada.

Stege bi u pravilu trebale jednako biti stegnute, no to je za onda kad se normalno vozi s normalnim ulaskom mase.

Ukoliko je jedna strana više zategnuta, ta strane će bolje zadržavati masu, tj, biti će jače nabijena, kad bala ispadne ta strana će biti duža. Ali i ne mora biti. To se da lako provjeriti, samo se gurnu šake u balu pored šapaga. Ako su obje strane jednako nabijene, a bala je i dalje ko kifla, Onda trebanapraviti upravo suprotno. Tj zategnuti dužu stranu. No tu se opet javlja problem, kada masa dolazi sporije, onda opet dobivamo nejednake strane.
Neke balirke mogu štelovat i stisak sa strane, a neke imaju konstantnu širinu bale, sa zadržačima s nekim nazubljenjama, ili ricnama ili kako bi se to već reklo, i to je dobro malo pregledati.

Ovaj problem se javlja i kada je bala previše stegnuta, treba jednostavno malo otpustit. Jer ako je masa previše nabijena ona kad se bala oslobodi rasteže špagu, pošto strane nikad nisu idealno jednake, što je bala nabijenija, to se ta nejednakost više očituje pri rastezanju špage.

Ima tu nešto i oko toga kakva je slama ili sijeno. Tj koliko je sklisko. Što je skliskije to bala više voli pobjeć u stranu. Trebalo bi baliratu tom slučaju malo rosnije. Ja sam jedne godine imao užasnih problema sa skliskom slamom, pogotovo zato što sam balirao kroz podne, da bolje nabijem i uštegim malo na špagi, mudriji su balirali u jutro po rosi, i imali su super lijepe bale.

Malo sam si dao oduška, nadam se da nije komplicirano.

Balirao sam s Wlger 45. Ona ima tanke bale i tu se taj problem posebno izražava. pogotovo ako je čovjek sklon pretjerivanju u dužini bale.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 04-07-08, 21:43   #10
bbrane
Polako se zagrijava

Član foruma od: 12.05.2008
bbrane je na dobrom putu

Što se tiče moje new holanndice imam je 4 godine nisam imao problema jedino lanac koji uvlači masu sam stavio novi
redovno podmazivanje i deri .Prije nje sam imao weglericu 41 na remen na jutru sam morao sić sa traktora 100 puta .
A kad sam kupovao drugu kupio sam tu nju holand i prije 10 dana sam kupio rolo presu isto nju holand ja sam pre zadovoljan
bbrane je odsutan   Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Prikolice za bale IMT555 Prikolice 5 10-08-13 23:26
Sijeno rolo bale BELEC7340 Potranja 1 05-06-13 22:55
Bale slame Mireek Ponuda 0 31-07-12 12:38
Crna strana šumarstva Koko umarstvo 25 17-05-12 01:06
Ima jedna zemlja na balkanu puknuti Svatara 7 11-02-12 12:18

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 18:50.