Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo > Ovčarstvo Istočnofrizijska ovca

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 03-03-09, 11:24   #1
jucky
Gost

Početno Istočnofrizijska ovca

imam matično stado istočnofrizijskih ovaca i kada se sjetim početka vidim da bi mi bilo puno lakše da je bilo ovakvih foruma, pa ako netko ima problema sa "osjetljivim" ovcama, rado ču ponuditi pomoč
  Odgovori s citatom

Nepročitano 03-03-09, 12:47   #2
brundalo
Gost

Početno Re: istočnofrizijska ovca

Citiraj:
Prvotno napisano od jucky
imam matično stado istočnofrizijskih ovaca i kada se sjetim početka vidim da bi mi bilo puno lakše da je bilo ovakvih foruma, pa ako netko ima problema sa "osjetljivim" ovcama, rado ču ponuditi pomoč
Izgleda da ce mo nas 2 dobro suradjivat
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-03-09, 13:36   #3
jucky
Gost

naravno. bit ce i slika sa moje farme. moram se pohvaliti sa četvorkama
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-03-09, 20:20   #4
brundalo
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od jucky
naravno. bit ce i slika sa moje farme. moram se pohvaliti sa četvorkama
Ajde pozuri.... jedva cekam
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-03-09, 20:30   #5
Mike
Uvaženi Član

Mike avatar

Član foruma od: 06.01.2009
Mike će uskoro postati poznat

istočnofrizijska ovca,po meni jedna od najzahvalnijih i najisplativijih ovci na svijetu,ali i najzahtjevnijih :scratch
imal sam jednom dost davno(pred svojih 15 godina) jednu samo takvu ovcu :oops: ,ali kaj je ta dobiti donela ;) ...obavezno svako janjenje po dva janjca i trojčeki svako drugo ili treće janjenje :lol: ,a janjila se po tri puta u dvije godine,no istini za volju imale su jesti (jer ih je još bilo sam nisu bile frizijke) non-stop koliko su god mogle pojesti :mrgreen: :mrgreen:
Nepročitano 03-03-09, 20:59   #6
brundalo
Gost

Citiraj:
Prvotno napisano od Mike
istočnofrizijska ovca,po meni jedna od najzahvalnijih i najisplativijih ovci na svijetu,ali i najzahtjevnijih :scratch
imal sam jednom dost davno(pred svojih 15 godina) jednu samo takvu ovcu :oops: ,ali kaj je ta dobiti donela ;) ...obavezno svako janjenje po dva janjca i trojčeki svako drugo ili treće janjenje :lol: ,a janjila se po tri puta u dvije godine,no istini za volju imale su jesti (jer ih je još bilo sam nisu bile frizijke) non-stop koliko su god mogle pojesti :mrgreen: :mrgreen:
A reci ti meni dali si ti muza tu frizijku kad se tako janjila ka na tekucoj traci :scratch :scratch
  Odgovori s citatom
Nepročitano 03-03-09, 21:47   #7
nasafarma
Regularni Član

Član foruma od: 22.01.2009
nasafarma je na dobrom putu

Razmišljao sam i ja o frizijkama, što mislite da li bi ona mogla ovdje kod mene u Lici :scratch
nasafarma je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 03-03-09, 22:15   #8
Mike
Uvaženi Član

Mike avatar

Član foruma od: 06.01.2009
Mike će uskoro postati poznat

Citiraj:
Prvotno napisano od brundalo
Citiraj:
Prvotno napisano od Mike
A reci ti meni dali si ti muza tu frizijku kad se tako janjila ka na tekucoj traci :scratch :scratch
ne,nismo ju muzli ,sve su janjci posisali,samo ono par puta poslije janjadi dok smo ih prodali ili poklali :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
eh,da napomenem nije baš dugo tak izdržala bila je negdje mislim 4 godine stara dok se totalno iscrpila,nisu više ni razni vitamini,ni kalcij pomagali jednostavno se ugasila :cry:
Nepročitano 04-03-09, 09:25   #9
vla
Gost

@jucky
Opisi rezultate ovaca u tvom stadu: mlecnost,plodnost, i nacin muze:rucno ili masinski.
Kakvo je tvoje iskustvo sa istocnofrizijskom ovcom u nasim uslovima.Koje ovnove koristis.Mnogo pitanja, ali me interesuje, jer ja pokusavam da ukrstim domace ovce sa IF ovnom, da bih povecao mlecnost i dobio mlecnu ovcu.Da li ih drzis u stali ili na pasnjaku.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 04-03-09, 15:40   #10
jucky
Gost

prošlogodišnji prosjek mliječnosti je 386 litara, najmliječnija ovca 599 litara.Prije dvije godine sam kupio 2 ovna u Austriji čije majke imaju mliječnost 700 litara u 240 dana mužnje i kod prvojanjkinja se to počelo odražavati na mliječnost, vjemena su kod večine veča nego kod prijašnjih generacija prvojanjkinja. U prvom janjenju je plodnost 1,6 a poslije od 1,8 do 2,3. Kod starijih ovaca mi 10% janji po jedno, 20% po troje a ostale po dvoje. Prije 2 godine sam imao petorke ali nažalost je samo dvoje ostalo živo. Ove godine imam četvorke (3m, 1ž) koji su postali prave maze u štali. Mužnja se odvija strojno u izdvojenom izmuzištu. Dosta mlijeka (i do 20%) ovce ne puste muzilici pa je potrebno ručno izdajanje. Neki to ne rade, ali to mlijeko je najkvalitetnije i uvelike diže otkupnu cijenu mlijeka. Ovce su u štali od pripusta do početka mužnje kako bi ih mogao držati po kategorijama( prvojanjke, naparene, nenaparene...) što mi olakšava ciljano hranjenje, a time i uštedu hrane. Pašnjak ( ma koji pašnjak, prije bi popušile tu travu nego popasle) im je za sunčanje i razgibavanje. Kosim im lucernu i stavljam u jasle na pašnjaku. Tako bez obzira na doba godine i sve češču sušu uvijek imaju kvalitetnu zelenu masu. Uvijek iznova nailazim na predrasude o "strahovitoj" osjetljivosti IF ovaca. Istina, jako su osjetljive na nemar svojih ovčara. Kad im janjad počne ugibati, ovce nemaju mlijeka, janje po jedno ili se uopće ne napare najlakše je za to okriviti ovcu. Kad švabo nezna plivati, onda su mu kupače gače krive.
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
hranidba ovca sa silažom IMT555 Ov?arstvo 8 15-09-13 22:43
koza/ovca/krava tonka Sto?arstvo 44 24-01-11 11:16

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 16:29.