Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Stočarstvo > Ovčarstvo Kržljavost

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 10-06-15, 11:13   #1
Dzigibau
Početnik

Član foruma od: 10.06.2015
Dzigibau je na dobrom putu
Početno Kržljavost

Poštovani,
Krajem prošle godine sam riješio da se počnem baviti ovčarstvom budući da imam dobre preduvjete za to. Živim u Bijeljini (BiH) i stalno sam zaposlen. Moj punac posjeduje objekte koji se mogu iskoristiti za smještaj ovaca i neka 3 hektara zemlje koja je idealna za napasanje ovaca. Jedan manji dio tog zemljiša sam ogradio tako da je sve bilo spremno za puštanje ovaca. Budući da sam odlučio nabaviti Romanovsku rasu ovaca odmah sam se susreo sa problemom nabavke kvalitetnih grla. Negdje u januaru ove godine sam kontaktirao čovjeka koji drži stado od nekih 200 Romanovskih ovaca i on mi je obećao da će u maju imati desetak grla za mene. Tom prilikom sam mu dao i simboličnu kaparu. Međutim, kada je došao maj, jaganjci su bili jako sitni i nije ih bilo dovoljno- samo šestoro. Uzimajući u obzir da sam već uložio određena sredstva u adaptaciju objekata i da sam dao kaparu za ta grla, kao i činjenicu da mi je prilično teško pronaći grla Romanovske ovce ovdje kod nas u Bosni, ja sam uzeo jaganjce od kojih su neki bili i 10 kilograma težine. Budući da nisam imao nikakvog iskustva u ovčarstvu mislim da sam se tu zeznuo. Prvo jaganjce sam skupo platio- 150 evra, a drugo mislim da oni ni ne napreduju kako bi trebalo.
O zakržljalosti sam tek sada počeo da razmišljam budući da najmanje jagnje sada teži 14 kilograma, a 3 maja sam ga vagao i imalo je 10 kg. Sve do sada sam podrazumjevao da je Romanovska rasa ovaca sitna i da je to razlog zbog koga mi izgledaju neugledno.
Ovnića kog sam tom prilikom kupio vagao sam negdje 3 maja i imao je 32 kilograma težine. Mjesec i po poslije toga ima 41 kilogram i mislim da je to u redu. Jedna ovčica je sada teška 22 kilograma i ona izgleda baš lijepo i uhranjeno.
Meni inače nije bilo bitno to što su jaganjci mladi. Ništa mi ne znači što ću izgubiti mjesec ili dva dok oni porastu. Međutim sada uviđam da oni izgleda neće ni porasti kako bi bilo za očekivati.
Inače dobijaju po grlu 330 grama mješavine najkvalitetnijeg kukuruza i ječma, svakodnevno su na ispaši kada ne pada kiša i dobijaju prilično kvalitetnu mahunu i list graška, zajendno sa sijenom. Vode im dajemo dovoljno. Vakcinisani su 24. aprila od parazita, obrezao sam im papke a ovnića sam i ošišao. Stalno jedu i prilično su oblasti ali slabije rastu... tu mislim prije svega na dvije najmanje ovčice, donekle na srednje dvije a ne odnosi se na ovu jednu koja ima 22 kilograma, koja sasvim fino napreduje.
Ja opet kažem da je najmanje jagnje za mjesec i po povećalo svoju težinu za 40 %, tako da nisam siguran da to nije dobro, ali...
Inače dva najmanja jagnjeta su i najcrnja... što za Romanovsku rasu znači da su najmađi.
Molim bilo koga na forumu ko ima iskustva sa ovim problemom da mi kaže: da li postoji mogućnost da se od ovakvih jaganjaca napravi kvalitetno stado i kakve su u tom smislu uopšte karakteristike zakržljalog jagnjeta? Da li u ovom trenutku na neki način mogu popraviti nastalu situaciju ili sam uzalud bacio nemali novac?
Hvala Vam unaprijed. Pozdrav.
Dzigibau je odsutan   Odgovori s citatom

Odgovori

Oznake
kržljavost, napredovanje, ovce, prirast, romanovske

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 20:47.