• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rasvjeta za uzgoj presadnica (flanci)

DubravkoP

Novi član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
11
Pozdrav!
Koliko sam uspio pregledati otvorene teme, nisam našao niti jednu o rasvjeti prostora za uzgoj rasade. Čini mi se vrlo zanimljiva tema i meni uskoro aktualna za hobby uzgoj rasade u prostoriji kuće. LED rasvjeta mi se čini kao optimalno rješenje. Ima li tko iskustva, savjet?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,548
kaj to planiraš u podrumu delat?
...najbolje upućeni u taj uzgoj većinom su poznati policiji... 🤭
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Da, LED rasvjeta je pogodna za uzgoj bilja u zatvorenim prostorima, samo treba uzeti 4000K da simulira sunce donekle, i 6000K odrađuje, ali najbolje je 4000K.

Em je dugotrajnije nego halogenke ili fluorescentne/neonke em štedljivije i "zdravije" za okoliš.
 

DubravkoP

Novi član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
11
kaj to planiraš u podrumu delat?
...najbolje upućeni u taj uzgoj većinom su poznati policiji... 🤭
Hoćeš reć da sam trebao u MUPu pitat :)
... ma nee, paradajzle samo ispd stubišta u hodniku
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
Imam ja iskustva! I to pozitivnog vrlo! Meni je trebalo za period od nicanja do pikiranja, kupila sam one obicne metalne police u Ikei i lampe u Bauhausu (nisu bile skupe, mislim 70ak kn jedna cijev), montirala lampe na police i držala upaljene koliko treba. Zaboravila sam specifikaciju lampe, pogledala bih, ali mi nažalost nije pri ruci, to je dosta bitno da odgovara prirodnom svjetlu i trajanje osvjetljenja. Ali da se to lako pronaći na netu.
 

snhelix

Novi član
Tu od
3 Lip 2011
Poruka
9
Lampe bi trebale biti day light, 5000-6500k, ove potonje su cijeli sunčev spektar, daju se naći štedne, halogene i led..... Ovisno koliko novčića možete izdvojiti,,, mislim da bi trebale pokrivati oko 0.5-1 luksa(ovo se ne sjećam iz glave, treba pročitati) kao i ev boja plava ili crvena..... jedna koristi za lisnu masu a druga za cvatnju. Svjetla bi trebalo biti dovoljno da se biljke ne izdužuju. Meni je lani uspijelo u podrumu uzgojiti nekoliko stotina presadnica ali ne "onih",😀 uglavnom nije to danas tako nedostupno za hobiste.... Za profiće je malo druga priča, mislim na financije.,,poprilično skupa proizvodnja
 

DubravkoP

Novi član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
11
Hvala na sugestijama!
"Malo" sam čitao, malo cash-irao, malo rezuckao, lijepio, šarafio... i na kraju to izgleda ovako... (kao na slici). Za dva stiropor kontejnera (površina 55cm x 70cm), sam zalijepio 20 x 0,5m led traka na aluminijske profile. 12 plavih traka od 4,8W/m, 4 bijele od 4,8W/m i 4 crveno:plave 4:1 od 8W/m. Najviše plavih za vegetativni razvoj. Izmjerio sam max 61000 luxa (android aplikacijom). Testni neveni i dragoljubi, koliko se ja razumijem i vidim, su zadovoljni i s oko 40000 luxa. Za rajčicu, papriku i ostalo ću tek vidjeti. Iskusan uzgajivač Dražen naglašava potrebu od 30-tak W po kontejneru i ova moja "konstelacija" je nazivno tu negdje. Uz smanjeno osvjetljenje na 40kluxa, skupa s napajanjem koje guta 13Wh, potrošnja je 53Wh. Ali kako sam rekao, nemam još iskustva pa ću tek vidjeti. Dražen će vjerojatno biti u pravu pa ću morati "odšarafiti" dimmer. Financijska računica je u grubo slijedeća: led trake 13kn/m', Al "U" profil 10x10x10mm, za efikasnu disipaciju topline 8,5kn/m'. Šarafe, ljepilo, žice, lem, napajanje 12V od starog računala sam imao - 0kn. Znači koštalo me oko 220kn za dva kontejnera. Ako ste sigurni da vam višak topline neće upropastiti ledice, možete trošak i smanjiti upotrebom nekog drugog nosača trake. Ja sam htio ekperimentirati sa snagom pa me i to dodatno koštalo. Ako hoćete mogućnost dimm-anja, obavezno strujna, a ne naponska regulacija, inače će vam lampice treperiti i nećete dobiti potrebno osvjetljenje. Više ne znam.
 

Prilozi

  • led rasvjeta.jpg
    led rasvjeta.jpg
    57.1 KB · Pregleda: 18

Najnoviji postovi

Na vrh