• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

školovanje mladih konja

dbiro8

Novi član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
21
Imam dva mlada konjića koje bi trebalo malo školovati . Jedan je kastrat 3,5 godina star mješanac Haflinger posavac a drugo je kobilica Haflinger 3 godine stara . Odrasli su kod mene u štali od malih nogu , mirni su i poslušni koliko ždrebčići mogu biti . Sad bi trebalo malo ozbiljnije radit sa njima ,pa ako netko ima znanja i volje da mi pomogne barem savjetom bio bi mu zahvalan . Pozdrav
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Mi smo s dvije godine počeli ih pomalo učiti za vožnju, najprije ormu da nauči imati pa polako malo tereta i tako, uz drugog konja je lakše. Uglavnom treba vremena, strpljenja i malo sreće. To budu za jahanje konji?
 

dbiro8

Novi član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
21
Da trebali bi bit za rekreativno jahanje , ne previše zahtjevno . To su naši kučni ljubimci .

Sin je svojevremeno pohađao školu jahanja pa smo pošto smo prodali krave i imali praznu štalu kupili dva ždrebeta . Ždrebčići su narasli , mali muškić je bio vrlo živahan dok nije kastriran ali je dao kopita čistit , noge dizat i sve bilo ok. Nakon kastriranja je malo teže , čim mu se približim odostraga odma se meškolji i nije sretan . inače je vrlo miran i nikad se ne rita . trebalo ih naučit da slušaju komande , lijepo se vode na povodac , lagano se lonžiraju ali sad treba malo više . treba kupit sedla i opremu a to bi mi trebao neko iskusan za neki savjet .
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Mi smo uvijek imali samo radne konje tako da za ove koji služe za jahanje nemam iskustva, uglavnom znam da dok sam bio mali djed je sa njima stalno radio da ih nauči, poslije više nije bilo vremena toliko da se bavimo s njima i morali smo ih se riješiti jer nismo stigli posvetiti im toliko pažnje. Ne znam od kud ste, tu kod nas ima par ljudi koji imaju takve konje , čak i školu jahanja pa vi mogli dati koji bolji savjet.
 

dbiro8

Novi član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
21
Okolina Garešnice . Hvala vam što se interesirate za moje problemčiće . Pozdrav
 

šarafko

Novi član
Tu od
6 Kol 2019
Poruka
11
Dbiro8, kako ste ih lonžirali, možeš li detaljno opisati postupak da ti mogu točno reći što i kako dalje.
 

dbiro8

Novi član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
21
Na dugačkom povodcu smo ih tjerali da trče u krug sa povremenim promjenama smjera . Nismo te radnje radili pre dugo , petnaestak minuta svaki drugi dan kad je bilo lijepo vreme i kad smo imali vremena . Svaki dan kad ih puštamo na ispust vodimo ih desetak minuta na povodcu.Konji su od najmlađe dobi na ispustu po lijepom vremenu , kad je ružno u štali su .
 

šarafko

Novi član
Tu od
6 Kol 2019
Poruka
11
Kada sam ujahivao konje za školu jahanja, prvo što sam ih učio bilo je na glas, boju glasa i zapovjedi. Nakon nekog vremena remont (mladi neujahani konj) počinje to povezivati sa kretnjama koje se od njega zahtjevaju. Ovdje je potrebno naglasiti da je potrebno raditi uvijek na isti način (iste zapovjedi izgovorene istim glasom).
Možda zvuči neobično ali meni je jako skratilo obuku remonata uz izbjegavanje stresnih situacija. Dakle, kada izvedeš konja na lonžu, nastoj da mirno korača u hodu na obje ruke barem po 15min. Možda se čini monotono (zapravo i jest) no mladi konj ne smije povezivati lonžu sa jurnjavom po krugu. Ukoliko mu je hladno i/ili je nestrpljiv, pomoćnik korača pored njega i vodi ga (po potrebi zadržava da ne pojuri). Ako je jako hladno, pokrij ga dekom da ne luduje. Ti i dalje daješ zapovjedi (u zagrijavanju - stoj, hodom). Vodi računa da se dobro zagrije u hodu inače će imati ozljede tetiva a to je katastrofa.
Tipkam na mob. Kad se dokopam računala ili tableta, nadodam još. Javi kako ti se čini ovo što sam napisao.
 

dbiro8

Novi član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
21
Savjeti su dobri i dobrodošli ali vreme ne dozvoli nekakve aktivnosti sa konjičima , blato je u ogradi gdje su konji na ispustu pa se ne može nešto radit . Kad se malo prosuši zemlja nastavljamo sa radom uvažavajuči savjete . Javim kako napredujemo . Pozdrav .
 
Na vrh