• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Analiza zemlje i preporuka gnojidbe prema kulturi - trebam misljenje

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Pozz
Napravio sam analizu zemlje i trebam misljenje o navedenoj preporuci za gnojidbu. Radi se o ozimom cesnjaku.

Evo slika analize



Analiza%20zemlje.png
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
sedmicu i poslije kan u redove, i kaj te briga, pa svega imaš solidno....:eek::
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Možda bi bilo bolje stajnjak ili gnojovka,ima kalija koliko hoćeš u tome.I onda fosforno gnojivo i kan po potrebi.Jer kao što kaže Darijus zemlja ti je ok,a ovo bi ti bila jeftinija varijanta i bolja zbog humusa.Pod uvjetom da imaš stajski gnoj ili gnojovku,a i to gnojivo koje su preporučili nije baš jeftino
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Nemam tam gnoja. A bas me ta cijena mineralnog i bode u oci. Ponudili su oko sto imaju u ponudi a ne znaci da je to i najbolje. Napraviti cu i drugu analizu na osjeckom faksu pa viditi kaj oni kazu.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Pise sve na papiru. Zeleni hit to salje u Wien, firma dr. B. Pottmann

Uzeo sam nekih 20-tak komadica sa stihacom po parceli od oko 1.2ha, do jedno 20cm dubine, to izmjesao i dao im paket od 3kg zemlje da mi to analiziraju.

Poslat cu i za drugu analizu na faks u osijek.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Zato pitam,jer dolje piše zeleni hit a gore nešto drugo pa mi bilo čudno.To uzorkovanje baš i nije dobro jer ti si sad dobio prosječnu vrijednost zemljišta.Može biti da je zemlja jako dobra sa par loših mjesta i ti lošiji uzorci ti pokvare sve i neznaš ništa na kraju.Mi kad uzimamo uzorke onda podjelimo parcelu na linije i tako uzimamo i označavamo gdje je koji uzet i onda dobiješ točniju vrijednost.I onda dobijemo da je negdje sve vrhunski a negdje treba samo vapna dok na trećem mjestu treba nekog određenog minerala.A kad bi pomješali dobili bi da svuda treba sve i onda bi dobilo tam gdje ne treba a tam gdje treba bi dobilo manje nego treba.Nadam se da kužiš što sam htio reći
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
To ima logike za vece table. Ovo je malo, oko 1.2Ha a zemlja uniformna te se na istoj sadio samo kukuruz sve godinama.
Da imam 10Ha onda bi isao na vise analiza

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Onda vidi jel će se poklapati rezultati sa ovima od osijeka pa vidi što ćeš.Razmisli o zelenoj gnojidbi,ima kultura koje jako dobro vežu fosfor i kalij iz dubine.To bi ti bila dobra alternativa ako nemaš stajskog a umjetno je skupo
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Da da, budem stavio rezultate analize ovamo da se vidi. Sada ce ici podrivsc po cijelom terenu a na dijelovima koji se nece uzeti za glavnu kulturu ide raoula. Ona je jaka, gusta i nije skupa. Kupim 50kg i to bu dosta za 2.5ha

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
stigla i druga analiza iste te zemlje s napomenom da je zemlja stajala barem mjesec dana u najlonu prije nego sto su je uzeli na analizu. ne znam jel to moglo utjecati na analizu.
uglavnom , potpuno razliciti rezultat od prijasnje analize. e sad, ima li tu necijih interesa ne znam. za ovu drugu sumnjam.
i sto sad?
slika prilozena
spominju kalcizaciju no sjetva cesnjaka mi je za deset dana pa to otpada.
 

Prilozi

  • Preporuke AL cesnjak.jpg
    Preporuke AL cesnjak.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 49

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Sad gledajući obe analize,najviše mi je palo u oči Ph,na jednoj kiselo a na drugoj normalna,može bit da je stajanje u vrečici (ne zna se ni gdje je stajala,sigurno da nije bila propisno zbrinuta kad je tako dugo stajala) utjecalo na to.Stavite obe analize zajedno i uzmite sredinu.Koliko je bila cijena analize?Lp
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Zeleni hit 520kn, ona prva, ova druga od poljoprivrednog fakulteta 350kn.
Skloniji sam ovoj od fakulteta jer sigurno nemaju interesa oko gnojiva. A napisali su i detaljnije sto i kako. Problem je sto sam dugo cekao na analizu jer je gospoda na kolektivnom godisnjem vise od mjesec dana pa sam vec narucio gnojivo.
Sad cu ovako a bazirat cu gnojenje folijarno da ga biljka bolje primi ako je ph ipak nizak.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
... možeš ti dodat nekog vapnenastog materijala, al ne puno (1/4 preporučene doze), i moraš malko pojačat gnojidbu dušikom...da ti ga mikraći ne pojedu kad napadnu humus, pa prifali biljkama...češnjak dugo raste, a nešto ćeš popravit do trenutka kad počne glavičat...
 

Najnoviji postovi

Na vrh