• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Evo nisam znao di da metnem, pa reko budem ovdje...
Naime kao što sam reko u planu je bio danas jedan malčer za balansirat, malo prije sam došao doma, odužilo se, a na kraju i nije baš bilo riješenja... Tj nismo mogli napravit. U kakvom je stanju čovjek dobio malčera, ne znam, ali ono što je bio problem je taj što je ovaj ležaj, uz remenicu, bio u katastrofalnom stanju. Da li je bio loše montiran, ili se pohabao prilikom rada, ne znam, ali osovina je bila debelo oštečena na tom mjestu ( izglodana, ko da ju je dabar dohvatio Laughing ). To je ono što sam već i prije rekao, da kada se i čuje da ležaj melje, lupa, i sl, njega je davno prije trebalo zamjenit. Sad to sve treba skinut, otpeljat osovinu kod tokara, da to ovaj sredi tamo, pa onda vratit gore, pa balansiranje...




Ovako to izgleda, od mjerne aparature... čisto ingormativno.
Čisto ovako mala digresija, baš me zanima, kako vi stavljate i skidate ležajeve? kakva je procedura?
Pitam jer sam vidio dosta puta da je osovina oštećena, izgrebana, o čemu baš i ne vode previše računa (pogotovo u industriji, al me zanima kako je tu priča...)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
daj mi reci ak ti nije problem kak ide balansiranje za roto malcer i dal je opce potrebno?!

a za lagere,nisam bas neki strucnjak za te strojeve i traktore,tj. znam jako malo,vise znam o automehanici al ja uglavnom koristim radapciger ak je osovina donekle i ak ga je moguce primiti a ak je osovina ostecena nekad je dovoljno da je pobrusim samo smirglom a nekad i flexom ,a dogodilo se i par puta da sam morao i s autogenim grijati lager da ga uzmem dole,a sto se montaze tice uglavnom koristim presu, al velim ,to je vecinom kod automobila,sa traktorima sam jako malo radio.... cak sam i probao ono da ga stavis u ulje i zgrijes ,i to ide dosta dobro,onda ga skoro ni netreba presat,al je vruc pa nije bas lijepo radit...
neznam dal sam ti sad s tim kaj pomogao tj odgovorio ti to kaj si pitao :scratch
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
medimurec kaže:
daj mi reci ak ti nije problem kak ide balansiranje za roto malcer i dal je opce potrebno?!

a za lagere,nisam bas neki strucnjak za te strojeve i traktore,tj. znam jako malo,vise znam o automehanici al ja uglavnom koristim radapciger ak je osovina donekle i ak ga je moguce primiti a ak je osovina ostecena nekad je dovoljno da je pobrusim samo smirglom a nekad i flexom ,a dogodilo se i par puta da sam morao i s autogenim grijati lager da ga uzmem dole,a sto se montaze tice uglavnom koristim presu, al velim ,to je vecinom kod automobila,sa traktorima sam jako malo radio.... cak sam i probao ono da ga stavis u ulje i zgrijes ,i to ide dosta dobro,onda ga skoro ni netreba presat,al je vruc pa nije bas lijepo radit...
neznam dal sam ti sad s tim kaj pomogao tj odgovorio ti to kaj si pitao :scratch

U principu ako je uzrok debalans može se balansirat ali sad je pitanje isplativosti, a mislim da to baš tu i nije isplativo. Iskreno s tim, u te svrhe se još nisam susretao.

A ovo kaj se tiče ležajeva, ova zadnja metoda i je najbolja, i to bi tako i trebalo radit, s tim grijanjem, a kod skidanja tako i tako se ležaj baca jer je potrošen, pa ga je i najbolje odrezat. Ovo povuci-potegni je loše jer osovina stradava, a prilikom montiranja, već dolazi do oštećenja, veće zračnosti. Kažem, jer me to baš interesira, jer ekipa u ind, tvornicama, kako nije njhovo, i nemare previše nego rade kako im jednostavnije pa ima više tog "silovanja" hehe
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
HrvojeS kaže:
A ovo kaj se tiče ležajeva, ova zadnja metoda i je najbolja, i to bi tako i trebalo radit, s tim grijanjem, a kod skidanja tako i tako se ležaj baca jer je potrošen, pa ga je i najbolje odrezat. Ovo povuci-potegni je loše jer osovina stradava, a prilikom montiranja, već dolazi do oštećenja, veće zračnosti. Kažem, jer me to baš interesira, jer ekipa u ind, tvornicama, kako nije njhovo, i nemare previše nego rade kako im jednostavnije pa ima više tog "silovanja" hehe
A kak bi ti odrezal da ne strada osovina :scratch
 
B

Bobo

Guest
KAd god je moguce, stari lzaj "rezem" cekicem od 2 kila i dobrim zamahom... to sto mogu ostat bez oka- il dva, nema veze, al lezaj se skida, kao da nikad nije bio na osovini ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
I misliš da tu osovina ne strada, ako baš idemo u detalje ;)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
tu ima dosta toga za raspravljat,al problem je da svaki put imas drugciju situaciju pa nekad nemozes ni cekicom do njega
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
ma krivo se ja izrazio, ne u svim situacijama, nego kad je tako stavljen.. govorio sam u ovom kontekstu, kako sebi rediš, pa ak si zagirješ i znaš da je tako stavljen, onda kad se malo zareže on puca sam pri kraju.. kad je ovako navućen onda to baš i ne pali :D
 
B

Bobo

Guest
Kazem, gdje moze cekic, tu idem cekicem... osovina strada puno manje nego da sam taj elzaj izbijao cekicem s osovine, jer radapciger koji dohvati tako deleko bas i nemam, a uvijek kvar bude u sezoni posla, jer nece se nista pokvariti dok stoji, tako da se u zurbi sve radi i meni se cekic pokazao idealnim alatom za skidanje starih lezajeva... naravno. prije pokusam skucati lezaj dolje, a ako ne ide, prvi zamah rjesava vanjski prsten i kuglice, drugi zamah rjesava nutarnji prsten...

Ako je lezaj u kucistu, onda se kuciste skida sa stroja i razno raznim izbijacima u kombinaciji gore navedenog dvokilasa se i taj problem rjesava... Nisam jos naisao na lezaj koji nisam mogao skinuti ;) da kucnem o drvo.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
vidim da i slova drugačije pišem, nego što mislim, bit će da su to posljedice ove tuče kaj je pala, par me pogodilo :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Moj največi čekič je 7 kila pa sam jednom naletio.
Bez grijanja bi trebalo i kučište ;)
 
D

danijel

Guest
Zanima me koliko kosta jedno balansiranje rotora malčera i dali se treba skidat osovinu dolje, i ko balansira rotore?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sve majstor do majstora , ovaj debelim čekićem , ovaj elektrodom , ovaj na galamu , jedan reže cvili /pili
Jel ima netko da vadi lešajeve pendrekom ? -ili pozove policiju da ga oni ispedrekiraju :mrgreen:
Uglavnom dalje od mojih osovina ;)

danijel kaže:
Zanima me koliko kosta jedno balansiranje rotora malčera i dali se treba skidat osovinu dolje, i ko balansira rotore?
Jesi ti pročitao ovu temo od vrha ili se samo praviš?
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
danijel kaže:
Zanima me koliko kosta jedno balansiranje rotora malčera i dali se treba skidat osovinu dolje, i ko balansira rotore?

Ništa se ne skida dolje, nakon balansiranja malčer je odma spreman za gonit
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
puknuti kaže:
Sve majstor do majstora , ovaj debelim čekićem
Teškim ;) Izgleda da si danas miješal gradivo :lol:
Imam ja i prešu ali nekad za izvaditi nema dost šusa.
Štačeš nisam imal od čega bolju složiti :oops:
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Malo da se vratimo na temu, bio sam u gužvi ovih dana onda sam imao problema sa logiranjem ovdje, pojma nemam zašto.. al sve u svemu evo slike još jednog pacijenta koji je preživio operaciju.. Gazda zvao da mu trese i da oće poletit skup s njim, naime uzeo ga za nešto jefino ali kao što je rekao, nije se dalo radit s njim...

p2008101734.th.jpg


Malo se jesmo namučili jer nije baš slušao, ali uspjeli smo ga natjerat da popusti :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
balansiranje bitera POMOC....

evo ovako sje.... mi se biter na kombajnu i sad smo napravili nove letve i zavarili ih na njega i mislim da bi ga trebalo sad balansirati..a problem je u tome sto neznam gdje bi ga odvezli da ga netko balansira?pa me zanima dali tko zna gdje bi se to dalo napraviti?neka firma?ili privatnik?bilo tko?hvala na pomoci unaprijed..:icon_smile:
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Vibracije - balansiranje rotora

Malčeri kao strojevi imaju široku primjenu, vjerujem da to svi znate, međutim kako bi takvi strojevi imali dulji radni vijek potrebno ga je i pravilno održavati.

1. Budući da ste velikim djelom korisnici već dugi niz godina, vjerujem da sa izmjenom ulja, ukoliko se držite uputa proizvođača, nemate problema. Ono je bitno za sve strojeve, pa tako i za malčere. Proizvođač obično daje koje ulje ide i gdje, a također na samim strojevima postoje i markeri o nivou, tako da s ovim ne bi trebai imati previše problema....

2. Međutim druga stvar je podmazivanje ležajeva, gdje ljudi često griješe. Često puta sam dolazio radi balansiranja i imao prilike vidjeti kako su ležajevi u katastrofalnom stanju. Da bi stroj radio ispravno, ispravni moraju biti i ležajevi koje je potrebno pravilno i podmazivati. Ako se gura previše masti, brtve popuštaju, nakon čega odlazi mast, a ulaze nečistoće. Također, premalo masti znači da imamo gibanje metala o metal što rezultira također oštećenjem. Budući da za korisnike koji imaju malčer ili dva nisu isplativi instrumenti za ispitivanje podmazivanja, preporuka je jedan ili dva utiska svaki tjedan.

3. Također ono što sam znao primjetiti, ljudi često divljački stežu stvari. Pa tako previše napnu remen (što nema potrebe, a ukoliko dođe i do grešaka na rotoru (savijen rotor) dolazi do jačeg "cukanja" nego da je remen labaviji). Nadalje, često sam imao priliku vidjeti deformirane ušice koje drže noževe, pa tako dolazi do blokade noževa. Noževi se ne smiju blokirati! Moraju biti slobodni kako bi se u radu šape otvorile.Ukoliko dođe do blokade, neka od šapa ostane zaglavljena, sigurno će rezultirati povišeni vibracijama. A takav rad za posljedicu ima daljnja oštećenja, od jačeg trošenja ležajeva do pucanja konstrukcije.

4. Ukoliko vidite pukotine na konstrukciji, znači da su vibracija sigurno iznad dopuštene razine. Ljudi često zavare taj dio misleći da su s time i riješili problem, a to nije točno! Vibracije nastaju kao *posljedica ili neuravnoteženosti rotora ili kao posljedica deformiranog rotora (ukoliko je došlo do udara) i to se riješava isključivo na rotoru. Rad sa strojem u režimu u kojem su vibracije povišene, osim što oštećuje ležajeve, oštećuje i sve ostale dijelove stroja. Samim zavarivanjem samo se prikrivaju manifestacije, ali uzrok problema i dalje ostaje pristuan!

Ovo je jedan od blažih primjera gdje se vide pukotine nastale zbog vibracija.

t9eic4.png

2zpnsc1.png


Budući da je ovo noviji, ali slabiji primjeri, nastojati ću pronaći neke bolje, gdje se vide pukotine baš na nosačima, a možda ima i netko od vas tu pristunih *:tongue:

Na sljedećim slikama prikazano je balansiranje, malo opreme, malo utega, malo švasanja, kako bi se dobio dojam kako se to radi tj koja je procedura. Ovdje je bilo inače odlično organizirano, malčari su dolazili jedan za drugim ,tako da smo uspjeli 4 komada izbalansirati u nekih 6 sati...

1juvc5.png

34j2mux.png

2hs87px.png


Postoje različiti proizvođači, različite kvalitete, ali svi imaju problema s vibracijama i ovo je najbolji i najbrži način za njihovo uklanjanje. Skidanje rotora i nošenje rotora u neku od radionica radi balansiranja nije dobro i ne garantira rezultate, zbog načina rada. Balansiranje rotora na stroju za balansiranje (osim što odnosi više vremena) unosi dodatne greške, a često se i balansiraju na strojevima koji su znatno krući nego što je to na mjestu rada, zbog čega ostaje debalans koji može i dalje biti viši nego što bi on zapravo i trebao....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh