• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba Grožđa od 2007-2023...

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Čitao sam neke vaše postove iz Slavonije kada je netko napisao da budu sretni ako dobiju 2kn pa mi ništa nije bilo jasno. Na području Krašić-Vivodina ide grožđe po 4-5kn. Stare sorte čak prodaju po 4kn a ovo bolje ide po 5kn/kg.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

vivodina

Ja stolno riješio po 4kn - cca 1000kg, da sam imao još 5 tona sve bi riješio
Graševina na veliko - 2500kg u kom po 4,50kn i nešto malo po 5 kn ( 400kg), više nisam imao robe...
Sivi pinot 500kg - 5kn, isto više nisam imao....

Graševinu iz slavonije i ovdje prekupci nude po oko 3.5kn al je lokani vinari ne žele jer je se jednostavno osjeti drugo zemljopisno proijeklo.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Osjeti se svašta, kako tko radi.

Moja ako ode po 2.5 biti će dobro. A tako i ostalima, a ponad toga nije ni prošla godina isplaćena do kraja.

Tko prodaje po ovoj lovi što ste naveli, imate debeli profit. Jedino mi u Srijemu i Slavoniji izgleda radimo vrhunsko grožđe za ništa.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Koliko je drugi ne zele se vidi po tome sto od ranog jutra do kasno u noc kamioni, kombi i auti s priklicama svih tablica, od Imotskog do Osijeka vuku grasevinu.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

potpisujem ovo kaj zwer veli
ovdasni ljudi su navikli na tu našu slabu i praznu graševinu, kad probaju vino od ilocke grasevine, em im je preteska ( kazu da im ima okus po mulju)

i onda im ja pokažem sliku
f878f012df1399e2028d6ec2e33863da.jpg


i kad imaju dokaz da ti trsi nisu u Dunavu nego na brdu, onda im je alkoholno pre jaka...

mislim, svaki ima svoj ukus, ja sam isto prvo mislio da nešto ne valja sa tim vinom, a kad sam imal priliku i kutjevacku probat, onda je sve sjelo na mjesto....

Vivodina i okolica, Kutjevo, Ilok, svaka regija ima drugacije tlo i mikroklimu, i ista sorta nema isti okus na kraju...

i sam sam se na ovu našu graševinu naviknuo, lakše klizi, al definitivno mi je ilocka punija
da ne gradim kucu, sigurno bih opet kupio iz Iloka.
cijene je teško komentirat, i sam sam vinogradar/podrumar, da prodajem, 3.5kn mi je malo, kad kupujem, 5kn mi je previse...



Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Da, ovo je samo jedan od lokaliteta. On baš i ne dočarava sliku jer je okolica puna brda i brežuljaka. Ti veliki proizvođači baš i ne proizvode graševinu koja se meni sviđa. Kao što kažeš teška je. Probao sam dosta i znam gdje je najbolja, kod onih srednjih i manjih proizvođača što znaju što rade, a ne kod velikih proizvođača potpomognutih državnim novcem.

Josix je potpuno u pravu, svaka regija ima svoja obilježja.

image_0_02_01_c34a988cc66d0ede2611948fb0bd656bf8.jpg


Evo moje, pobrana jučer. Urod odličan.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Kod mene su nedavno bili zagorci i za njih smo pravili mošt, likovima je bilo preveć 17,5 sladora, a mi smo sada pustili pred truljenje graševinu i slador je oko 22.

I kad dođe rodbina iz zagorja oni se odvale od 2 litre vina jer oni piju one što ja kažem "sokiće" sa 8 - 9% alkohola, ako ne i manje, a hvale se da mogu strt 5 litri vina i još doma vozit.

Drugačiji lokaliteti proizvode i drugačija vina i svakom paše ono s njegovog lokaliteta jer je na njega navikao...

Ja nisam veliki proizvođač, godišnje proizvedemo oko 5 - 6 tisuća litara vina, imamo 5ha vinograda i opet kad pogledam vina manjih i srednjih su kvalitetnija, od ovih što ne znaju koliko bi ga godišnje napravili...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Danas pričam sa policajcem koji je kod nas na terenu zbog ovih migranata i kaže mi da se u Požegi ne otkupljuje ispod 3.50kn

Al' mi smo ovdje osuđeni na jednog giganta koji nudi 2.50kn i to je to, nemaš dalje gdje prodati, osim ako ne nađeš nekoga.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Zašto tvoje grožđe ne može doći do Požege/Zagreba/Rijeke?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Heh, da se mene pita ja bi tražio kupce ili nakupce i prodavao za 3 kune, a on nek' proda ako će za 5 kn, baš me briga, ove godine smo uspjeli prodati vagon za 3kn/kg.

Zasada stari još dirigira OPG-om. Ja samo dajem savjete i ono što bih i kako bih ja, a on odlučuje, njega je strah ako ne potpiše ugovor sa ovima, ako u narednim godinama bude trebalo prodati, a nemaš di, da bi nas mogli odbiti. U jednu ruku razumijem ga, al' opet hebi mu mater natovari ga u kombi i vozaj po tržnicama, daj najnižu cijenu na tržnici i otići će.
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Sve manje berača. Prelaz sa branja na kombajniranje grožđa !
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Re: Berba Grožđa od 2007, 2008, ...2016

Moj post se odnosio na sveukupno takoreci iznosenje grozdja iz vinograda, neovisno o berbi ili kako Vi kazete, kombajniranju.

Ne raspravljamo o tome kako uhvatiti grozd, pod kojim kutem ga nagnuti i kako presjeci peteljku...

Govori se o prinosu, sladoru, cijeni otkupa, bolestima itd...

A glede ovog pojma o berbi i kombajniranju, ionako ozbiljniji proizvodjaci koriste muljace sa odvajanjem peteljki, pa dode na isto, osim sto se preskace korak muljanja kod berbe s kombajnom. A za kombajn ide citava nova tehnologija i pristup uzgoja vinograda, ali to je ovdje nebitbo, ali mozemo i o tome po potrebi.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Koliko je cijena graševine mošta flotiranog kod vas ove godine....oko 4 000L
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ispod 6 kn nije, ako je flotirano.

Ja sam obrao više od pola. Nešto za Istru, nešto za Vupik. Još ostaje nešto Vupiku i dio meni. Ove godine je berba uranila po prilici...
 

Najnoviji postovi

Na vrh