• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba Grožđa od 2007-2023...

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Mogu samo reći da je godina fantastična za grožđe, imam nešto malo grožđa (više sorti) uglavnom bude oko jedno 250-300 Kg. Pošto sam ove godine bio toliko zauzet da nisam ušao u vinograd sigurno jedno mjesec i pol, uradio sam samo jednu zelenu intervenciju poslije odmetanja i tad poslednji put poprskao. Juče obrao grožđe, bobe nema trulog, samo ponegdje suha koja boba. Izmjerio ima oko 115 Oe. Nikad manje nisam radio, a bolje ispalo. Takođe što je zanimljivo svake godine vodim borbu sa pticama, stavljam mreže i sl. Ove godine nisu ni proble.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
kako interesantno. ja ove godine isto sam puno manje radio u vinogradu ali zato jer sve pozeblo. umjesto 10 200 litarskih bačvi grožđa kaj inače poberem sada očekujem 2.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja evo berem i prerađujem u 2023 pa molim ispravak pošto smo krenuli s koncem na mak 😂😂

E'o obrana prva tura, sad već curi nešto, mada nemam uopće pojma kaj sad s tim, morti bacim, morti ne 🤯🍇

IMG_20230919_091444.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Krumpi, koju ti putu (brentu) imaš ;)
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Svaka čast za ručnu berbu, kod nas toga nema ove godine, kao niti prethodne, a unazad 5 konstantno opada broj radnika, a o kvaliteti berača da ne pričam.

Ove godine nuđeno 5€/h nikog ni od korova da bi brao. Tako da definitivno smo prešli na strojno, što za prodaju, što za preradu i osobnu proizvodnju.

Onda to izgleda ovako... Do prije par godina nas je znalo biti gro, jede se, pije se, druži... Sada, ja sam i stari kada doveze prikolicu, može se reći jedan i pol čovjek odradi taj posao, ali gušta, baš i nema pretjeranog.

IMG_20230919_122422_edit_205362812125954.jpg

Najžalosnije, koga god zoveš da se malo podružiš, svi nekud lete, nemaju vremena, ili nalete, izvrsnu koji gemišt i gitva...
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Propali, kako se kreću cijene strojnog branja? Ak se smije znati. Pretpostavljam da je tu negdje kao i kad platiš sve ljude koji ti beru.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
500€/ha

Neusporedivo s ručnim branjem. Strojno je 50% jeftinije, a tu kalkulaciju sam dobio još prije par godina na mom osobnom iskustvu. O brzini ne treba govoriti, jedan strojni berač mijenja 100 ljudi najmanje.

Evo primjer:

Strojno branje = 1ha = 500€ = 90 - 120 min/ha (ovisno o terenu, dužini reda, količini grožda/broju kipanja itd, itd...) jedan takav s pauzom i efektivim radom od 6 sati obere između 3 - 5ha, a hvala bogu kada je berba radi se i duplo duže.

Ručno branje = 1rs = 5€ = 8rs x 5€ = 40€/berač = prosječan berač bere od 400 - 500kg na dan (ali većina i manje, realno je 360kg bilo u mom slučaju) = u 500€ strojnog ide 12.5 ručnih berača = 12.5rb x 500kg = 6.250kg (ali preuveličano je ovih 500kg jer to malo tko bere, pogotovo netko tko je prvi puta u vinogradu.) ako vinograd rodi 10t/ha to je 62.5% obranog u danu, a strojni berač za 500€ odradi 100% posla u 6.5x kraćem vremenu, uz to nema žamora, zapomaganja, prenemaganja, svađe itd.

Da ne spominjem ostale prednosti.

Računica na 5ha je 2500€ strojno, a ručne berbe 4000€ u jednakim uvjetima, dakle da se u 500€ strojnog branja ukalupi 12.5 berača koji bi bili isto plaćeni samo za posao, bez doručka, pića, kave, prijevoza itd...

Moji berači su nekada imali 25kn/h, 14 - 18 komada je dolazilo, brali su u prosjeku 360kg na dan, u toj jednoj godini, odkada sam probao strojno sam prepolovio troškove za 50% jer sam morao ići po radnike i vraćati ih nazad sa 3 svoja auta, maltretirati sve oko sebe da se u 06:00 krene po njih, pa nazad, pa nakon berbe opet vraćaj pa nazad i tu se svaki dan skupljalo 80km po vozilu, kupi soka, piva, vamo - tamo (nisam cicija da ne dam ni vode) nakupi se troškova da nisi niti svjestan.

Onda atres jesu u stanju nabrati 8t grožđa da ne vozim polu-praznu prikokicu na otkupno mjesto, dali ću biti u mogućnoati danas napraviti toliko i toliko mošta, da mogu isporučiti. Stres na visokom nivou, a danas u dva dana sve odradim, prst u uvo i zaboravi da si imao berbu...

Dakle, uaporedba stroja i ručnog berača, nulo bodova, kako po učinku, tako i po financijskom aspektu.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,584
Tako i kod nas. Privatno sve rjesito po 1 e,osim zweigelta on oso po 80 centi. Jedino sam 11 tona odvezo u Kutjevo po smijuriji od cijene. Al dobro to sam si sam kriv sta potpisujem ugovor na pocetku sezone. Mislim da ce na godinu bit tropa. Da ce 30% malih vinara leci,jer ovo je stvarno prevelika cijena. Za sljedecu sezonu mi mirisi na 50 centi kg. Ove godine smo uhvatili kajmak i vise nikad mislim.
 

Prilozi

  • IMG_20230915_135508.jpg
    IMG_20230915_135508.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 23
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Yep, mi smo već u našem krugu o tome razgovarali. 0.50€ nam je optimistična brojka za nagodinu.

Dobio sam i ja ponudu od jednog otkupljivača s kojim sam nekada surađivao, za Graševinu 0.45€, ostale sorte 0.40€, naravno, roba mora biti u standardu. Na tu sam se ponudu samo nasmijao jer znam da je njima doslovce 95% površina peronospora pojela.

Ha vidi, mala količina na tržištu, a velika potražnja rezultira skokom cijena, ali i mi smo imali puno više ulaganja u zaštitu, barem mi u ovom području. Tko nije prskao i to na vrijeme, te odradio zaštitu kvalitetnim sredstvima, taj ove godine ni bobe nije ubrao.

Jbg ja taman što zaradim, ode u podizanje onoga što je palo...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,584
Ja sam ove godine imao 100% urod. Al si sam danonocno prskao. Jedan tjedan cak 3 puta. Ok isplatilo se. Al za nagodinu neznam. Mislim da necu cak ni gnojito i da cu ostrije orezati. Puno ve vinara leci. Proci cemo kao i ljudi sa kukuruzom. Lane 2 kn ispod kombajna,ove god 50 lipa. Bit ce veselo
 
Na vrh