• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba Grožđa od 2007-2023...

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

hoće hoće ništa bez podruma
2iv0cgx.jpg

2w53rly.jpg

i4l3bm.jpg


jedan tank je 140 tisuća litara. a malo je mrak pa slike nisu baš neke a ni ne stane mi sve u kadar.
biće još iz berbe kako se baš utovara u prikolice.
e da od ponedjeljka starta i kombaj za branje, probao sam ga vozit danas luda stvar, to će bit zanimljivo samo da budem prisutan.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Berba 2007/2008

aaaaa, kako zakon, da mi je bit kod tebe jedan dan!!!!!
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

evo još koja sitnica iz vinarije pa iz berbe i onda dosta, već se ljudi poćinju pitat što slikam toliko :)

ovo izađe iz prese, skoro pa suho na dodir
1zc3as8.jpg


e to kad se malo smanji pritisak na presi da bude soka i prođe proces vrenja ide ovamo u mali strojćek za peći rakiju
1izgaa.jpg


ovo su separatori za crno vino, da mi je netko rekao da se to podešava laptopom rekao bi da nije normalan

v7v9kw.jpg


a sad malo berba

1z5mb8j.jpg

2aaaa6v.jpg

5v8w1h.jpg

ehytet.jpg

1931mu.jpg


pozdrav dok ne uhvatim kombaj u berbi
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

@slatky daj mi reci jel imate koperante i kolike su otkupne cjene?
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

Ne nemamo tim se bavi Ilok, neznamo ni što ćemo sa svojim :). mi smo njima prošle godine prodali 50 vagona graševine žao mi što nisam slikao tamo bilo je zanimljivo možda ćemo i ove godine vozit
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

sve je to divno i krasno ali vina su vam relativno losa, cista industrija nazalost, bez uvrede. znam da tome niste direktno krivi vi, radnici, nego ljudi na visim razinama ali ova berba i ova megalomanska prerada nece sigurno dati spektakularne rezultate.. steta sto je tome tako jer sa vasim povrsinama bi se uvjetno receno dala napraviti puno bolja vina - selekcija boljeg grozda, kasnije branog, sa nizim prinosima po trsu, drugaciji pristup i nacin zastite, kvalitetnija berba i prerada..
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

potpisujem :roll: !!!

mislim da bi zakonom trebali napraviti da za kvalitetna vina nesmije biti vise od 1.7kg po trsu,,,tu bi se trebala i drzava malo ukljuciti
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

swizach imas pravo, treba napraviti nove propise jer danasnji su jako jako losi, pogotovo za proizvodace koji gravitiraju prema boljim vinima visokog ranga. nasi zakoni su smijesni sto se tice okvira za proizvodnju kvalitetnog vina. treba regulirati broj trsova/ha i prema tome ukupan prinos. sjecam se prije par godina kako je bivsi vlasnik beljskih vinograda, neki austrijanac, mislim Einhellig, imao za sva vina vrhunske kategorije a vino je bilo u litrenoj boci i kostalo je oko 30ak kn, naravno ne trebam ni govoriti da nije bilo pitko, cak ni za gemiste, odvratna kemija! ko je njemu dao vrhunsko vino nek ide u k..! zao mi je samo gledati firme koje imaju stotine ha vinograda i to na lijepim terenima koji cak imaju i potencijala za visoke domete ali ne, oni moraju imati 20 tona po ha i cim slador prede 16% ide se u berbu. zao mi je samo te jadne silovane loze, truju je svim i svacim od tla sa mineralnim gnojivima preko 20 x prskanja najgorom kemijom do stavljanja vreca bistrila i sumpora i onda je jos napune u faking tetrapak! ocaj.. :cry:
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

to sve potpisujem i ja. ali nije to ni tako crno baš. na istom principu bere i Kutjevo, Erdut. Ilok, imaju čak i više hektara od nas. ali u čemu je stvar, oni imaju ime mi smo ga izgubili kad se ilok odvojio. svima je poznata Iločka graševina da slovi kao kvalitetno vino a kupuju dobar dio od nas,
kod nas se dosta pazi na kvalitetu traminca i frankovke ostalo ne i ta dva vina uopće nijsu loša ali nema dobar marketing nego je cilj to prodat u rinfuzi širokim masama koje baš nemare za kvalitet. Da je vinarija i vinogradarstvo samostalno ili bi propalo ili bi promjenili politiku ovako je jedna cijelina ratarstvo vinogradarstvo i stočarstvo i ako negdje zakaže na drugom mjestu se izvuče i tako opstajemo iz godine u godinu dokle vidjet čemo.
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

znam, sve je meni jasno oko te politike i kako se to radi na nas balkanski nacin.. samo kazem da mi je jako zao zbog toga, upropastava se firma a bogme i vinogradi i vina takvom losom i glupom politikom. Kutjevo jos ima i vrlo dobra vina kako radi jer imaju vrlo dobrog voditelja poslova, enologa Peraka koji se zbilja dobro snalazi tamo, pogotovo mu je veliki plus uvodenje de gotho serije, koja je zbilja ok za te novce. o tome sam i ja pricao, da treba izvdojiti bolje polozaje za neki bolji rang vina i njima posvetiti malo vise pozornosti jer imate velike povrsine i sve se to da uraditi, samo je pitanje volje. iskreno, nisam bas nesto fasciniran ilockom grasevinom, kutjevacke su bolje, da ne spominjem privatne proizvodace.. mislim da se ilok treba drzati traminca koji je zbilja vrlo dobar za te novce dok je onaj kasne ili izborne berbe odlican! jest da je mozda malo skup s obzirom da dolazi od jedne takve velike firme pa mozda i sami potrosaci imaju drugaciju percepciju toga vina ali ja ga osobno cijenim.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

Ivan_Kos kaže:
znam, sve je meni jasno oko te politike i kako se to radi na nas balkanski nacin.. samo kazem da mi je jako zao zbog toga, upropastava se firma a bogme i vinogradi i vina takvom losom i glupom politikom. Kutjevo jos ima i vrlo dobra vina kako radi jer imaju vrlo dobrog voditelja poslova, enologa Peraka koji se zbilja dobro snalazi tamo, pogotovo mu je veliki plus uvodenje de gotho serije, koja je zbilja ok za te novce. o tome sam i ja pricao, da treba izvdojiti bolje polozaje za neki bolji rang vina i njima posvetiti malo vise pozornosti jer imate velike povrsine i sve se to da uraditi, samo je pitanje volje. iskreno, nisam bas nesto fasciniran ilockom grasevinom, kutjevacke su bolje, da ne spominjem privatne proizvodace.. mislim da se ilok treba drzati traminca koji je zbilja vrlo dobar za te novce dok je onaj kasne ili izborne berbe odlican! jest da je mozda malo skup s obzirom da dolazi od jedne takve velike firme pa mozda i sami potrosaci imaju drugaciju percepciju toga vina ali ja ga osobno cijenim.

perak,,,,hm pajdo vjerovo ili ne,,on je smao na papiru SVA vina radi jedan čovjek iz bekteža sa 3 razreda srednje škole,,,Perak je eto samo tak da bude,,

a de gotho serija,,,heh,,,toje isto laz,,,vidis de gotho graševina ti je 80%graševine +20%mirisnog traminca,,,

tak da ono,,,nije bas kako se prikazuje,,,

evo par slikica mojeg sivog pinota,,,danas mjeren šećer na uzorku od oko 120bobica sa svih strana vinograda i grozda,,,
i iznosi 102oeksla,,,,čekamo četvrtak i onda na branje,,,a kiselina mu je 6.7

obratite pozornost na onu sliku gdje je pola grozda plavo a polak bjelo,,,eto toje očito neka mutacija,,a Ivan_Kos neka obrati na urod po jednom čokotu,,,mislim da se tu slažemo,,evo ovo je vrhunsko grožđe od kojeg se može dobiti vrhunsko vino,,,

moto_0099.jpg

moto_0098.jpg

moto_0097.jpg

moto_0096.jpg

moto_0095.jpg

moto_0091.jpg

moto_0092.jpg
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

swizach kaj je to sve na slikama sivi pinot?? ne gleda mi bas tako, prije bih rekao da je crni pinot, pogotovo 3 slika, na 5 se kuzi da je sivac po boji. izgleda da je u pitanju samo visoka faza zrelosti pa time i takva jaka boja.. da, grozde ti je lijepo samo mi se cini da na bobicama vidim obrise pesticida, vjerojatno protiv botritisa, to ti je minus.. :? inace grozde a vidim i kvaliteta ti je zbilja dobra. samo, jel ti prodajes grozde ili preradujes u vino? sto se tice kutjeva, fucka se meni za peraka, samo kazem da im je de gotho serija vrlo korektna makar bas i nisam fan kutjeva i velikih vinskih kuca, ja ti volim manje vrhunske serije i posebnosti.. 8) pozdrav!

ps. ako prodajes grozde, posto cijenis?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

pajdo sve je tu sivi pinot,,,a ovaj prah je od zadnjeg prskanja prije oko 30 dana a iso sam sa galbenom i tek sumporom,,nadalje to predajem Vladi Krauthakeru,,a o cjena mu je 8.75kn po kg,,,
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

da, izrazito visok stupanj zrelosti a i klon je vjerojatno neki posebniji, to se uostalom i vidi po velicini grozda koji je obicno kod svih pinota relativno mali, 100-120 grama.. cijena ti je zbilja ok samo steta kaj prodajes takvo grozde. bar ja tako gledam sa svoje vinarske strane.. 8)
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

heh,,ajde da ti prodam nagodinu....pa ces dobiti vrhunsko grozdje,,,
 
I

Ivan_Kos

Guest
Re: Berba 2007/2008

swizach kaže:
heh,,ajde da ti prodam nagodinu....pa ces dobiti vrhunsko grozdje,,,

hehe, a ne! 8) bez obzira na sve, najvise vjerujem svojem grozdu i vinogradu.. ;)
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
Re: Berba 2007/2008

evo ga i kombajn u akciji. ostane malo oko stupca što se može tolerisat s tim koliko ljudi zamjeni. pobere koji kamen sa stupca i sve životinenje iz loze. požiče koji gušter i zmijica i hrpa insekata :)
2z6yrd1.jpg

2vl07zq.jpg
 
J

jokapz

Guest
Re: Berba 2007/2008

Pinot sivi ti je mješanac pinota bijelog i pinota crnog. To se geni dobro nepomješaju pa bude pola grozda bijelo pola crnio.
Nije ti to ništa kemija to ti je tak normalno. I ovu cijenu ti nevjerujem!!!!!!!!!
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Re: Berba 2007/2008

vjeruj ti ili ne,,,kvaliteta se se sve vise i vise cjeni,naime nemos ti usporedivati moje vinograde na kamenu i kombinatske vinograde (a vjerojatno je i tvoj takav cim vidim sa cime radiš) od 2.5mod reda do reda ili slicno sa 3500čokota po hekataru i 4 kg po čokotu,koji sadite na RATARSKOJ zemlji sam da se sto vise izvuce u sto manjem vremenu,,kvalitata takvog grožđda je NULA,tj super je za lokalne pijandure,,,

a vidis frajeru ja imam 7000čokota po hektaru i idem na 7-11pupova maksimalno,,dakle manje grozdova, veca koncentracija pepela i minerala po kg-u, do 1.6kg po čokotu,,naime dolazimo do sljedecega,,,visoka kvaliteta grožđa dakle i visoka cjena,,pa kom zao a kom pravo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh