• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Blokada diferencijala iliti špera

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
Pozdrav,jucer sam prvi put orao sa 3511 i malo me zezala spera,neki put uhvati dobro a neki put uhvati i izbaci nakon par metara i papucica poskakuje,sto bi mogao bit problem
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Stišćeš ju samo kad traktor stane u brazdi jer jedan kotač proklizava. Tad ju samo možeš uzubit. Ne stišće se ako traktor ide. Nakon nekog vremena što je uključena, ona opet sama izbaci.
 

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
A da li je bolje da stisnem kad proklizi dok vrti ili da stisnem kvacilo pa onda?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ne treba kvačilo. Najbolja opcija ti je kad traktor počne proklizava malo o dignut hidrauliku i onda opet malo spustiš, pusti šperu samo za kad pravo zapadneš.
 

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
Tako i jesam,bilo je dosta mokro na nekoliko mjesta,a manevrirao sam malo na kocnice al me strah da ih ne sje...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ne treba kvačilo. Najbolja opcija ti je kad traktor počne proklizava malo o dignut hidrauliku i onda opet malo spustiš, pusti šperu samo za kad pravo zapadneš.
Najbolja ti je opcija da stisneš šperu pre nego pošne proklizavat, dok je u hodu i dok se oba točka ravnomjerno okreću. Špera se nsemije uključivat ako se jedan od točkova više okreće- to je nepravilno korištenje. Gdje god se može predvidjet da će proklizat, odmah se može uključit, i neme nikakve brige oko toga. jer na mekanom terenu nema brige od preopterećenja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
@smilan-ova tvrdnja je točna.
@Zeko3511, da si malo potražil, umjesto da bezpotrebno otvaraš novu temu, opisano je to preko nekoliko put do sada.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
A kako da ju uključiš kad se ne može ako nema proklizavanja. To ovisi o traktoru.
 

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
@smilan-ova tvrdnja je točna.
@Zeko3511, da si malo potražil, umjesto da bezpotrebno otvaraš novu temu, opisano je to preko nekoliko put do sada.
Trazio i to dosta pa nisam nista nasao,ako ima ja se ispricavam,ima gdje koja rijec o tome pa se nastavlja na sasvim 10-tu temu o prvoj vuci ili hidraulici,ako vam smeta obrisite
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ak ju uključuješ u trenutku kad jedan kotač stoji, bar oštećenje, ako ne i lom, je neizbježan. Govorimo za naše stare rage s mehaničkom, a ne lamelastom šperom.
Kad kreneš u brazdu, lagano nasloniš nogu na nju, pa kad upadne, nastaviš ju držati.
 

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
Tako i jesam,lagano krenuo,uhvati,pa nakon par metara mi izbaci,a neki put drzi,pa ne znam da li je nesto poderano ili..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Nije, kad nestane opterečenja, ona sama izbaci, tako je napravljena.
Ako hoćeš cijelim prohodom imati uključenu blokadu, nažalost moraš držati nogu na njoj.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ako je špera dobro uzubila onda se smije i blago motati, a ako je loša procjena o tvrdoj podlozi terena (zemljane podloge) i bez prikolice tereta, pa slučajno ostala uljučena samo će pogurat traktor ravno bez ikakve bojazni da će se polomit. tako da u oranju ili na blatu može biti konstantno uključena.
 

Zeko3511

Član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
50
Ona izbaci dok je noga na njoj,kao da ne uhvati skroz,stisnem i drzim,prodjem par metara i izbaci,onda nece ni uhvatit odma,ali neki put uhvati i drzi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Kad uzubi, pritisni nakratko kuplung, pa budeš osjetil jer pedala još malo propala. Ako propadne, znači da ju nisi uključil do kraja.
Ako na nekim mjestima drži, na nekima ne, bojim se da postoji nekakvo oštećenje, koje bi trebalo pregledati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Bojim se da to nema nikakve veze s uključivanjem i znanjem postupka oko uključivanja.
Možda ju treba samo malo prišpanati na poluzi.
Ako ne pomogne onda zahvat
 

Najnoviji postovi

Na vrh