• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Briketi od piljevine

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Pozdrav svima.Ispričavam se ako ova tema posoji već.Zanima me dali je netko od vas pokušao raditi brikete od piljevine na "ručni način" prešanjem na ovaj način https://www.youtube.com/watch?v=-jyV5sLJa_I Na ovom i sličnim videima sam vidio da se mora miješati karton sa piljevinom radi boljeg vezivana.Zanima me dali je to netko pokušao raditi bez kartona znači čista piljevina + voda i prešanje.Hvala svima :icon_winkle: :(y):
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Probao sam ja , presom za izbijanje ležajeva nepoznate snage.

Probali smo na suvo , prvo u cijevi onoj od statora alnasera , ona je prečnika nekih stotinjak mm.
Briket je bio nedovoljno kompaktan i mogao je da se kruni lako rukom.

Kasnije smo to isto probali u cijevi prečnika nekih 50-60mm , briket je bio daleko bolji i ljepši , nije se krunio lako a spolja je bio čisto kao zapečen od trenja pri sabijanju.

Znači na suvo , nije upotrebljavana niti voda niti ikakav dodatak.

To smo čisto uradili iz zezanja u radionici , bilo nam dosadno.

Ako te baš zanima podatak upotrijebljene sile mogu ti pribaviti precizne podatke ali koliko se sjećam radilo se o pritisku od 180 bara na klipu čiji je prečnik vanjske cijevi odokativno bio 100tinjak mm.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Hvala na odgovoru,Kako gore ti briketi što ste napravili? Ja sam mislilo brikete raditi ručno znači pritisak polugom na kalup pomiješati piljevinu vodom i tako dobiti brikete.Sad neznam koliko je to isplativo ili postoji neki lakši način ekonomičnog grijanja :icon_scratch: :icon_kidra:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Oni prvi su se raspadali a ovi drugi koji su bili kompaktniji su ostajali u čvrstijem stanju , ne čaš kao drvo ali imali su formu duže vremena od ovih prvih.


Mada nisam napravio neki značajan broj da bi ti dao pouzdanije rezultate , bilo nam dosadno kod drugara u radionici pa smo se malo poigravali čisto iz radoznalosti.

Sa ručnim sabijanjem čisto sumnjam da ćeš imati sreće , za neko ozbiljnije sabijanje treba dosta sile a ručnim radom treba dooooosta vremena.

A najekonomičnije grijanje je ono čije gorivo dobiješ najjeftinije.
Ako već imaš dostupnu piljevinu ja sam pristalica da se napravi gorionik za piljevinu i kao takva koristi.
Radije to nego briketiranje ili peletiranje jer je tu po meni veliki i nepotreban utrošak energije,vremena i sredstava.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
savo, drugačije je suhu smjesu i mokru sabijat...
ja sam jednom napravio par komada iz znatiželje, od starih novina i kartona, natopljeni u vodi i "izmiksani" u kanti sa bušilicom (nastavak za miješanje boje).. prešao sam ih u staroj ručnoj preši za čvarke, promjera oko 20-ak cm...
mogu reći da su jako lijepo ispali, čisto solidan komad bez odvajanja i raspadanja, no za loženje nisam bio zadovoljan, vjerovatno jer sam ih prekratko sušio, vanjski sloj je lijepo gorio, no u sredini samo dimilo zbog vlažnosti...

inače, mislim da tko ima pristupa papiru/kartonu/novinama, u velikoj količini, da bi mu se isplatilo složit kakvu spravicu i pomalo preko ljeta uz kavu stisnuti 20-30 ak komada i ostavit neka se suše... nije bukva, ali gori...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nisam probao mokru , neznam.

Ma sve to zahtijeva dosta truda , kao što rekoh mislim da je bolje prilagoditi šporet ''sirovom'' gorivu koje imaš.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Mrki88,ak ve c rucno mzda ti bu lakse s stalkom za busilicu,vodom nemoj zbog vlage vec s jeftinim jestivim uljem.:icon_super:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Briketira se uglavnom ovlaženi materijal, za drvo je jako dobro imati i nekakvo jeftino "ljepilo" škrob.
Za kontrolu čvrstoće i kompaktnosti pojedinih briketa na profi briketirki je konstrukcijsko rješenje da oni sami padaju u paletu, kantu s "određene" visine. Nisu kvalitetni, nisu dobro sprešani svi oni koji se raspadnu pri padu u kantu...
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ja sam radio mokre sa rucnom hidraulicnom presom i bilo je super. Mjesao razmoceni papir i piljevinu i bilo je super. Samo je problem u susenju i jer sam imao rucnu presu pa je dugo trajalo presanje. Razmisljao sam o izradi briketirke hidraulicne ili vijcane,ali posto sam sada u konacnici sa izradom plamenika na pelete,onda cu ici izradivati peletirku...

Poslano sa mog HTC One_M8 koristeći Tapatalk
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
sve u svemu, ko ima pristupa sirovini i jedno popodne vremena tjedno, isplati mu se složiti nekakvu malu prešicu i napraviti nekoliko kockica preko ljeta... pa neka se uštedi metar drva, ostaje 250-300kn u džepu..
 

vuk360

Član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
43
Pozz..malo nevezano za ovu temu..
Biomasa
Dali se ko bavi biomasom?
Imam cca 200 tona (trenutno) hrast jasen i skroz malo graba..
Sve je izvuceno na sumski put,samo treba mljet..
Ako se neko bavi time posto placa?
 

vuk360

Član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
43
Ne nisu trupci..
Znaci trupci i visemetrica je izradeno..
A ostatke sam vuko ekipazom van sve zajedno van..
Tu sam trebo radit drva za ogrijev al sam odusto jer se otopio snijeg pa je blato..
Imas i debelog i tankog i granja naravno
Klasicna bio masa..
 

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
Pozdrav , i ja imam negdje oko 200-300 m3 na panju. Hrast, grab, klen(90%),ostatak mekano...
To planiram posjeći i sa granjevinom prodati, tj. površinu od 3 ha privesti poljoprivrednoj proizvodnji. Od trupaca nešto sitno topole i hrasta...okolica Lipovljana...
 

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
Kako se kreće cijena za takvu biomasu, i da li znate ko takvo nešto otkupljuje...?
Hvala!
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Kolega ima drobilicu pa zato pitam,da mu kazem..pa pitam odma kolko bi htjeli vi po toni ili kubiku da zna covjek odma jel mu se ispati ili ne.znam da je kod nekih krcio stare vocnjake i sumarke sta su mu ljudi dali besplatno da im iskrci i da si uzme sjecku...
 

Najnoviji postovi

Na vrh