• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Čime hranite svoje kokice?

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Za bolju nosivost domaćih kokica ( New hampshire) jel bolje davati Kokuruz u zrnu ili Pšenica?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jako dobro pitanje, samo moramo neke stvari prvo raščistiti koje nisu svakom drage. Šta smatramo pod domaće kokoši? Šta smatramo pod domaća jaja? Ja sam vrlo strog u tom i smatram da nesilice i hibridi nisu domaće kokoši , nego da su to kokoši koje se godinama uzgajaju oko kuće i ne pripadaju niti jednoj rasi. Takve kokoši nije važno čime hraniš jer jedu sve i nikada nisu cjepljene i legu se isključivo pod kvočkom. Nesu sitnija jaja ali zato neusporediva sa kupovnima. Ako netko npr. kupi deset nesilica i drži ih doma na betonu , a hrani koncentratom za nešenje, ne možemo reći da su to domaće kokoši smo zato jer ih hrani sa smjesom doma. I takva jaja nemaju nikakvu razliku od kupovnih.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Ja sam napisao koju vrstu kokoških imam a to su New hampshire. Hranio sam ih do sada kokuruzom u zrnu i nosile su jaja ali neki lokalni ljudi su mi rekli kao da ih kokuruz deblja i da će ih predebljati preko ljeta i neće nositi jaja. Zato pitam Sta da dajem, kokuruz ili pšenicu preko ljeta? Ne dajem nikakav koncentrat niti tome slično


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Ja imam 25 kokica Australorp i dajem im cijelu godinu istu prehranu znaci kukuruz crnu zob i suncokret i nemam problema sa nosivoscu niti sa debljinom.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Ja dajem samo kokuruz u zrnu ali su uvijek vani pa nađu gliste i ostalu hranu. Evo već 2 dana im dajem pšenicu i jutros vidim jedno jaje manje od golubovog jajeta, čini mi se da je to jedna tek pronijela


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Zašto će vam ti crvi [emoji33]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Crve ćeš naći u ribarskoj opremi, ja sam kupovao za ribolov. Ali nije to bas jeftino ds bi kokicama davao svaki dan


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ribiči koriste brašnaste crve ,

zaš bi kupovao nešto kaj je dostupno svugdje , pa muha barem ima dosta , par kožica i da vidiš gladne družine
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Myrnas nije dovoljno hraniti kokosi samo kukuruzom jer on ni nije njihova prirodna hrana. Ja pravim smesu sa kukuruzom, psenicom, tritikalom, suncokretom, a nekad dodam i jecam i ovas. To sto dajete kukuruz je izuzetno jednolicno bez odzira sto su pustene napolju jer su i moje stalno pustene naolju na travi. Od kukuruza se samo i mogu udebljati jer sadrzi visok procenat masti.
Prosle godine sam napravio "glistenjak" i tu stalno ima na pretek glisti i njih oboyavaju jesti. Par purta sam kupio i crve brasnare ali su skupi ya davati svaki dan i mislim da bi bilo ok davati larve muva- makar su besplatne i neverujem da bi kokosima smetalo.
pozz
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Od starih ljudi sam čuo da kukuruz treba samljeti a ne davati u zrnu , jer tako kokoši više mogu preraditi dok samo zrno jednostavno prođe kroz njih.
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Sada im dajem pšenicu a zimi kokuruz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zzzz

Član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
97
Ishrana im je i dalje jednolicna
trebas praviti smesu najmenje 3-4 vrste zitarica. Zamisli kako bi tebi bilo da jedes celo leto samo hleb a zimi proju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ispaša + kuruza u zrnu + mješavina šrota kukuruza (2/3) i pšenice (1/3) uz dodatak sojine sačme (oko 6-7%). Istu smjesu koristim i za svinje, ali samo kao "zatep" (dodatak) osnovnoj hrani (kuhani krumpir + tikve + krastavci i sl.).
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Sjećam se postupka hranjenja mog pokojnog dede prije 45 godina. Ujutro bi pustio dvatesetak kokoši i bacio im par šaka kukuruza pa ko ulovi. Zatim su se napile vode i pjetao ih je odveo na ispašu na livadu i do tristo metara od kuće. Kako je koja trebala snesti tako je sama dolazila kući na štalu u gnjezdo. Sjećam se da su letile sa štale ko golubovi uz glasno kokodakanje. Za nagradu im se bacilo koje zrno kukuruza i same su se vračale u jato na livadi. Predvečer su se vratile i dobile opet malo kukuruza i tako svaki dan. Nesle su ko lude jaja sa crvenkastim i slatkim žutankom kakvo danas samo mogu sanjati. Od tekuti su se branile pepelom i granjem od bazge. Već oko Uskrsa su imale piliće koji su za klanje bili samo muški i to krajem ljeta. Uvjek je ostavljao od svojih kokoši crvenog mladog pjetla , a kokoši su bile crvene ili crne eventualno sa zlatnim vratom . Danas ako hraniš sa pola smjese možeš slobodno reči da su to domaća jaja.
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Da li se to daju sjemenke suncokreta očišćene ili onako cijele. Što je to tritikal? Hvala
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Suncokret ako hoće jesti možeš dati cijeli u zrnu , a ako ne onda zašrotaj sa ostalim . Ne moraju ga stalno imati ni dobivati i ne više od pet do deset posto .Trirtikal je valjda mješanac između pšenice , ječma ili slično.
Nesivost kod mene sitnog kokošara je dosta opala i od deset koka dobim do tri jaja dnevno. Moja žena ih brani jer im je vruće.
Zanima me ishrana sa suhim i namočenim kruhom, koliko smiju to jesti i ima li kakve koristi?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Suncokret je sam po sebi masan i agresivan tako da bi vjerovatno došlo do poremečaja probave kad bi im bio davan u većim količinama . Isto kad bi ih recimo hranio samo sa kruhom .
 

Najnoviji postovi

Na vrh