• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

🇭🇷Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
..
U cilju očuvanja trajne uspomene i sjećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu, Vlada RH donijela je 2020. godine Zakon o proglašenju Vukovara mjestom posebnog domovinskog pijeteta (Narodne novine, broj 25/2020).

Sukladno Zakonu, 18. studenoga obilježava se Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje odnosno kao državni praznik.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991. godine, a završila 18. studenoga 1991. godine slomom obrane grada. Tijekom agresije u Vukovaru je, prema podacima Hrvatskog sanitetskog stožera, do 19. studenoga 1991. godine poginulo 450 branitelja i 1350 civila, od toga 86 djece.

Škabrnja je, uz Vukovar, simbol stradanja Hrvatske u Domovinskom ratu. U Škabrnji je 18. studenoga 1991. godine ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Sveukupno u Domovinskom ratu, Škabrnja je imala 55 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šest mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava. Do oslobođenja mjesta u Oluji 1995. godine, u Škabrnji je ubijeno 86 osoba

... ne ponovilo se
🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Na današnji dan sjećamo se sve patnje i boli i sa tugom u srcu i suzom u oku, uzdignute glave i ponosno odajemo počast svim poginulim, nestalim, ranjenim braniteljima i njihovim obiteljima. Zajedno smo jači.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Imal sam 3 godine, al sjećam se tih dana. Čekali su se izvještaji iz dnevnika, slušal radio.....
Danas nam prvo kroz glavu prolazi tuga i jad, ali se ne smije zaboraviti ono u što su vjerovali ljudi onoga vremena, a to je nada u bolje sutra.
Možda se neki neće sa mnom složiti, ali ja sam uvjeren da je to put u bolje sutra: OPROSTITI (počiniteljima i onima koji nisu spriječili, a mogli su), ALI NE ZABORAVITI.
S nadom u bolje sutra, hvala i slava svima koji su žrtvovali svoj mir i svoju komociju da bi nama bilo bolje.
Ne ponovilo se
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam imao 7 godina kad smo morali napustiti dom tamo negdje oko Uskrsa 91.godine. Imali smo kuću u jednom selu tik do Vukovara i kao manjini, uvjetno nam je "dopušteno" da napustimo svoje, i nakon toliko godina i 5 različitih osnovnih škola u 8 razreda, nikad se više nisam vratio kući. Sad imam drugu kuću 200 km od VU, i grada heroja se nažalost sjetim samo jednom godišnje.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
"Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.

A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi!"


Ovo je samo mali isječak iz onog što je napisao veliki Siniša Glavašević,evo upravo zbog onih koji ne žele da se njegov glas-vapaj i dalje čuje ja ga ovdje citiram da se ne zaboravi VUKOVAR i ŠKABRNJA, da se me zaboravi sva patnja i bol koju su i koju smo podnjeli, a na sramotu onih koji to napraviše. Na ovaj dan prije 31 godinu,su svoju dušu ukaljali oni koji su činili zločine,i jednako toliko oni koji to nisu spriječili a mogli su.
Svim žrtvama neka je vječna slava i hvala.
🇭🇷 🇭🇷
 
Na vrh