• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

EKO gnojiva, prihrana i sl.

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Čitajući teme nisam naišao na ono što me zanima. Ako sam negdje promašio neka Admin ovo prebaci.

Zanima me da li netko radi ili mi može objasniti kako i od čega se radi koštano brašno, sušena krv i kameno brašno?

Svugdje se spominju kao dodaci kompostu ili u prihrani bilja, ali nigdje nisam našao od čega ikako se rade ili spremaju te u kojim se količinama koriste.

Ako netko zna molio bih ga neka pojasni.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
239
Čitajući teme nisam naišao na ono što me zanima. Ako sam negdje promašio neka Admin ovo prebaci.

Zanima me da li netko radi ili mi može objasniti kako i od čega se radi koštano brašno, sušena krv i kameno brašno?

Svugdje se spominju kao dodaci kompostu ili u prihrani bilja, ali nigdje nisam našao od čega ikako se rade ili spremaju te u kojim se količinama koriste.

Ako netko zna molio bih ga neka pojasni.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Koštano_brašno

Neznam jesi li na ovo naišao?
Isprike ako sam fulao odgovor :D
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Evo imam jedno pitanje za ekološke proizvođače.
Da li je itko od vas koristio čaj od humusa iliti ga ekstrakt za zalijevanje?
Recept sam našao sad me zanimaju vaša iskustva.

Pošto se radi o malo većoj količini voćki za zalijevanje, mislio sam napraviti taj čaj i pustiti ga preko sustava kpk. Šta mislite bude li to funkcioniralo?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Koristi li netko drvno sječku kao malč oko voćaka? Kako se pokazalo? Čitam po netu da zakiseljuje tlo ali bih onda bacio malo vapna da se to anulira.
Uglavnom svi imaju sječku od crnogorice, bor, smreka, jela...
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Plantella Organik zna li netko kakvo je ovo gnjoivo? jel ga netko rabio?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne kupuj ono gnojivo gdje ne piše NPK udio aktivnih tvari i postotak vlage gnojiva.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Nisam siguran, ali mislim da plantela organic nije na popisu dozvoljenih organskih gnojiva u ekološkoj proizvodnji a od strane Ministarstva...
Možeš koristiti samo odobrene proizvode sa tog popisa ako si ekološki proizvođač.
Za folijarnu prihranu ja koristim Bioalgen.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ti popisi su stari godinama, bitno da gnojivo ima certifikat.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja do sada nisam imao problema, priložio sam ecocert, omri...
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Gdje ima za kupiti peletirana gnojiva sa certifikatom za primjenu u eko proizvodnji a da nije bolesno skupo kao u pro-ecu?

Hvala!
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
719
Ja sam narucio u ruris d.o.o. u zupanji, humoscan.
Imaju 4 vrste. Ovo mi je bilo najpribliznije po sastavu za vocnjak.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koja je formulacija, cijena, jel na popisu ministarstva?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ima tko iskustva s gnojivom bioagenasol?
Bioagenasol koristim dvije godine i zadovoljna sam, 10 kg na 100 m2. Cijena je prihvatljiva, ak se dobro sjećam 90 kn vreća od 20 kg. Najnižu cijenu ima Agrovet Samobor, poljoapoteka nasuprot sajmišta. (nije reklama, samo korisna informacija). Biobela Zaprešić isto drži to gnojivo, ali su puno skuplji, čak je i uvoznik dao višu cijenu, vjerojatno zbog male količine.
Uz Bioagenasol sam na parceli koja ima lošiju zemlju stavljala i peletirani gnoj, a na ovoj koja je bolja samo Bioagenasol.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koje kolicine tog bioagenasola stavljate? Ako analiza recimo pokaze da treba po hektaru 100kg N, 150kg P, 150kg K. Za 90kn se moze kupit 25 kg gnojiva sa vise % NPK i sa manjom vlaznoscu.

@ antondj : A cijena i sastav?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Bioagenasol je organsko gnojivo do fermentirane materije sa dodatkom kvasca, bez životinjskih primjesa. Sadrži aminokiseline i stimulira mikroorganizme u tlu. Sastav: 85% organske tvari, organski dušik 5,5%, fosfor 2,5%, kalij 1,5%, magnezijev oksid 0,6%
Moje biljke dobro reagiraju na Bioagenasol i zdrave su. Svima nam je jasno da u eko proizvodnji ne možemo imati prinose kao u konvencionalnoj, ali to smo izabrali.
Meni je bitno da biljka daje kvalitetne plodove i da bude što jača i zdravija. Ne zamaram se raznim izračunima koliko kojeg elementa treba u postocima. Ako je zemlja dobra, a je, dajem joj samo ono što je još poboljšava i za obradu i za rast biljke. Dok sam imala samo vrt, kod svakog štihanja 2-3 puta godišnje, stavljala sam u svaki red zreli stajnjak koliko je stalo. Kod jesenskog štihanja sam još malu ugazila da više stane. Nije bilo nikakvih problema sa kiselosti tla. Biljke su bujale, a umjetni gnoj nisu ni vidjele. Sad imam jedan manji plastenik koji radim tako da stavljam kompost svake jeseni, nemam više životinja pa nema ni stajnjaka.
 
Na vrh