• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Eko žitarice-ugovori s austrijskim tvrtkama

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Pozdrav svima, evo jedna tema koja će biti interesantna onima koji imaju veče količine eko zemljišta ili to planiraju imati.Naime, radi se o austrijskim tvrtkama koji su prerađivaći eko žitarica, njima su potrebne količine žitarica(da ne nabrajam koje sve).Potrebno je imati eko certifikat i EU BIO Swiss za zemljište. Količina zemljišta je također važna jer se treba proizvesti cca 25 t robe (to je radi prevoza)-tu se mogu par proizvođaća udružiti da se dobije ta količina no bitno je da su ublizini jer nekoliko utovara poskupljuje transport.Sjeme i gnojivo se može kupiti po povoljnijim uvjetima ako se potpisuje ugovor o otkupu.Normalno da su sjeme i gnojivo certificirano.Minimalna cijena je zagarantirana a konačana ovisi o kvaliteti uroda-radi se analiza.Ako je netko zainteresiran za kontakt njihovog predstavnika za Hr može se javiti na privat ili na mail.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Daj neke brojke, cijena sjemena i gnojiva, minimalna otkupna cijena?
Sta je to eu bio swiss?
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Cijena eko sjemena ovisi od sorte, povoljnije je nego u Mađarskoj gdje se većinom nabavlja eko sjeme.Gnojivo preporučuju Bioagenasol, njega za kukuruz ide cca 700kg ha, inače je 4kn kg a u ovome slučaju idu rabati od 15-20 %. Preporučuju njega jer im se odlično pokazalo a i austrijsko je.A i njima je u cilju da proizvođać dobije što veći prihod.Hoće se napraviti sustav kao u Austriji tj Copy Paste.
otkupne cijene npr kukuruza su oko 290 e/t a voštanog(waxy) kukuruz oko 370.Pir oko 700e, Soja cca 700 itd
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Eu Bio Swiss je također eko certifikat kod nas ga izdaju samo ABG i BioInspekt, možda je još koja kontrolna kuća do sada to izvadila ali neznam.No, ako je netko u nekoj drugoj nadzornoj može od ove dvije zatražiti EU BIO Swiss i izdaju ga za par stotina kuna.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
U j...... ja sretan jer sam pir ugovorio po 2kn/kg a vidi ti ovaj cjenik. Koliko traje prijelaz sa komercijalne na ekološku proizvodnju? Dali je proizvodnja ugovorena i kako kukuruz ekološki osušiti? Zainteresiranost postoji, hektara hvala bogu ima još samo treba staviti karte na stol i možemo početi.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Za kukuruz vjerojatno dovoljno velik čardak, soja 700€ za tonu, ako sam dobro shvatio, al za to treba imati veliku parcelu, da se napravi određena izolacija od susjeda koji prskaju, mislim da je kod manjih proizvođača to skoro neizvodivo
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Nije se do sada radio eko grah.Za sada su samo žitarice, buča i konoplja. Ako se nađe u nekoj regiji dosta konoplje može se dovesti i kombajn iz Austrije, normalno o trošku Austr i da se poženje što kvalitetnije, jer je i njima stalo do kvalitetnog zrna.Naglasak je također na dugoročnoj suradnji jer prvo proizvođać mora biti zadovoljan sa uvjetima i cijenom da bi i dogodine radio sa njima.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Ak mene pitaš, ja planiram posijat grah pa zato pitam...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,086
Koga da kontaktiram vezano za ugovaranje?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Zanimljiva tema i sam imam nekepovršine koje nisu tretirane ali nezz što bih posadio radi divljači.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ono osnovno je da ne piše cijena sjemena. Kao drugo, cijena bioagesanola od 4kn/kg za npk 5,5:2,5:1,5 je po meni mnogo preskupo. Sljedeća stvar, količina od 700kg/ha tog gnojiva za kukuruz je po meni smiješna. Također, još naknadno plaćat bio swiss cert., ne vidim poantu ako osoba ima valjan eko certifikat. Za kraj, 2kn/kg eko kukuruza sa njihovim sjemenom, gnojem, certifikatom... svakom njegovo veselje.
 

OmnisPower

Novi član
Tu od
29 Pro 2014
Poruka
23
Kako će se napisati cijena sjemena a ne zna se potrebna količina nije ista cijena za 1ha ili 30 ha. U Austriji eko kukuruza po ha dobivaju min 6t x cca 2200 (može biti i veča ovisi od kvalitete) + poticaj za eko po ha.
Analiza zemljišta pokazuje količinu gnojiva.A svatko tko ide u bilo kakav ozbiljniji posao treba napraviti analizu zemlje radi sebe.Prošla su vremena odokativnih metoda.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Analiza zemljišta pokazuje količinu gnojiva.A svatko tko ide u bilo kakav ozbiljniji posao treba napraviti analizu zemlje radi sebe.Prošla su vremena odokativnih metoda.

Upravo tako, ti si spomenuo 700kg biagesanola po ha, a ja kažem da kukuruz u jednoj godini iznese iz zemlje i preko 1500kg bioagesanola po ha. Gdje je još sjeme, kultiviranje, kombajn (koji se koristi samo u eko proizvodnji) ili trganje na ruke, bio swiss certfikat, pa ekološka kontrola, možda sušenje. Meni se 2,2kn/kg čini malo.
U konvencionalnoj proizvodnji kod nas dobivaju 6-7t/ha, kada bi tako bilo u eko bilo bi odlično.
Obožavam kada mi netko kaže da dobiješ eko poticaj, taj poticaj je zato jer je gnojivo skuplje, sjeme/sadnica skuplje, češće obrađivat (nema herbicida), češće špricat ( nema sistemika).
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Saj su napisali min 25t, to je šleper zrnja.
Računaj da ak imaš gnoj i gnojnicu i to ukalkuliraj.
Ne ideš sa herbicidima tako da samo kultiviranje 2-3x.

Isplatilo bi se probat ječam ili koju drugu žitaricu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh