• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Farma

bozidar

Novi član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
3
Pozdrav društvo! Imam jedno pitanje. Naime, imam u planu otvoriti farmu kunića, pa me zanima koliko je taj biznis isplativ i kakvo je tržište? I koja pasmina je najbolja za uzgoj?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Faram

Pozz...dobro dosao...
Znači ti ne znaš još ništa o kunićima? Ufff...
O isplativosti,tj. NEisplativosti se vec puno pisalo pod temom "kuničarstvo", pa bih ti preporucio prvo pročitati forum od pocetka do kraja! Tu su navedene i rase i nacin uzgoja, a i problemi, pa ako te tako nešto zanima, najbolje je da si ostaviš malo vremena i dobro i sa razumjevanjem pročitaš gore navedenu temu! Ako si i dalje voljan proizvoditi "na veliko", a da nemaš osigurano otkuno tržište - PUNO SREĆE....
 
Posljednje uređivanje:

bozidar

Novi član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
3
Ma nesto sam malo čitao ali nisam bas sve. Sinoć sam razgovarao sa jednim uzgajivačem pa mi se i ne čini bas da ima problema. On mi je preporučio belgijske orijase jer se i on s njima bavi i kaže da su jako isplativi.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Moji kumovi su imali farmu belgijskih orijaša, jaš su počeli za Jugoslavije, u kooperaciji sa firmom Prodex iz ZG. Sad imaju samo za sebe jer legalna prodaja im je i gaće skoro uzela. Na veliko ako ideš moraš imati dosta iskustva, i pratnju iza sebe u vidu savjetovanja i logistike jer ti je to malo zajebanija igra. Za njih moraš imati dobre smjese za ishranu je r od "domače" hrane s orijašima na veliko ne budeš imao nikakve rezultate. S tim da i hrana i voda moraju biti prvorazredni.
Držim Ti palčeve!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Za tu rasu ti ja mogu puno toga reći, ali ako misliš proizvoditi "samo" meso, tj. ako ti je to glavni cilj tada ti se tzv.belgijski orijaši definitivno ne isplate! Samo u par kratkih crtica zašto;
-moraš ih dugo drzati do spolne zrelosti (najmanje 8 mj.)
-ako želiš kvalitetu moraš nabaviti prvoklasan rasplodni materijal kojeg u RH skoro pa i nema, čast pojedinim uzgajivačima, a tad te jedan kunić košta od 100 € na gore
-ne smiju se prečesto kotiti godišnje (max.4 x)
-vrhunska ishrana te voda kako je kolega već naveo
-odgojenih mladih po leglu prosjećno 6 komada
-idealna težina za klanje od 4 kg/živi tek sa 5 mj.
-minimalna veličina boxa je 1 qm i ne smije biti žičani / rešetkasti pod radi njihove težine
-jako osjetljivi na klimatske promjene, najbolje imati klimatizirani prostor

To ti ukratko opisuje njihov uzgoj i tov, ali po meni su to jako lijepi i umiljati kunići samo ne za tov već za izložbe i prodaju rasplodnih jedinki, tad postoji mogučnost isplativosti s tim da tržište moraš priširiti i van granica Lijepe Naše...
Osobno sam ih imao skoro 2 godine i pišem iz iskustva! Bio sam s njima fasciniran, ali sam odustao i prešao na drugu rasu, također orijaše ali puuunnnooo isplativije!
Kako god se odlučiš, nek ti je sa srećom!
 

bozidar

Novi član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
3
Hvala vam ekipa na savjetima. Čuo sam se jučer s jednim uzgajivačem iz Požege pa me je čovjek odgovorio od mog cilja. Imat ću nešto za sebe ali ovako na veliko neću. Trzista nema, a kokosarenje preko njuskala i sl. se ne isplati.
 
Na vrh