• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Kardan je pravljen, debela cijev a kvadratni dio gdje se ubada zglob je navaren.
Pročitao sam da je dobro imati centralni ležaj, je li to izvedivo s ovim kardanom ili moram praviti iznova sve?
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Koliko sam primijetio na probnoj vožnji da kardan vrti mirno i bez vibracija.
A šta uglavnom prvo nastrada ako kardan "pleše"? Ležaj? Zupčanici u mjenjaču?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,618
Lager na izlaznoj osovini mjenjača, pa onda zupčanici...
Problem je u brzoj vožnji po cesti, a ne sporo po terenu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Pokusat cu nac na netu primjer jer sam stavio prikolicu na AC a zglob i dio ruda sam spremio u garažu
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
24267 24268
Evo našo sam na netu, tako ti moja prikolica ima, a imaš i negdje na forumu slike od moje prikolice i freze
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Ako sam dobro shvatio, imaš prvi zglob koji ide na vratilo od mtk, zatim kratki kardan sa drugim zglobom koje ide na vratilo što se vidi na izlazu iz ruda?
Dalje je fiksno u ležajevima do spoja na diferencijal gdje je isto zglob?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Da, znaci prikolica se kopca na dva sarafa i legne na blok mjenjača isto kao i freza i u ovom zglobu je dupli križ kardana, jedan je nabijen na izlaz a drugi je nabijen u fiskni dio koji se vidi na slici i sa druge strane je kardan koji je od komada do difrencijala i on se ne miče kod okretanja ručki svi pokreti se dešavaju u zglobu sa slike.
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
A kakva je situacija prilikom motanja pod najvećim kutom, klasični kardan ipak izlazi iz centra vrtnje, izdužuje se, što mu omogućava kvadratni ili trokutasti ulaz jedne u drugu cijev?
U ovom slučaju i nema baš mjesta za takav progib? 🤔
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Zglob ima blokadu u oba smjera.
Pa to je jako mala dužina i taj razmak se izgubi na osovinama, on je stavljen tako da ne može ispast a ima dovoljno hoda, nije fiksiran ni sa strane freze ni na prikolici, jednostavno šeta po osovinama
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Vozio sam danas uzbrdo po mekanom terenu u sinkroniziranom pogonu koji sam uključio prije uspona.
Je li potrebno svaki puta za uključivanje i isključivanje sinkroniziranog pogona stisnuti kvačilo ili se to može bez kvačila u bilo kojem trenutku obaviti?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
E vidiš dobro pitanje :unsure:
Iskreno nisam nikad pokušo uključit bez kvačila a niti isključit, na mome dosta teško ide tako da vjerujem da bi bilo puno krečenja a nebi uzubio, svakako je bolje da stisnes ne košta puno vremena
 

Toma49ka

Član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
81
Bok svima. Novi sam na forumu. Mozda nisam trebao otvarati novu temu. Hvala na razumjevanju.
Imam navedini Goldoni 14 ks sa okretnim ruckama.Nisam prije imao doticaja s takvim frezama pa neznam.
Muce me brzine i paljenje same freze. Gledao sam upustva za super special, ali mi se cini da nisu iste polugice za mjenjanje brzina. Moze li netko pojasnit koja je rucica za sta, kako ga palim?
Negdje sam vidio da se stavi malo dizela u neku casicu pa onda pali stroj. Mozete pojasnit, posto sam novi u tome.
Zanima me kako provjeriti neke osnove. Ulje u motoru, ulje ili mast u getribi, filter zraka,podmazivanje kardana,mazalice, gdje se sve nalaze i sta sipati?
Od prikljucaka imam frezu, te prikolicu koja ide preko kardana. Hvala svima, te nemojte zamjerit
 

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Kod mene, s obzirom da mtk do unazad godinu dana od kako sam ga uzeo nije vukao ni običnu prikolicu, tek su se brzine i reduktor razradili da ih sad šaltam iz zgloba, a u početku je bilo malo muke.
Freza šalta dobro brza i spora, ali sinkronizacija nije baš išla lako, to vjerujem da do sada nije ni ubacivano nikako.

Ali pitam iz razloga jer mi prijatelj ima SS s fiksnim ručkama i kaže da povlači ručicu bez kvačila.
Ima prikolicu "na vagu", malo više je bio natovaren i prednji su mu točkovi počeli proklizavat na uzbrdici, samo je povukao ručicu i uspio ga je propeti tog trena kad je prikolica pogurala...
U biti samo me zanimalo je li to pametno tako prebacivat..
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Pa zašto uopće uključivati sinkronizaciju u tijeku vožnje. Kad priključiš prikolicu uključiš sinkronizaciju i sigurno voziš. Sve ostalo je nesigurno, kako za sebe ,tako i za druge. LP
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako meni nije na traktoru problem uključivati i isključivati prednji pogon uz stisnuto kvačilo, zašto bi to bilo problematično tebi. Ovo, kad je tvoj kolega propel mtk sigurno nije zdravo za transmisiju.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Za uključivanje sinkronizacije je isto kao i da radiš sa frezom (i prebacješ 1 -2). Kvačilo uvijek! Kad se koristi kardanska prikolica, uvijek koristiti sinkronizirano. A ovo nije mi trebalo (pogon prikolice), bolje je zaboraviti.

A ovo, prikolica natovarena vozi se uz brdo (samo sa prednjim pogonom), i onda proklizava (a prikolica je na vagi) zadnje osovine (koja je isključena iz pogona)! Takav komentar nije ni za dječji vrtić!
 
Posljednje uređivanje:

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Kad se koristi kardanska prikolica, uvijek koristiti sinkronizirano.

A ovo, prikolica natovarena vozi se uz brdo (samo sa prednjim pogonom), i onda proklizava (a prikolica je na vagi) zadnje osovine (koja je isključena iz pogona)! Takav komentar nije ni za dječji vrtić!
Ne znam što je tu bilo nejasno, prikolica je samogradnja i napravljena je tako da ne vrši opterećenje na mtk, po meni glupo ali tako je napravljeno. Mislio je da će na uzbrdici uspjet izvući, asfaltirani put, ali mtk je počeo proklizavat... Dalje piše šta se desilo.

I zašto bi se uvijek moralo koristit sinkronizirano ako se vozi po ravnom, po asfaltu, bez nekog velikog tereta?
Pa i na traktoru gasiš prednju na asfaltu pogotovo kad je nepotrebno...
 

Najnoviji postovi

Na vrh